A ComfortClick frissítette a 10"-os fali vezérlõjét, a Bobcat-et. Az elõzõ szériából megszokott lekerekített sarkak helyett egy szögletes keretet kapunk. Az elõlap továbbra is fémbõl készül. Jelenleg fekete és fehér színben érhetõ el.
Hírek
Hõmérés, füstérzékelés, hõsebesség-érzékelés, mozgásérzékelés, nyitásérzékelés, vízérzékelés, páraérzékelés. Ezekre mind megoldást nyújt a frient Zigbee-s eszközpalettája. Sõt még egy beavatkozó eszközt is találhatunk az érzékelõkön túl, a frient Smart Plug Mini-t, amivel ki/bekapcsolhatjuk a csatlakoztatott készüléket, és még a fogyasztását is monitorozhatjuk. Minden frient termék az aktuális kínálatunkban tökéletesen használható az Aeotec SmartThings rendszerben, amit az elmúlt hetekben több cikkünkben is bemutattunk már.
Híreink között már többször mutattunk be különleges épületeket, melyek professzionális vezérlését ComfortClick központra bízta a kivitelezõ – vagy a tulajdonos. A ComfortClick központok közül a legkisebb is általában feleslegesen erõs és nagy tudású egy átlagos lakáshoz, ráadásul programozása is inkább kíván szakembert, mint pl. egy Vera, Aeotec vagy Fibaro központ. Viszont maximálisan testre szabható kezelõfelületet kapunk, amit egy nagyobb épületnél kiválóan ki lehet használni. A görög Míkonosz szigeten található boutique hotel ComfortClick bOS egyedi grafikus felhasználói felülettel (GUI), amivel a hotel alkalmazottai remekül és hatékonyan ellenõrizhetik és vezérelhetik az épületet, illetve a vendégek is kaphatnak részleges hozzáférést egyes funkciókhoz. A rendszer központi egysége a legerõsebb ComfortClick központ, a Sledgehammer.
2017-ben írtunk egy cikket a Z-Wave-rõl és a Zigbee-rõl. Azóta mindkét vezeték nélküli otthonautomatizációs szabvány sokat fejlõdött és változott. Nem mosódtak el ugyan a határok közöttük, és továbbra is a Z-Wave maradt a professzionális, a Zigbee pedig az otthoni, kisebb lakásokba szánt megoldás, de jól látszik a tendencia, hogy egyre több vezérlõközpont gyártója felismeri: nincs okuk arra, hogy csak az egyik vagy a másik mellett tegyék le a voksukat. Potenciális vásárlókat veszítenek azzal, ha csak az egyik platformot támogatják, hiszen kizárják pl. a kisebb költségvetéssel gazdálkodó lakástulajdonosokat, vagy éppen a biztonságot és komplexitást megkövetelõ nagyobb projektek kivitelezõit. A Zigbee terjedésével még olcsóbbá válik az okosotthon, és ebbõl – a SmartThings márka átvétele óta – az Aeotec is szeretné kivenni a részét...
Manapság az idõ a legdrágább kincsünk. Egy-egy feladat elvégzése után gyakran érezzük az azzal töltött idõt „elvesztegetettnek“. Legyen szó akár egyetlen percrõl, amikor a redõnyöket húzzuk le vagy az ablakokat csukjuk be. Ha ezeket összeadjuk, 20 napot vesznek el egy átlagember életébõl. Szerencsére az új fejlesztések, az új technológiák világát éljük, amik képesek megszabadítani minket ezen feladatok alól. Ebben a cikkben olvashatsz az okos ablakokról és redõnyökrõl, melyek megspórolják Neked azt a napi egy percet, valamint – és ez talán még fontosabb – akár nem kevés pénzt is a rezsiszámláról...
