Színes LED-szalagok – okosotthon alapú RGB-vezérlés
Az utóbbi évek világítástechnikai megoldásaiban egyre sûrûbben találkozunk LED-szalagok beépítésével. Nem is csoda, hiszen ezekkel a fényforrásokkal igazán dekoratív, hangulatos, és maximálisan testre szabható megvilágítást tudunk kialakítani otthonainkban. Ha a világítás vezérlését is az okosotthonra bízzuk, akkor az esztétikai elõnyök mellett további izgalmas lehetõségeket is kaphatunk.
Az utóbbi évek világítástechnikai megoldásaiban egyre sûrûbben találkozunk LED-szalagok beépítésével. Nem is csoda, hiszen ezekkel a fényforrásokkal igazán dekoratív, hangulatos, és maximálisan testre szabható megvilágítást tudunk kialakítani otthonainkban. Ha a világítás vezérlését is az okosotthonra bízzuk, akkor az esztétikai elõnyök mellett további izgalmas lehetõségeket is kaphatunk.
Kezdjük egy nagyon rövid magyarázattal a LED-szalagok elnevezése kapcsán! Az elsõ színes LED csíkok RGB-szalagok voltak. Három alapszín, a piros, a zöld és a kék (angolul Red, Green, Blue) keverésébõl állították elõ a további színeket. Késõbb megjelentek az RGBW-szalagok is, ahol a három színes csatorna mellett egy fehér (angolul White) LED-sor is megjelent. Így a fehér színû fényt nem csak a 3 szín keverésével lehetett elõállítani, hanem a fehér csatorna önállóan használva igazán tiszta, valóban fehér fényû megvilágítást adott. Manapság a legelterjedtebb LED-szalagok és -vezérlõk RGBW megjelölésûek. De már megjelentek hideg- és meleg fehér fényû LED-sorral is rendelkezõ, úgynevezett RGBWW-szalagok is, melyekkel a fehér fény színhõmérséklete is külön kikeverhetõ – bár ezekhez még kevés vezérlõ modul létezik.
Talán még emlékszünk a színes LED-csíkok elsõ generációira, ahol a megvásárolt szettben az RGB-szalag mellé kaptunk egy egyszerû vezérlõt is; egy távirányító vagy esetleg fali színkeverõs kapcsoló segítségével tudtuk a fényerõt és a színt állítani. Ha például egy nagyobb nappaliban több RGB szalagot is használtunk, akkor minden beállítást egyesével el kellett végeznünk minden vezérlõn. Ez egy nagyon kezdetleges és egyszerû módja volt a színes világításoknak. Nézzük meg, hogy az RGB- vagy RGBW-szalagokat egy valódi okosotthon rendszerrel mûködtetve mennyivel szerteágazóbb lehetõséget kapunk a világításra, mint alapfunkcióra, de más egyéb feladatokra is!
Az okosotthon rendszerek (pl. Z-Wave) RGBW vezérlõi sokkal fejlettebb generációját képviselik a LED-világítások vezérlésének, mint egyszerû elõdeik. Önmagukban is számtalan beállítási lehetõséggel rendelkeznek, melyekkel mûködésük befolyásolható, de az okosotthon központ által kapott utasításokkal egészen bonyolult funkciók ellátására is képesek.
Lássunk pár egyszerû példát!
- Paraméterezéssel állíthatjuk be, hogy milyen gyors legyen a fényerõ változása két állapot (pl. ki-/bekapcsolt) között. Sõt ez a beállítás többféle is lehet. Különbözõ lehet olyan esetben, ha a központ ad utasítást a világításnak, vagy ha valaki egy fali kapcsolóval változtat a fényerõn. Mert természetesen az okosotthonokban a világítás vezérlése nem csak a központ által vagy applikációból történhet, hanem továbbra is használhatunk hagyományos fali kapcsolókat vagy nyomógombokat is az egyszerûbb funkciók (pl. ki/be kapcsolás, fényerõ) irányításához.
- Több kapcsolóval a színek változtatása is megoldható, de ezt legkényelmesebben az okosotthon mobilapplikációjában végezhetjük el egy egyszerû színkeverõvel. Az itt kikevert vagy elõre kitalált színek természetesen lementhetõk az okosotthon-rendszerben, és ha kell, következõ alkalommal tökéletesen ugyanazt a színt kapjuk vissza, amit legutóbb sikerült megszeretnünk – ellentétben a régi, vagy egyszerûbb eszközökkel, ahol egy színváltás után nehéz kézi beállítással megint ugyanazt a színt megtalálnunk. Az okosotthon-rendszerekben kedvenc színeinket akár RGB értékeik szerint is beprogramozhatjuk a központba. Kedvenceinket egyetlen gombnyomással elõhívhatjuk. És ha egy nagyobb helyiségben több különálló LED-szalag is van, akkor semmi akadálya, hogy egy mozdulattal minden helyen egyszerre és ugyanúgy változtassuk a színeket vagy fényerõket.
