Elõzõ cikkeinkben bemutattunk új termékeket, esettanulmányokat, illetve takarékossági tippeket is adtunk. Most olyan módszereket mutatunk be, melyekkel otthonod (még) okosabb lehet.
Hírek
Az utóbbi évek világítástechnikai megoldásaiban egyre sûrûbben találkozunk LED-szalagok beépítésével. Nem is csoda, hiszen ezekkel a fényforrásokkal igazán dekoratív, hangulatos, és maximálisan testre szabható megvilágítást tudunk kialakítani otthonainkban. Ha a világítás vezérlését is az okosotthonra bízzuk, akkor az esztétikai elõnyök mellett további izgalmas lehetõségeket is kaphatunk.
Az okosotthonuk vezérléséhez a SmartThings platformját használó olvasóink ezekben a hónapokban izgalmas idõszakot kénytelenek átélni, mivel alapjaiban módosul a szoftveres környezet a Samsung által menedzselt rendszerben. Ennek következménye, hogy a különbözõ Z-Wave és Zigbee eszközökhöz új programozási nyelven írt, új szabályokat követõ programokat kell fejleszteni annak érdekében, hogy ezentúl is mûködjenek a SmartThings központtal. Ez a feladat elsõsorban a gyártókra hárul, bár nagyon sok eszközhöz a hivatalos SmartThings fórum közönségének lelkes tagjai is készítenek újfajta, úgynevezett Edge illesztõprogramokat, driver-eket. Egyik kedvenc gyártónk, a Heatit is megtette már azonban az elsõ lépéseket...
Szinte mindenki tett vagy tesz újévi fogadalmakat: „összeszedem magam”, „befejezem a ház felújítását” és hasonlók. Ezek után vagy görcsösen ragaszkodsz ehhez az elképzeléshez – ebben az esetben egy megterhelõ feladattá válik –, vagy elfeledkezel róla. Az okosotthon a segítségedre lehet fogadalmaid megtartásában! A megfelelõ technológiával könnyedén lépést tudsz tartani önmagaddal.
Az MCO Home az utóbbi idõszakban aktívan bõvíti termékpalettáját, sok újdonsággal találkozhatunk majd a jövõben. Már nálunk is elérhetõ két ultravékony szenzoruk, a BMS-WS víz- és BMS-DS nyitásérzékelõ, melyeket egy korábbi cikkünkben már be is mutattunk. A leheletvékony kialakításuk és a funkciójuk teszik ezt a két terméket igazán ellenállhatatlanná.
Bár az osztrák családi vállalkozás már 75 éves is elmúlt, legfiatalabb üzletága, a napenergia hasznosításra fókuszáló Fronius Solar Energy idén „még csak” 30. évfordulóját ünnepli. 1995 óta van jelen a világpiacon napelemes invertereivel és azok kiegészítõ eszközeivel (pl. autótöltõ). Az inverterek alakítják át a napelemek által elõállított kisfeszültségû egyenáramot a háztartásainkban és irodáinkban használható 230V-os váltakozóárammá, az inverterek vezérlik az opcionális akkumulátorok töltését és azok használatát. Az inverter gyakorlatilag a napenergiát hasznosító rendszer szíve, nagyon fontos a hatékonysága és funkciói, hiszen egyre komolyabb összegeket képes megspórolni a felhasználójának – ahogy a hálózati áram ára emelkedik. Fõleg, ha összekötjük az okosotthonunk vezérlõközpontjával!
Nemrég adtunk hírt a legújabb, sok elõnnyel bíró Z-Wave technológia megjelenésérõl, a Z-Wave 800-ról. Az elmúlt idõszakban két gyártó is dolgozott ennek integrálásán, a Remotec és Zvidar Technologies összesen hat új eszközt készített.
A 2022-es katari világbajnokságon a ComfortClick Grinder Black központot választották az angolok által használt „ikerdómok” vezérlésére. A két felfújható dóm két futballpályányi területet fed le, itt gyakorolhat az angol csapat.
Érdekelnek az egyedi, kézzel készített ékszerek? Szívesen megnéznél, felpróbálnál néhányat egy kellemes beszélgetés és italok mellett? Íme egy remek lehetõség, amire még a férjed, barátod is bizonyosan szívesen Veled tart! Egyedi tûzzománc ékszerek mellett okosotthon, zenelejátszók, médialejátszók, házimozi-headset bemutatója és vására a Távvezérlés.hu szegedi bemutatótermében most szombaton, december 10-én, 13–19 óra között!