A Fibaro és a Nice – miután az utóbbi gyakorlatilag megvette az elõbbit – már 2018-ban összeolvadt. Ennek gyümölcsét, azonban idáig csak nyomokban érezhettük. Most viszont egy látványos fordulatot vesz a márka, mind szolgáltatásban, mind pedig arculat tekintetében. A Fibaro a napokban tájékoztatni fogja a felhasználókat a rendszerrével kapcsolatos újdonságról. Megváltozik ugyanis a kezeléshez szüksége applikáció neve és felülete, illetve a belépéshez szükséges azonosítás is. A Fibaro Home Center alkalmazás április végétõl beleolvad a Yubii rendszerébe – ez ugyanis a Nice cégcsoport otthonautomatika márkája.
Alapvetõen a biztonságikamera-rendszer nem szerves része az okosotthonnak. A kamerák általában saját „központjukra”, a rögzítõre (NVR, NAS) csatlakoznak, és ennek az eszköznek a kezelõfelületén, szoftverén keresztül férünk hozzá az élõ képhez és a felvételekhez is. Ettõl függetlenül több lehetõségünk is van arra, hogy az okosotthon központja valamilyen szinten hozzáférjen a kamerákhoz, ha másért nem, akkor csak azért, hogy azok képét a saját felületén is elérhetõvé tegye. De a kamerák által észlelt mozgásra kiváltott riasztás is az okosotthon tudtára adható. Léteznek azonban már kifejezetten az okosotthonhoz tervezett kamerák is, melyek között több szempontból is különleges a – nemrég még Samsung, most már Aeotec – Cam 360. Mai cikkünk is szervesen kapcsolódik a korábbi SmartThings témájú írásainkhoz.
Gondoltad volna? Nemzetközi biztosítási statisztikák szerint annak az esélye, hogy egy átlagos otthonban a víz tesz kárt több, mint két és félszer nagyobb, mint annak, hogy az ingatlan a tûz martaléka lesz? Az ellen sokat nem tudunk tenni, hogy a fölöttünk lakó ne áztasson el minket. Az ellen azonban igen, hogy ha nálunk történik csõtörés vagy mi felejtjük nyitva a csapot, nálunk romlik el a mosógép, akkor az okos otthonunknak legyen elég „esze” ahhoz, hogy azonnal beavatkozzon, megelõzve akár milliós nagyságrendû kárt is – lakásunkban és akár a szomszédéban is. A beavatkozás legfontosabb mozzanatához, a fõ vízcsap elzárásához egy újabb, igazán professzionális eszközt kínálunk mostantól. Íme az Aqua-Scope Ball Valve Servo!
Elõzõ cikkünkben bemutattuk a SmartThings történetét és jelenét annak apropóján, hogy a Samsung gyakorlatilag átadta okosotthon-rendszerét az Aeotecnek, így mostantól Aeotec Smart Home Hub a neve a SmartThings logós vezérlõközpontnak. Talán ennél is fontosabb következmény, hogy az Aeotec mostantól Zigbee-s termékeket is gyártani fog a Z-Wave-esek mellett. Így kisebb lakások, nyaralók automatizálásához még kedvezõbb árú megoldásokat választhatunk úgy, hogy nem kell lemondanunk a Z-Wave-nél garantált kompatibilitás által nyújtott biztonságról; mindegy, milyen szabvány szerint kommunikál egy okos eszköz, ha SmartThings logó van rajta, akkor a Smart Home Hub bizonyosan tökéletesen kezeli majd. Nézzük meg, mit is jelent ez a gyakorlatban!
Valószínûleg sokaknak ismerõs lehet a Samsung SmartThings kifejezés, amely eddig a dél-koreai cégóriás okosotthon-„ökoszisztémájának” márkajelzése volt. Sok száz gyártó több ezer terméke kapta meg a SmartThings logót, jelezve, hogy garantáltan és könnyedén használható a Samsung vezérlõközpontjával. Ez több, mint 63 millió felhasználó számára meggyõzõnek is bizonyult, tehát egy igen sikeres megoldásról van szó. Mostantól azonban a SmartThings vezérlõközpont gyártása az Aeotec felügyelete alá kerülte, aminek köszönhetõen további lendületet kapott a termékfejlesztés az eddig fõleg Z-Wave kiegészítõket gyártó vállalatnál. Már kapható náluk a korábban Samsung logót viselõ vezérlõközpont, és számos – elsõsorban Zigbee-s – eszközük érkezik majd SmartThings logóval. Cikkünkben bemutatjuk a SmartThings eddigi történetét.
