A Flex Automation immár 18 éve (2003 óta) tagja a Z-Wave Alliance szervezetnek. Ez idõ alatt rengeteg innovatív integrációs terméket gyártott és továbbra is fejleszt. A CES 2022 konferencián bemutatta a legújabb FlexControl ZIR100, GIR100 és IRF100 modelljeit.
Hírek
Decemberben számoltunk be arról, hogy a HELTUN Heating Thermostat és a High Load Switch (16A) elnevezésû reléjük megkapták a SmartThings minõsítést. A High Load Switch kompatibilását már kipróbáltuk, és pár héttel ezelõtt írtunk is róla. Most a HELTUN HE-HT01 Heating Thermostat nevû fali termosztátját tesszük próbára SmartThings környezetben.
Korábbi cikkünkben beszámoltunk a Aeotec Smart Home Hub (SmartThings vezérlõközpont) és a Sonoff eszközök kompatibilitásáról. Jelen írásunkban tovább vizsgáljuk a Zigbee termékek illeszthetõségét. A Sonoff után a SmartWise gyártó termékeirõl és az Aeotec vezérlõközpont párosításáról olvashatsz. A részletekért kattints a cikkre!
Az okosotthon piacon legelterjedtebb Z-Wave klímavezérlõ gyártója, a Remotec új típus – ZXT-800 Z-Wave-IR AC/AV Controller – megjelenést jelentette be. Legújabb tulajdonságai között szerepel a Z-Wave 700 kapcsolat, valamint audió/videó eszközök vezérlésének támogatása is.
Jelen cikkünkben a ComfortClick egyik érdekes „tudásáról” olvashatsz. A ComfortClick vezérlõközpontok tudják, hogy mikor kel fel és nyugszik le a nap a lakóhelyünk földrajzi pozíciójában. És ezt az információt számtalan módon képesek is felhasználni az automatizált otthonunk vagy irodánk eszközeinek irányításában.
Korábbi cikkeinkben beszámoltunk már az Aeotec Smart Home Hub (SmartThings vezérlõközpont) sokoldalúságáról és széles kompatibilitásáról. Jelen írásunkban a Zigbee termékeket gyártó Sonoff és az Aeotec vezérlõközpont illeszthetõségérõl olvashatsz.
A bOS 4.9-es frissítésével elérhetõvé vált a vezetékes KNX-hálózatok biztonsági protokolljának használata ComfortClick központokon. A KNX IP-hálózati szinten titkosít és hitelesít minden információt, illetve megbízható adattovábbítást kínál, ezáltal teljes mértékben blokkolja a az esetleges hekkertámadásokat.
A Sensative legalább 10 év élettartamot ígér a Strips nevû ultravékony érzékelõinek. A Strips-ek elemei nem cserélhetõk, egy beépített áramforrást tartalmaznak, mely az eszköz „aktiválása” után az ígéretek szerint több mint 10 évig mûködik. Az energiafogyasztás-elemzõ eszközök fejlesztésével foglalkozó Qoitech cég letesztelte a Sensative érzékelõk energiafogyasztási tulajdonságait, illetve a beépített elemek várható élettartamát.
Ahogyan korábbi cikkünkben írtuk, a ComfortClick frissítésének köszönhetõen újabb és újabb illesztõprogramok telepíthetõk a szerverre. A támogatott programok között szerepel többek között az MQTT, a GSM modem és a Denon HEOS (utóbbiról részletesebben olvashatsz korábbi írásunkban). Ezek integrációjáról láthatunk új oktatóvideókat a ComfortClick videómegosztó csatornáján.
A NorthQ Data Logger for E-Meters egy fogyasztásmérõ és leolvasó eszköz, mellyel a villanyóránk által mért áramfogyasztásunkat követhetjük nyomon. Az eszközzel lehetõségünk van távolról követni a fogyasztást, ami hasznos lehet mondjuk hétvégi házaknál, vagy albérletbe kiadott lakásoknál. De a fogyasztási értékek vizsgálatával akár figyelmeztetéseket vagy eseményeket is elindíthatunk. Így idejében észrevehetjük egy meghibásodott hûtõgép (vagy más elektromos eszköz) megemelkedett fogyasztását, amivel lehetõséget kapunk a mielõbbi intézkedésre.
Áremelkedés várható februártól a Fibaro termékeknél is. Ez 5–10%-ot jelent, bár ennek mértéke eszközönként változhat. A jelenlegi árukészlet korlátozott, tehát, ha van kiszemelt eszközöd, arra csapj le idõben, hogy még kedvezõ áron juthass hozzá!
A Cloud Gateway a ComfortClick új, távoli csatlakoztathatósági lehetõsége. Ezzel azon felhasználók is tudnak távolról csatlakozni a ComfortClick szerverhez, akiknek nincs lehetõségük a routerükben porttovábbítási szabály beállítására. Vezérlõközpontunk folyamatosan „lejelenti” a gyártó szerverének, hogy milyen külsõ IP-címet használ éppen a routerünk, amely mögött található, viszont a kezelõfelülete a 443-as portra címzett hivatkozással érhetõ csak el. Tehát, a 443-as portra érkezõ kéréseket a routerben egy portátirányítási (port forward) szabállyal a központunk belsõ hálózati IP-címére kell irányítanunk. De ez nem minden esetben oldható meg…
Decemberben számoltunk be arról, hogy a HELTUN Heating Thermostat és a High Load Switch (16A) elnevezésû reléjük megkapták a SmartThings minõsítést. Hamarosan a többi Z-Wave-es eszközük is SmartThings kompatibilis lesz, de addig is, mi leteszteltük, hogy a High Load Switch mostantól tényleg problémamentesen illeszthetõ-e egy SmartThings központhoz.