Érdekel az okosotthon és egyéb „kütyü” mûködés közben? Szívesen megnéznél, kipróbálnál ilyeneket egy kellemes beszélgetés és italok mellett? Íme egy remek lehetõség, amire még a feleséged, barátnõd is bizonyosan szívesen Veled tart! Okosotthon, zenelejátszók, médialejátszók, házimozi-headset mellett egyedi tûzzománc ékszerek bemutatója és vására a Távvezérlés.hu szegedi bemutatótermében most szombaton, december 10-én, 13–19 óra között!
Tudtad, hogy a Qubino On/Off Thermostat 2-vel vezérelheted új, meglévõ infra- vagy elektromos padlófûtésedet? A modult Z-Wave hálózaton, applikáción keresztül vagy idõszabályzóval is kezelheted. Emellett a digitális hõmérséklet-érzékelõ az értékeket közvetíti a Z-Wave vezérlõközpontodnak is.
A megnövekedett energiaárak mellett nem is lehetne aktuálisabb egy okos termosztát beszerzése, hiszen akár 30% energiát spórol meg az, aki ilyen rendszert használ. A kínálatunkba ezért is vettük fel a DONEXON varmo TZ eco radiátortermosztátot. A készülék a jelenleg forgalomban fellelhetõ valamennyi Z-Wave központtal kompatibilis, a legelterjedtebb radiátorszelepekre egyszerûen feltekerhetõ.
Újabb takarékossági tippünk a világítás korszerûsítésével foglalkozik. Otthonainkban sok olyan helyiség van, ahol a világítás nincs állandó használatban. Ilyenek például a folyosók, közlekedõk, elõterek, lépcsõházak, kamrák, pincék, stb., melyeknek világítása így jellemzõen nagyon kevés ideig van felkapcsolva. Egy folyosó vagy lépcsõforduló megvilágítására csak pár másodpercig van szükségünk, addig, ameddig valaki áthalad a helyiségen. És akkor is csak olyan fényerõvel, amit az éppen aktuális körülmények megkívánnak. Egy okosotthonba illesztett világítással az ilyen jellegû elvárások tökéletesen biztosíthatók és optimalizálhatók. Így nem csak a komfortérzetünk növekszik, hanem jelentõs megtakarítást érhetünk el otthonunk (vagy akár munkahelyünk) energiafogyasztásának ezen részében is.
Hazánkban jelenleg a legelterjedtebb fûtési módszer még mindig a gázkazánnal történõ vízmelegítés, majd a meleg víz radiátorokon keresztüli keringtetése, legyen szó akár társasházi lakásokról, akár családi házakról. Jobb esetben több helyiségben található termosztátokon keresztül állítható be (akár elõre ütemezve is) a kívánt szobahõmérséklet, rosszabb esetben viszont csak a lakás egyetlen pontján van lehetõség a hõmérséklet szabályozására. Valamennyi értelme lehet az állítható radiátorszelepeknek is, de mindkét esetben nagyon sokat spórolhat a gázszámlán egy valóban okos, többkörös fûtésvezérlés, ami a Z-Wave szabványnak köszönhetõen bármikor kialakítható, fúrás, vésés nélkül, és – a mai gázárak mellett – akár pár hónap(!) alatt megtérülhet. Mutatjuk hogyan!
A Lakberendezõk Országos Szövetsége idén is meghirdette a „Év Lakberendezõje” pályázatot, melyre otthon, projekt és pályakezdõ kategóriákban lehet nevezni, 2022. november 2., 16 óráig. Idén a Távvezérlés.hu is megjelenik a szponzorok között, és különdíjat is felajánlottunk 1-1 indulónak az otthon és pályakezdõ kategóriában. Természetesen az okosítás felé szeretnénk terelni a pályázókat, különdíjaink is okosotthon-termékek a kínálatunkból.
A HELTUN bejelentette, hogy a Z-Wave Plus V2 tanúsítvánnyal rendelkezõ Z-Wave 700-as fûtési és fan coil termosztátjai, érintõ panelei és kapcsolói már a Homey alkalmazásban is vezérelhetõk.
Az alternatív kapcsolás talán az egyetlen villanyszerelési mûvelet, amit nem a hagyományos módon érdemes elvégezni, ha Z-Wave alapú okosotthonban gondolkozunk. De talán kevesen tudják, hogy akkor is megéri okos relét és párhuzamos kapcsolást alkalmazni, ha (még) nincs vezérlõközpontunk, mivel a hagyományos megoldáshoz képest olcsóbb, kényelmesebb és a szabályozható fényerõ miatt még jóval áramtakarékosabb is lehet egy hosszú folyó, lépcsõház vagy bármely helyiség – ahol több helyrõl is szeretnénk kapcsolni a villanyt – megvilágítása.