Nem is olyan régen, a legelsõ mechanikus idõkapcsolós „okoskonnektorok” megjelenésekor a leggyakoribb felhasználási módok a jelenlétszimuláció (idõnként bekapcsol az állólámpa, mintha lenne a lakásban valaki), a karácsonyi lámpafüzér kikapcsolása (hogy ne égjen feleslegesen egész éjjel), vagy épp az akvárium világításának naponta azonos ideig történõ bekapcsolása volt. Mára azonban már – szerencsére – nem itt tartunk...
A HELTUN termosztátok és kapcsolók a „working with ComfortClick bOS“ minõsítésnek köszönhetõen immár közvetlenül a ComfortClick applikációján is garantáltan, tökéletesen vezérelhetõvé váltak.
Élj velünk együtt Te is környezettudatosan! Tudtad, hogy az épületek energiafogyasztásának 50%-a megtakarítható lenne épületautomatizációval? A ComfortClick segít a fûtési, hûtési és világítási költségek csökkentésében a legfontosabb berendezések összekapcsolásával, automatizálásával és 24 órás felügyeletével.
Az okos öntözõrendszer kiépítése nem csupán kényelmes és költséghatékony, hanem egyszerûen a helyes megoldás. Ahogy a Föld populációja lassan eléri a 8 milliárdot, úgy nõ a víz iránti igény is. A vízfogyasztás 70%-a jelenleg az öntözésre megy el. Nem meglepõ hát, hogy itt történik a víz legnagyobb pazarlása is. A pazarlás mértéke elérheti az általunk használt víz mennyiségének akár felét is! Ez a nem megfelelõ öntözéstechnikai megoldásoknak tudható be.
Korábbi cikkeinkben számtalan funkciót mutattunk be, ami egy okosotthon-rendszer részét képezheti: automatizált és okosan vezérelhetõ fûtés, hûtés, árnyékoló, világítás és egyéb kényelmi funkciók. Jelen cikkünkben az okosotthon és a multimédiás eszközök közötti kapcsolatról elmélkedünk. Kattints, és tudj meg többet arról, milyen mozi- és zenefunkciókkal egészíthetõ ki egy okosotthon, és milyen lehetõségeket kínálhat egy okos rendszer!
Az okosotthon-megoldások tartalmaznak központi egységet, érzékelõket, vezérlõ egységeket, illetve kapcsolhatunk hozzájuk különálló rendszereket vagy hálózati eszközöket is – reméljük, ezzel nem mondtunk újdonságot oldalunk régebbi követõinek. A legkézzelfoghatóbb funkciókért, az otthonunkban lévõ elektromos bezendezések irányításáért a vezérlõ egységek, vagy más néven modulok (relék) felelnek. Cikkünkben bemutatjuk az egyik legismertebb gyártó, az Aeotec vezérlõmodul-kínálatát.
A Z-Wave Alliance szervezet bejelentette, hogy a Z-Wave Long Range (Z-Wave LR) fejlesztõi csomag már elérhetõ a gyártók számára. Nagyobb hatótáv, 20-szor több eszköz egyetlen hálózatban, és akár 10 éves üzemidõ az elemes eszközök esetében, hogy csak a legegyértelmûbb elõnyöket említsük.