- Szintén nincs akadálya az olyan megoldásoknak, hogy színes LED-csíkjaink életünk különbözõ helyzeteiben, vagy különbözõ napszakokban, más hangulathoz tartozóan más színnel és fényerõvel világítsanak. Egyszerûen beállíthatunk különbözõ világítási képeket a reggeli vagy esti hangulathoz, TV-nézéshez, ünnepekhez, házibulihoz, stb. Ezeket a beállításokat egyetlen gombnyomással bármikor elérhetjük okosotthonunk segítségével.
A hasonló funkciók sorát folytathatnánk az okosotthon rendszerek egyéb lehetõségeivel, melyek a vezérelt világításaink bármelyikére egyformán vonatkoznak. Az ilyen rendszereknél a leggyakoribb megoldások szoktak lenni például az automatikusan kikapcsoló világítások, melyek mûködhetnek idõzítve, de akár egy mozgásérzékelõ által vezérelve olyan helyiségekben, ahol csak rövid idõre vagy áthaladáskor kell elegendõ fényt biztosítanunk. A gyerekszobában beállíthatunk olyan világítást, ami este nagyon lassan (akár 10–20 perc) alatt halványulva alszik el teljesen. De megvalósítható a napszakoktól függõ szín és fényerõ használata is. Ezekrõl a tipikus okosotthon-vezérelt világítási megoldásokról egy elõzõ alkalommal már írtunk részletesebben.
Nézzünk most pár példát a cikkünk elején említett okosotthonba illesztett világítás „bonyolultabb” funkcióira is!
Egy okosotthon-rendszerben beállíthatunk úgynevezett jeleneteket (eseménysorokat, „scene”-eket). Ezek olyan elõre meghatározott állapotok, ahol rendszerünk bizonyos eszközei egyszerre egy adott állapotba kerülnek. Például a LED szalagjaink egyszerre vesznek fel bizonyos fényerõ- és színbeállításokat. Ezekhez a jelenetekhez természetesen más világítási – sõt minden más egyéb – eszköz is csatlakozhat. Lehet hogy például az „Este” állapothoz hozzá tartozik majd a világítás beállítása mellett a fûtés alacsonyabb fokozatra állítása, a redõnyök lehúzása vagy akár az ajtózár bezárása is.
De nyugodtan gondoljuk tovább LED szalagjaink automatizálását! Nem csak statikus állapotokat állíthatunk be okosotthon vezérlés segítségével, hanem létrehozhatók olyan programok is, amelyek változó, „élõ” világítási effekteket eredményeznek. Hasznos lehet például egy polcrendszer, vagy szépen megkomponált dekor felület, vagy épp a kert egy részének olyan, lassan változó megvilágítása, amivel igazán izgalmas és látványos fényhatásokat valósíthatunk meg.
És haladjunk még tovább a világításunk funkcióiban! A színes LED-világítás lehetõséget ad a különbözõ színekkel különbözõ információk közlésére. Okosotthonunk bizonyos állapotait vagy figyelmeztetéseit a küldött üzeneteken felül megerõsíthetjük a szobákban elhelyezett RGB/RGBW LED-szalagjaink más-más színû figyelmeztetõ fényivel is. Például nagyon kényelmes lehet, hogy ha otthonunkba érkezéskor vagy távozáskor a riasztó rendszerünk állapotát rövid piros/zöld fényjelzéssel megerõsítjük, így azonnal meggyõzõdve a rendszer helyes mûködésérõl és állapotáról. De jelezhet a rendszerünk kék fénnyel egy olyan riasztást is, amit egy ritkán használt helyiségben (pince, kamra, garázs) az ott elhelyezett hõmérõ által észlelt, a kelleténél jobban lehûlt hõmérséklet eredményez. Így a riasztás hatására intézkedni tudunk az állapot megszüntetésérõl, vagy akár csak az ott tárolt dolgok biztonságba helyezésérõl. Egy kék figyelmeztetõ fény jelenhet akár vízszivárgást is egy érzékelõ jelentése alapján. És ugyanígy, erõs narancs színû fénnyel jelezhetünk pl. tûzriasztást, füst- vagy szénmonoxid érzékelést is. Mindez – információk közlése fénnyel, színekkel – igen nagy segítség lehet halláskárosult lakók számára, akiknek sajnos a visító szén-monoxid jelzõ nem lenne képes megmenteni az életüket, de még a csengõt használó vendégrõl sem értesülnének.