A 800 négyzetméteres villa okosítása a Venbatech India érdeme. Teljesen egyedi ComfortClick bOS kezelõfelülettel adták át, a rendszer és a készülékek vezérléséért a ComfortClick Colibri vezérlõközpont felel.
Jelenleg több mint 4000 eszköz használja valamelyik Z-Wave verziót (Z-Wave 500 vagy Z-Wave 700). A tavalyi év végén megjelent a legújabb Z-Wave protokoll, a Z-Wave 800. Ezek kompatibilisek egymással, akkor miért van szükség újabb kiadásra? Mi a különbség az említettek között?
Az észtországi ComfortClick partner, az ACDC automatizált egy 5000 m²-es irodaként és lakóházként is mûködõ épülettömböt. A cél egy megbízható automatizációs rendszer és egy könnyen kezelhetõ HMI (human-machine interface), vagyis kezelõfelület létrehozása volt. Ehhez a ComfortClick bOS bizonyult a megfelelõ választásnak.
Elõzõ írásunkban említettük, hogy egy-egy MCO Home készülék bemutatásával folytatjuk cikksorozatunkat. Az MCO Home Book Mark Sensor BMS-DS és Book Mark Sensor BMS-WS érzékelõk vékonyak, elegánsak és semmilyen felesleges funkcióval nem ruházták fel õket, hogy csak és kizárólag azért fizessünk, amire szükségünk van.
Az MCO Home márka már több mint 10 éve, szinte a kezdetektõl jelen van a Z-Wave termékek piacán. Kínálatuk az elmúlt idõszakban újabb termékekkel bõvült. Cikkünkbõl megismerheted ezeket.
A Z-Wave Alliance okosotthon és Z-Wave elhivatott szabványfejlesztõ szervezete teszteknek veti alá az okoseszközöket, melyeket teljesítés után tanúsítvánnyal látnak el. A napokban ezen tanúsítvánnyal rendelkezõ készülékek száma – legnagyobb örömükre – túllépte a 4000-et!
Egyik elõzõ cikkünkben bemutattunk egy varsói lakóépületet, amelyet ComfortClick eszközökkel és kezelõfelülettel automatizáltak. Nemrég újabb projekt megvalósítására került sor: az okosotthonnal foglalkozó lengyel Omnidom cég egy kétszintes villát automatizált Wroclaw városában, vezérlõközpontnak a kompromisszummentes Grinder Black-et választva.
Az okosotthon szettekrõl szóló cikksorozatunk második részében a SmartThings alkalmazást és csomagokat vesszük górcsõ alá. Ezzel az egyszerûen kezelhetõ felülettel és a kompatibilis eszközökkel érdemes elindulni az okosotthon világa felé. Vajon a SmartThings rendszere milyen megoldásokra alkalmas, egy vállalkozó szellemû felhasználó igényeit kielégíti-e?
Nemrégiben megjelent cikkünkben beszámoltunk arról, hogy a HELTUN érintõkapcsolói redõnyök és zsaluziák vezérlésére is alkalmasak. Részletesen bemutattuk, hogyan kapcsolható össze az érintõkapcsoló egy redõnyvezérlõ relével, így nyújtva teljes körû funkcionalitást. Említettük, hogy van egy egyszerûbb megoldás is, kompromisszumokkal. Most ezt szeretnénk bemutatni.
Az IKEA folytatja útját az okosotthon-világ felé, októberben kerül polcaira a TRÅDFRI utódja, a Matter szabványt támogató DIRIGERA vezérlõközpont. A készülék új, felhasználóbarát alkalmazással érkezik.
Az okosotthont mindig a lakók igényeire igazítjuk. Az igények nem egyformák, így mindenkinél egy kicsit más a használt funkciók és az ehhez szükséges eszközök listája. De akkor hogy lehet létjogosultsága az okosotthon szetteknek? Van-e különbség egyik és másik szett között, illetve miért érdemes (ha érdemes) megvenni? Cikkünkbõl választ kaphatsz ezekre a kérdésekre.
Többször számoltunk be a ComfortClick vezérelte épületekrõl. Most a lengyel partnerük, a SmartBMS automatizálta Varsó egyik lakóépületetét. A fõ céljuk az árvíztõl való védelem, az épület egyszerû kezelése és energiatakarékosság.
A Z-Temp2 fali elemes termosztát igazi slágertermékké vált az elmúlt idõben. A kijelzõn megjelenik a mért és a kívánt hõmérséklet vagy beállíthatjuk, hogy a páratartalmat mutassa. A termosztátban található egy beépített mozgásérzékelõ, így csak akkor világít a kijelzõje, ha mozgást érzékel – elõtte állunk. Ezzel hosszabbítva elemei élettartamát. Ehhez a termékhez érkezett a Z-Temp2 DC Adapter.