Bemutatunk egy újabb HELTUN relét, amely az elõzõhöz hasonlóan szintén különleges tulajdonságokkal rendelkezik. A Relay Switch Quinto (a nevébõl is sejthetõen) nem egy, hanem 5(!) relét rejt magában. Alkalmas világítás, sötétítõk, árnyékolók, ajtók, kapuk, szelepek, stb. vezérlésére. 2 független szárazkontakt relébemenetel és 5 relékimenettel rendelkezik (egyenként 5 A terhelésig). 5 vezérlõ bemenete is van – külön minden relécsatornához –, melyekkel az 5 relét különbözõ módon vezérelhetjük. A be- és kimenetek sokféle mûködési módja szerteágazó felhasználási lehetõségeket biztosít az átlagos 1 vagy 2 csatornás relékhez képest.
Már bemutattuk egy korábbi cikkünkben a Heatit Z-Temp2 elemes radiátor termosztátot, ami eddig egyedül fehér színben volt elérhetõ. Most a gyártó bõvítette a „színpalettát”, így mától feketében is rendelhetõ. Tehát, ha sötétebb színtónusú bútorokkal, kapcsolókkal rendezted be otthonod, akkor remek választás lehet. További képekért és információért kattints!
Radiátorokkal fûtesz és megfordult már a fejedben, hogy okosítani kellene otthonod fûtését? Mai cikkünkben pont ezt a témát taglaljuk, így megtudhatod milyen lehetõségeket kínál egy okosotthon-központtal kombinált radiátoros fûtésvezérlés. Fûtésprogram, távoli vezérlés, helyi szabályzás – ezzel az okos megoldással mind megoldható.
A Z-Wave technológia menedzseléséért felelõs Z-Wave Alliance szervezet bejelentette az új Z-Wave Long Range (röviden Z-Wave LR) protokollt. A Z-Wave LR technológia négyszeres vezeték nélküli hatótávolságot, tízszer több csomópontot, tízéves elemélettartamot és természetesen a korábbi Z-Wave verziókkal való kompatibilitást biztosít.
A HELTUN termékeinek sorából ezúttal egy kapcsolódobozba szerelhetõ relét mutatunk be, melynek tudásában felfedezhetõk a Heltun termosztátok tulajdonságai is. A HELTUN High Load Switch egy maximálisan 16 A terhelhetõségû Z-Wave-es relé. Külsõ NTC hõmérséklet-érzékelõ csatlakozási lehetõséggel, valamint teljes termosztátfunkcióval is rendelkezik. E tulajdonságok biztosítják a High Load Switch széleskörû alkalmazhatóságát, a kazánok kapcsolásától a tetõt vagy autófelhajtót jégtelenítõ rendszerek, konnektorok, fûtõ panelek, elektromos vízmelegítõk, radiátorok, kandallók és egyéb, nagy áramfelvételû berendezések vezérlésének lehetõségéig.
Októberben már írtunk egy hírt egy athéni luxusvilláról, amely bonyolult vezérlését a ComfortClick bOS rendszerére bízták. Most egy svéd cég 60 m2-es gyorsházát szeretnénk megmutatni, ami annyira gyors, hogy 90 perc(!) alatt adják át lakhatóan, ha megmondod, hogy hová tegyék le! Ja, és ha fizetsz is kb. 124 millió forintot érte... Igaz, ennyiért már benne a teljes felszerelés és bútorzat, hangrendszer, stb.
Ha hõmérséklet és páratartalom mérése a feladat, de nincs szükség termosztát funkcióra, akkor igazán elegáns és praktikus megoldás lehet a Heiman Smart Temperature and Humidity Sensor érzékelõje. Kattints, és olvasd tovább a részleteket!
Okoseszközökkel otthonodat megtaníthatod a napi rutinod figyelemmel kísérésére, ahhoz igazodva események létrehozására, így sokkal kellemesebben telnek mindennapjaid. Azonban egy okosotthon nem csupán a kényelemrõl szól! Mikor okos zárakat, érzékelõket és kamerákat vásárolsz, a kényelem mellett a biztonságot is választod. Ebben a cikkben megtudhatod, hogyan.
