Takarékossági tipp: lámpák alternatív kapcsolása okosabban
Az alternatív kapcsolás talán az egyetlen villanyszerelési mûvelet, amit nem a hagyományos módon érdemes elvégezni, ha Z-Wave alapú okosotthonban gondolkozunk. De talán kevesen tudják, hogy akkor is megéri okos relét és párhuzamos kapcsolást alkalmazni, ha (még) nincs vezérlõközpontunk, mivel a hagyományos megoldáshoz képest olcsóbb, kényelmesebb és a szabályozható fényerõ miatt még jóval áramtakarékosabb is lehet egy hosszú folyó, lépcsõház vagy bármely helyiség – ahol több helyrõl is szeretnénk kapcsolni a villanyt – megvilágítása.
Az alternatív kapcsolás talán az egyetlen villanyszerelési mûvelet, amit nem a hagyományos módon érdemes elvégezni, ha Z-Wave alapú okosotthonban gondolkozunk. De talán kevesen tudják, hogy akkor is megéri okos relét és párhuzamos kapcsolást alkalmazni, ha (még) nincs vezérlõközpontunk, mivel a hagyományos megoldáshoz képest olcsóbb, kényelmesebb és a szabályozható fényerõ miatt még jóval áramtakarékosabb is lehet egy hosszú folyó, lépcsõház vagy bármely helyiség – ahol több helyrõl is szeretnénk kapcsolni a villanyt – megvilágítása.
Ha egy lámpát (illetve egyazon körön lévõ lámpákat) szeretnénk két helyrõl is kapcsolni, alternatív kapcsolókra és alternatív kapcsolásra lesz szükségünk. Lehet olyan igény is, hogy akár 3, 4, 5, stb. helyrõl is kapcsolhassuk pl. egy folyosó lámpáit, amikor számos szoba nyílik erre a helyiségre. De egy 3 szintes ház lépcsõházában is általában minden szinten található egy-egy kapcsoló, melyek a teljes lépcsõházat megvilágító lámpákat kapcsolnak. Ilyen esetekben speciális váltókapcsolókat kell keresnünk a szerelvényeket (kapcsolókat, konnektorokat) gyártó cég kínálatában, és azokhoz való vezetékelést kell megvalósítani a kapcsolók között.
Több kapcsoló esetén ma már gyakran alkalmaznak úgynevezett impulzusrelés megoldást, amikor is egy relé kapcsolja a lámpákat, és tetszõleges számú kapcsoló (általában nyomógomb) csatlakozik a relé bemenetére. Olcsóbb a kábelezés, hiszen bármennyi kapcsoló egyszerûen párhuzamosan kötve egymás után fûzhetõ. Olcsóbb általában maga a kapcsoló is, hiszen nincs szükség speciális váltó és keresztváltó modellekre, és akár nyomógombokat is használhatunk billenõ kapcsolók helyett, melyek elõnye, hogy nem össze-vissza állnak a kapcsolók billenõ gombjai a falon, attól függõen, hogy a több kapcsoló közül legutóbb melyikkel váltottuk a világítás állapotát.
Míg szinte minden villanyszerelõ, lakberendezõ, belsõépítész ismeri az impulzusrelék alternatív kapcsolásnál való felhasználását, sajnos kevesen gondolnak arra, hogy egy valóban okos relével még értékesebb – takarékosabb, olcsóbb, komfortosabb, jövõállóbb – megoldást nyújthatnának a lakás tulajdonosainak. Ja, és az okos relék elférnek a kapcsoló mögött is!