További példák felsorolása nélkül megállapíthatjuk, hogy okosotthon-rendszerünk bármely eszközének állapotát, vagy bármely szenzor által mért érték meghatározott szintjének elérését jól megkülönböztethetõen jelezni tudjuk egy okosotthonba illesztett RGB-szalag segítségével.
És végül nézzük, milyen eszközökkel valósíthatók meg a fentiek! Azt már biztosan sokszor említettük, hogy egy okosotthon rendszer alapja egy vezérlõközpont. Õ fog kapcsolatot tartani a többi eszközünkkel (Z-Wave rendszereknél vezeték nélkül). Kapcsolókkal, relékkel szenzorokkal és természetesen az RGBW-dimmer-el is. Erre lesz szükségünk az RGBW-szalag vezérléséhez. A Z-Wave-es RGBW-vezérlõk 4-csatornás „dimmerek” (fényerõszabályzók), melyek RGBW-szalagot használva 4 csatornával (R, G, B, W) oldják meg a színkeverést. A legtöbb ilyen eszköznél egy paraméter megváltoztatásával a 4 csatornát használhatjuk 4 teljesen különálló kimenetként is. Így – ha nem színes szalagokat használunk – akár 4 darab fehér LED-szalagot is vezérelhetünk egyetlen ilyen modullal. Az RGBW-vezérlõk legtöbbje 12 és 24 V-os LED-szalagokhoz is használható, a megfelelõ tápegység alkalmazásával. Bizonyos teljesítményig közvetlenül tudják vezérelni a LED-szalagokat. Ez eszközfüggõen változhat, de átlagosan kb. 12–13 Amper összes, és 6–8 Amper/csatorna terhelést jelent. Ez a színes LED-szalagok típusától függõen nagyjából azt jelenti, hogy egy kb. 11–16 méteres LED szalag áramellátását (a megfelelõ táppal) önállóan tudja biztosítani egy ilyen eszköz. Az ennél hosszabb, illetve nagyobb teljesítményû szalagokhoz jelerõsítõ alkalmazására lesz szükség. Ilyenkor az RGBW-modul a jelerõsítõket szabályozza, nem közvetlenül a LED-eket. A LED-szalagokkal megvalósított világítási megoldások elektromos megtervezéséhez, kivitelezéséhez villanyszerelõ szakember segítségét érdemes kérni a megfelelõ tápellátás és – ha szükséges – jelerõsítõ kiválasztásához. A világítási képek, színhõmérséklet tervezéséhez pedig lakberendezõt javaslunk, mert nagyon nem mindegy, milyen fényerõvel, milyen fény és milyen felületeket világít meg!
Befejezésül ejtsünk pár szót azokról az általános elõnyökrõl is, melyek minden komolyabb okosotthon-rendszer használatát megkülönböztetik a sokkal egyszerûbb megoldásoktól! A valódi okosotthon-központok mindegyike rendelkezik felhasználói felülettel. Minden ilyen rendszerhez tartozik mobil applikáció, mellyel az eszközök irányíthatók, programok indíthatók, a mért értékek nyomon követhetõk. Mindez természetesen távolról is – az interneten keresztül a világ bármely pontjáról kapcsolódhatunk otthoni központunkhoz, és irányíthatjuk eszközeinket, vagy ellenõrizhetjük azok állapotát. Az okosotthonba integrált berendezések olyan egységesen mûködõ rendszert alkotnak, melyben a különbözõ eszközök tetszõlegesen kialakított szabályok alapján egymással együttmûködve szinte bármilyen kívánt mûködést lehetõvé tesznek. És természetesen nem csak a világításunkat, hanem otthonunk szinte minden eszközét beilleszthetjük az ilyen rendszerekbe. Fûtés, klimatizálás, világítás, redõnyök, zsalúziák, riasztórendszer, ajtó- és kapunyitás, napelemes rendszerek, öntözõrendszerek, stb. Mind egyetlen okosotthon elemei lehetnek.
Aktuális RGBW/RGBWW-vezérlõink: link…