Mai cikkünkben ismét egy távirányítót mutatunk be, amely sokszínûségével és egyedi megjelenésével gyerekek számára kifejezetten megnyerõ lehet, miközben mérete és egyszerûsége idõsek számára is ideálissá teszi. Természetesen, mindez nem jelenti azt, hogy csak nekik készült; az egyszerû megjelenés ellenére sok eszközt képes vezérelni, és számos színben kapható – ha a szobához illõ dizájn is szempont. Nézzük a részleteket!
A HELTUN termosztátjai után megérkeztek a külsejükben és igényességükben ugyanazt a szintet képviselõ HELTUN Touch Panel Switch nevû fali kapcsolócsalád tagjai. Az érintõgombok segítségével a beépített reléket, társított Z-Wave eszközöket vagy okosotthonunk bármilyen más funkcióját irányíthatjuk. A gombok háttérvilágítása jelzi a kapcsolt eszközök állapotát. Fény-, hõmérséklet- és páratartalom-érzékelõvel és fogyasztásmérõvel is rendelkeznek. Jelenleg 2–5 gombos kialakításban érhetõk el kínálatunkban.
Mostani cikkünk egy különleges távirányítót mutat be, amivel nem csupán a megszokott gombnyomásos vezérléseket végezhetjük el. Egyedi megjelenése és funkciója kiemeli a távirányítók sorából. Az, hogy pontosan miben tér el a megszokottól, cikkünkbõl kiderül. Kattints a részletekért, és ismerd meg a Philio Smart Color Button-t!
Közeledik a tél, hideg és csípõs – vajon kihasználod-e okosotthonodat ezeknek a legyõzésére? Amellett, hogy egy hideg, borongós nap hosszabbnak és sivárabbnak tûnik, komoly károkat is tud okozni otthonodban. Idén használd ki teljesen az otthonautomatizáció nyújtotta lehetõségeket, hogy biztonságosabbá, kényelmesebbé és idillikusabbá tedd a telet! Ebben a cikkben adunk pár tippet ehhez.
Mai cikkünkben egy minimalista megjelenésû érintõgombos távirányítót mutatunk be. Korábbi cikkeinkben írtunk már több fajta Z-Wave-es távirányítóról, így ha érdekel a téma vagy épp távirányítót keresel, írásunkban megtalálod az összes fontos infót, illetve a további linkeket. Kattints a teljes cikk eléréséhez!
A Z-Wave-es okosotthon központjának fõ biztonsági és riasztórendszerként való használata nagyon jó döntés lehet. Így egyszerre vezérli a világítást, fûtést, sötétítõket, stb., és védelmezi az otthonodat, családodat is. Az eszköz- és biztonságirendszer-vezérlés egyetlen felületen történik, illetve az egyik elindíthatja a másikat – például a mozgásérzékelõ betolakodót észlelve elindítja a riasztót. Ebben a cikkben a Z-Wave biztonsági és riasztó lehetõségeirõl olvashatsz.
Nemrég adtunk hírt a HELTUN márka hamarosan érkezõ, Z-Wave 700-as chip-el mûködõ új termékeirõl, köztük a Heating Thermostat-ról, amely egy igazán szépre sikerült, szerelvénydobozba szerelhetõ fali termosztát kazánokhoz vagy akár elektromos fûtéshez, de létezik fan-coil változata is (levegõt áramoltatva fûtõ/hûtõ rendszerekhez, vagy padlófûtéses és mennyezethûtéses – vizes – megoldásokhoz). Az elsõ Heltun szállítmány megérkezett, így a termosztátok már felkerültek kínálatunkba, napokon belül követi õket a gyártó többi terméke is.
Az Amazon Echo eszközödet zenehallgatásra, kérdések feltevésére/megválaszolására vagy a napi hírek figyelésére használod? Mindez hasznos, de azt tudod, hogy az Amazon Echo remek kiegészítõje lehet okosotthonodnak is? A beépített mikrofonokon keresztül például hangparancsokkal vezérelhetsz készülékeket. Bezárni a garázst, ellenõrizni annak ajtaját, csökkenteni a hõmérsékletet – ezeket egyszerûen elvégezheted az Amazon Echo-val kompatibilis Z-Wave eszközökkel.