Vessünk egy pillantást pl. az Aeotec Nano Dimmer-re! Ez egy Z-Wave vezeték nélküli rendszerben (tehát nem Wi-Fi-n!) használható fényerõszabályzós relé, amely egy fali kapcsoló mögött, annak szerelvénydobozában helyezhetõ el. A meglévõ kapcsolónkat a Nano Dimmer bemenetére csatlakoztatjuk, a lámpát pedig a megfelelõ kimenetére. Mûködik akár nulla vezeték nélkül is (bal oldali ábra lentebb), csak a fázist használva, tehát akár egy régi kapcsoló mögé is beépíthetõ, nem gond, ha annó a villanyszerelõ még nem húzta be a kapcsoló mögé a dobozba a nullát is:
Még akkor is, ha nincs okosotthon-vezérlõközpont (még) a lakásban, az Aeotec Nano Dimmer beépítés után azonnal használható tetszõleges számú, párhuzamosan kötött kapcsolóval. Ahogy a neve is mutatja, ez egy dimmer, azaz a lámpák fényerejének szabályozására is képes. Az elõtte lévõ kapcsolótól függõen ez megvalósítható a nyomógombos kapcsoló nyomva tartásával, vagy akár egy kétgombos kapcsolóval, amikor is a fényerõ fel/le utasítások két különbözõ gombtól érkeznek. Természetesen, maximálisan akkor tudjuk majd kihasználni a relé képességeit, ha egy Z-Wave-es vezérlõközponthoz csatlakoztathatjuk – legalább a finomhangolás idejére. Attól függõen ugyanis, hogy hogyan van kiépítve a lakásunkban az alternatív kapcsolás (hagyomány módon, alternatív kapcsolókkal, keresztváltókkal, 2, 3, 4 vagy éppen 5 kapcsolóval, nyomógombosakkal vagy billenõkkel), a relé bizonyos belsõ paraméterei módosítandóak, amely módosítást egy vezérlõközpont tud elvégezni. De, ha pl. webshopból, nem pedig telepítõtõl vásároljuk, és magunk szereljük be (villanyszerelési ismeretek nélkül erre nem biztatnánk senkit), kérhetjük eleve a számunkra szükséges beállításokkal együtt.
Az árammal való takarékosság éppen a relé fényerõ-szabályozási képességébõl fakad. Napszaktól és külsõ fényviszonyoktól függõen bizonyosan nincs mindig szükség a maximális fényerõre. Ha sok lámpát kapcsolunk a folyosón, lépcsõházban, stb., hiába takarékos, LED-es minden égõnk, akár 100 Watt fölötti fogyasztás is könnyen elérhetõ. Sokan – pl. kisebb gyermek, vendég miatt – egész éjjel égve hagynak lámpákat a folyosókon, lépcsõházban, ami LED ide vagy oda; látható összeget eredményez a villanyszámlán mostantól. Legalább éjjel bizonyosan nincs szükség a maximális fényerõre, amikor pl. a WC-t keressük félálomban, sõt, kifejezetten „egészséges”, ha éppen csak annyi fény éri a szemünket, ami segít nem megbotlani, de nem ébreszt fel minket teljesen. Ha képesek vagyunk egy dimmer segítségével ilyen alkalmakkor mondjuk csak 5–10%-os fényerõvel megvilágítani a helyiséget, töredékére csökkenthetõ az áramfogyasztás is.
A fenti ábrán két képernyõfotó látható a Samsung SmartThings mobilos távvezérlõ alkalmazásból (ami magyar nyelven is használható), ahol éppen az Aeotec Nano Dimmert vezéreljük: bal oldalt 100%-os, jobb oldalt 25%-os fényerõt kérve. Egy fürdõszobatükör két oldalán lévõ lámpákban van elhelyezve 2–2 darab LED-es égõ. Ezek fogyasztása maximális fényerõ mellett – mivel a Nano Dimmer a fogyasztást is méri – láthatóan 22,3 Watt. Sminkeléskor, borotválkozáskor – fõleg este, amikor az ablakon sem jön be fény a fürdõszobába – szükség is van a maximális fényerõre. De egyéb alkalmakkor – pl. éjjel ha WC-re vagy inni jövünk, napközben egy fésülködés erejéig – tökéletesen elég a negyed fényerõ is, amit 1,6 Wattos fogyasztással megkapunk! Ez közel 93%-os energiamegtakarítás eredményez! A képernyõfotókon még azt is láthatjuk, hogy amióta a tükörvilágítást az Aeotec reléje kapcsolja (annak beszerelése óta), összesen 10,4 kWh-át fogyasztott a két LED-es lámpa, ez az érték már egyszerûen forintosítható bárki számára.
Amint használunk már vezérlõközpontot is az ettõl már valóban okossá váló otthonunkban, automatizálható a takarékosság is. Beprogramozhatjuk, hogy napszaktól vagy éppen a helyiségben mért fényerõtõl függõen milyen fényerõvel kapcsoljanak fel a relére kötött lámpák. Természetesen, a fali kapcsoló gombjával bármikor módosítható a fényerõ, de beállítható, hogy ha sötét van, akkor mindig jelentõsen kisebb fény világítson a kapcsolóink megnyomására.