Május 18-án tréninget tart a ComfortClick webinar formájában. Érdemes jelentkezni mindenkinek, akinek van már tapasztalata a ComfortClick bOS-szel és bõvíteni szeretné tudását! Az oktatás elméleti és gyakorlati részt is tartalmaz.
A Heatit Z-Wave 700-as reléjét már bemutattuk korábbi cikkünkben, ennek a módosított – kimondottan fûtés vezérlésére készített – verziójával frissül a kínálatuk. A Heatit ZM Thermostat 16A olyan relémodul, amely kijelzõ nélküli termosztátként mûködik. A részletekért kattints a teljes cikkre!
Újabb ismertetõt tett közzé videómegosztó csatornáján a ComfortClick, amelyben bemutatja, hogyan lehet iPhone-ról vagy iPad-rõl vezérelni a csatlakoztatott eszközöket (pl. lámpa ki- és bekapcsolása, kapu nyitása vagy zárása, stb.) a bOS megnyitása nélkül.
A járványhelyzetben sokan megtudták, hogy munkájuk otthonról is végezhetõ. A home office-nak rengeteg elõnye van – nincs utazás, ezzel idõt spórolhatunk, bizonyos keretek közt magunknak oszthatjuk be az idõnket, nincs szükség kiskosztümre. Ez a megoldás alapvetõen kényelmes, azonban hamar összekeveredhet a magánéletünkkel. Ennek elkülönítésére nyújt segítséget egy okosotthon.
Új termékkel bõvült MCO Home kínálatunk: az IR2900 termosztát Z-Wave 700-as technológiával, ideális fogyasztással, gyorsasággal és hatótávolsággal bír. Beépített akkumulátorral rendelkezik, így az elemek cseréjével sem kell foglalkozni. Ez mind kezdetnek sem rossz, de mitõl lesz az IR2900 ilyen különleges? A gyártó legnagyobb újítása a termosztátba épített infra vezérlés, amellyel infra klímákat szabályozhatunk.
A ComfortClick közel 2 éve hirdetett nyereményjátékot, ahol a legszerencsésebb egy Jigsaw KNX vezérlõközpontot vihetett haza. Idén egy Bobcat 10″ fali panelt sorsol ki a részvevõk között. A Bobcattel stílusosan vezérelheted okoseszközeidet, és mivel Android rendszer fut rajta, saját Android alkalmazásokat is tölthetsz fel rá.
A Z-Wave Alliance küldetésének tekinti a Z-Wave technológia, ezáltal az okosmegoldások fejlesztését. Ezért hozta létre a Z-Wave Long Range (Z-Wave LR) protokollt. Ezt a tanúsítványt elõször egy garázsajtó vezérlõ kapta meg: az Ecolink idén márciusban dobta piacra a 700 Series Garage Door Controller eszközt.
Sokat írtunk mostanában a HELTUN eszközök SmartThings minõsítésérõl, sõt, teszteltük is õket. De ne feledkezzünk meg arról, hogy sok más Z-Wave eszközöket gyártó márka termékei is SmartThings kompatibilisek! Ilyenek a Sensative Strips érzékelõi.
Tavasszal a virágokkal együtt az ablakok is kinyílnak, kezdetét veszi a jó idõ és a tavaszi fáradság. Elõfordul, hogy úgy indulunk el otthonról, hogy nyitva hagyunk ablakokat. Szerencsére ezért fejlesztették ki a nyitásérzékelõket. Egy nyitásérzékelõ észleli a nyitva hagyott ablakot, majd figyelmeztet, így azonnal meg is oldhatjuk a problémát. Az Aeotec cég megújította érzékelõit, a nyitásérzékelõkbõl pedig egybõl két verziót is készített – Door and Window Sensor 7 és Door and Window Sensor 7 Pro. Cikkünkben ezek összehasonlításáról olvashatsz.
A Sensative egy rövid videóval mutatja be, hogy a ragasztással rögzített Strips érzékelõit hogyan lehet egyszerûen eltávolítani.
A tûz észlelésére hõ- vagy füstérzékelõket használunk. Mindkét eszköz a tûz észlelésének pillanatában hangriasztást ad ki és értesítést küld a vezérlõközpontnak, hogy figyelmeztessen a veszélyre. De vajon szükséges-e két érzékelõ ugyanarra a feladatra? Ha igen, miért? Mikor melyiket használjuk? Cikkünkben választ kaphatsz ezekre a kérdésekre!