Az ugye megvan, hogy egy Z-Wave vezérlõközpont nem csak Z-Wave-es eszközöket képes irányítani? Mivel számítógép-hálózatunkhoz (a routerünkhöz) csatlakozik, így képes úgynevezett IP-parancsok küldésére és fogadására is, tehát elméletileg az összes hálózatos eszközünk (okostévé, erõsítõ, médialejátszó, stb.) megszólítható. A régebbi készülékek – amelyekhez infra távirányítót mellékelt a gyártó – pedig egy Z-Wave-es (esetleg IP-s) infra adóvevõ segítségével vonhatóak a vezérléközpont „uralma alá”. Nézzük meg, hogyan!
Környezettudatosan élni kihívás. Fõleg manapság, amikor mindennapjaink részévé vált a technológia – a számítógépek, televíziók, médialejátszók, konyhai gépek, stb. Ezek a készülékek akkor is fogyasztanak energiát, amikor nincsenek használatban, így nem csoda, hogy a havi áramszámládnak közel 20%-a ezeknek az eszközöknek köszönhetõ.
Míg a riasztórendszereknél köztudottan a riasztásjelzéshez szükséges érzékelési formák egyike a mozgásérzékelés, az okosotthonban használt automatizmusokban gyakran eltérõ szerepet is kaphat egy ilyen eszköz. Cikkünkben részletesen kifejtjük mik ezek a lehetõségek, sõt olvasóinkkal megosztunk egy-két hasznos funkciót is, ami kényelmessé és igazán okossá tehet egy okosotthonrendszert!
A villanyszerelést nem igénylõ „okos” konnektorok (vagy inkább dugaljak) abban segítenek, hogy bizonyos fogyasztók áramellátását tetszés szerint biztosítsuk vagy megszakítsuk, illetve az áramfogyasztást is nyomon követhessük. Takarékoskodhatunk a segítségükkel pl. úgy, hogy a TV, erõsítõ, lejátszó, stb. éjjel nem kap áramot, így készenlétben sem fogyasztanak, ráadásul villámcsapás és túláram ellen is védettek. Megoldhatjuk, hogy ne maradjon bekapcsolva véletlenül valami (pl. vasaló, kültéri világítás), ami problémát, de legalább is nagyobb áramszámlát eredményezhet. Indíthatunk kávé- vagy teafõzõt távolról, hogy hazaérve meleg ital várjon. A most bemutatásra kerülõ dugalj egy régóta meglévõ ûrt tölt be kínálatunkban, ugyanis nem csak kapcsol, de a feszültséget is képes szabályozni!
A görög Belogic vállalkozás 2007 óta foglalkozik épületautomatizálással. Alapvetõen vezetékes megoldásokkal foglalkoznak, elsõsorban KNX-szel. Egyik legutóbbi kiépítésük kapcsán a ComfortClick bOS és egy Grinder Black központ bizonyult a legjobb választásnak a különleges elvárások és a már meglévõ eszközök miatt.
A Z-Wave eszközök rádióhullámokon kommunikálnak, így mint minden vezeték nélküli rendszernek, ennek is van hatótávolsága. Cikkünkbõl kiderül, mekkora távolságokat képesek áthidalni egyes eszközök, és mikor javasolt a jelismétlõk használata. Cikkünk apropója egy hamarosan érkezõ új Heatit termék.
Egyre gyakrabban láthatod/hallhatod az „okosotthon“ és az „otthonautomatizáció“ szavakat. Sok esetben ezeket szinonimaként használják. Nem csoda, ha elgondolkozol azon, mi értelme több kifejezést használni, ha a kettõ egy és ugyanazt jelenti. Mai cikkünkben ezt a két fogalmat igyekszünk tisztázni.