További segítség a takarékosságban, hogy szinte minden hasonló relé paraméterei között beállítható az is, hogy áramszünet után milyen állapotba kerüljön (amilyenben elõtte volt / kikapcsolt / bekapcsolt). Így elkerülhetõ az – ami a billenõkapcsolókkal kialakított alternatív kapcsolásnál gyakori –, hogy áramszünetkor megnyomva a kapcsolókat olyan állásban marad a világítási kör, ami kapcsolja a lámpát. Az össze-vissza álló közös kapcsolók alapján nem tudjuk biztosan, hogy mi fog történni, ha mondjuk távollétünkben visszajön majd az áram. Az okos relénél beállítható, hogy minden esetben kikapcsolt állapotba kerüljön, ha vége az áramszünetnek, ha pedig vezérlõközpontunk is van, beprogramozható, hogy éjjeli áramkimaradás után kapcsoljon fel mégis a lámpa, ha egész éjjel szeretnénk világítani, nem pedig a kapcsolók vagy egy mozgásérzékelõ alapján idõszakosan használnánk az éjszaka folyamán.
Bizonyosan számos kérdés, kétség merült fel – fõleg egy villanyszerelõben – a fentiek olvasása során, ezeket az alábbi kérdések-válaszok formájában megpróbáljuk gyorsan megválaszolni, eloszlatni:
Kérdés: Nekem már ki van kábelezve hagyományosan az alternatív kapcsolásom, mûködik a megfelelõ alternatív kapcsolókkal. Mindezt megtartva beépíthetek-e egy okos relét, hogy kihasználhassam annak elõnyeit? Elég lesz egy relé, vagy minden kapcsolóm mögé kell 1–1?
Válasz: Hogyne, ha van elég hely azon kapcsoló mögött a szerelvénydobozban (vagy ha nincs, akkor kimélyíthetõ), ahonnan a lámpához megy fel a fázisvezeték, akkor oda kell beszerelni az okos dimmert, és természetesen elég egyetlen egy, lényegtelen, hogy hány kapcsolód van. A kapcsoló számától függõen bizonyos paraméterek módosítására szükség lehet a relében, ehhez legalább ideiglenesen (a paraméterek beállításának idejére) egy vezérlõközponttal is össze kell kötni.
Kérdés: Ha most tervezem az alternatív kapcsolás vezetékelését, milyen módszert válasszak?
Válasz: A fenti cikkünk alapján olcsóbb lesz a villanyszerelés (mert kevesebb kábelt kell a falakba építeni) és olcsóbbak lesznek vélhetõen a kapcsolók is, ha párhuzamosan kötünk sima nyomógombos kapcsolókat. De ha árban mégis kedvezõbb a billenõkapcsoló, akkor nyugodtan választható olyan is mindenhová, az okos relék minden fajtára fel vannak készülve, az Aeotec még automatikusan is képes meghatározni, hogy milyen fajta kapcsolóink vannak.
Kérdés: Úgy tudom, nem minden égõ fényereje szabályozható. Ilyen esetben is érdemes egy dimmer relét választani?
Válasz: Szerintünk feltétlenül. Választhatnánk egy sima Z-Wave-es relét is, ami nem fényerõszabályzós (pl. Aeotec Single Nano Switch), a fentebb leírt alternatív kapcsoláshoz teljesen megfelelõ az is. Viszont árban minimális a különbség, de a fényerõszabályzós használható nulla vezeték nélkül is. Ha nincs ott a kapcsoló mögött a nulla, akkor nem is kérdés, hogy melyiket válasszuk. De attól függetlenül, hogy a jelenlegi égõink fényereje nem szabályozható (ez egyébként ez jellemzõen csak bizonyos LED-es égõknél, illetve tápegységrõl üzemeltetett világítási körnél, kompakt fénycsõnél lehet így), miért ne vehetnénk legközelebb (ha mondjuk kiégtek a mostaniak) már fényerõszabályzós égõt helyettük? Bízunk benne, hogy cikkünk elolvasása után minél többen kifejezetten törekedni fognak arra, hogy szabályozható fényerõt használjanak mielõbb, a lakás minél több pontján.