Ahogyan azt a korábbi cikkben is írtuk, a ComfortClick bOS legutóbbi frissítésében elérhetõvé vált a HEOS zenelejátszók vezérlése. A HEOS (Home Entertainment Operating System) a Denon/Maranzt vezeték nélküli multiroom hangrendszere.
Az Aeotec termékeknél februártól 5–10%-os áremelkedés várható. Ennek mértéke egyes eszközöknél eltérõ lehet. A jelenlegi árukészlet korlátozott, tehát, ha van kiszemelt eszközöd, arra csapj le idõben, hogy még kedvezõ áron juthass hozzá!
Amióta a HELTUN Z-Wave-es eszközei mellé a Samsung SmartThings platformot használó Aeotec Smart Home Hub is felkerült az általunk forgalmazott termékek közé, azóta várjuk, hogy az örmény gyártó kiváló termosztátjai, érintõgombos fali kapcsolói és reléi is megkapják a SmartThings minõsítést – és ezáltal a szükséges illesztõprogramokat a SmartThings rendszerben. Eljött ez a hónapok óta várt pillanat; pontosabban a HELTUN Heating Thermostat és a High Load Switch már bekerült a kompatibilitási listába, és hamarosan minden egyéb termék is követi õket.
A ComfortClick bOS legutóbbi frissítéseként a v4.9 verzió izgalmas, új funkciókat és illesztõprogramokat kínál. Támogatja többek között az MQTT-t, GSM modem használatát tartalék internetkapcsolatként, Denon/Marantz HEOS zenelejátszók távvezérlését és a KNX Secure protokollt is.
Az Aeotec több új termékkel is jelentkezik. A kínálatuk Z-Wave adapterrel, multiszenzorral, légminõség-érzékelõvel és egy vezérlõközponttal is bõvül. Ezek közül az utóbbira még egy kicsit várni kell, de a többi heteken belül megérkezhet hazánkba is.
Korábbi cikkünkben már értesülhettetek a legújabb szabvány, a Matter megjelenésérõl. Az idén rendkívüli módon virtuálisan megrendezett Fejlesztõi Konferencián a Samsung bejelentette, hogy a SmartThings technológiát használó készülékei teljes mértékben integrálják a Mattert.
Az Aeotec Smart Home Hub – ahogy már több cikkükben is leírtuk – egy nagyon sokoldalú és kedvezõ árú okosotthon-vezérlõközpont. Mivel a Z-Wave kommunikációs protokoll mellet Zigbee-t is támogat (és Thread-et, Bluetooth-ot), felmerül az IKEA által forgalmazott TRÅDFRI eszközök integrálása. Na. de akkor minden ikeás eszközzel mûködik? Ennyire azért nem egyszerû a helyzet, de több is kompatibilis, és az árcédulákra sem lehet panasz. Olvassátok el cikkünket, amibõl kiderülnek a további részletek!
Sohasem kellemes azt látni, hogy valami – ami mindennapi életünkhöz elengedhetetlen – tönkremegy otthonunkban. A bosszúság még nagyobb, ha az a valami például egy ablak, ami a biztonságot, a szellõztetést és a szárazságot biztosítja.
Hivatásszerûen foglalkozol az otthonautomatizálással vagy még csak érdeklõdsz az okosotthon iránt? Vegyél részt a webináron október 6-án, szerdán, 18 órai kezdettel, és exkluzív betekintést kapsz a Qubino Z-Wave alapú okosotthon-megoldásaiba – elsõ kézbõl, a Qubino szakembereitõl!
Sorozatunk utolsó – „Heltun hetünket” záró – részében nézzünk szét a Heltun termékcsaládjában, melynek tagja a Touch Panel Switch Quinto is. Jelenleg többféle érintõkapcsoló, termosztátok és szerelvénydobozba szerelhetõ relék tartoznak ide. Az elõzõ – tegnapi – részt ITT olvashatod.
Sorozatunk negyedik részében a Heltun Touch Panel Switch Quinto érzékelõ szenzorait mutatjuk be. Az elõzõ – tegnapi – részt ITT olvashatod.
Sorozatunk harmadik részében a Heltun Touch Panel Switch Quinto érintõgombjainak mûködési módjairól lesz szó (abban az esetben, amikor az eszköz saját reléit vezérlik). Az elõzõ – tegnapi – részt ITT olvashatod.
Sorozatunk második (keddi) részében a Heltun Touch Panel Switch Quinto érintõgombjainak és reléinek különbözõ mûködési- és használati lehetõségeirõl lesz szó. Az elõzõ – tegnapi – részt ITT olvashatod.
Arra a kérdésre, hogy mi kell egy okosotthon kiépítéséhez, sokszor azzal szoktuk kezdeni a választ, hogy „elõször is kell egy vezérlõközpont”. A helyes válasz azonban ennél kicsit árnyaltabb. Valóban mindig a központ beszerzésével kell kezdenünk okosotthonunk kialakítását? Nem biztos. Vannak bizonyos eszközök, amelyek önállóan is be tudják tölteni fõ funkciójukat. Termosztátok vagy reléket is tartalmazó villanykapcsolók központ nélkül is használhatók a hagyományos változatuknál megszokott funkciókkal. És késõbb egy központhoz illesztve már automatizálható a mûködésük, az okosotthonoktól elvártak szerint. Ezen a „Heltun héten” egy öt részes cikksorozatban mutatjuk be a Heltun Touch Panel Switch Quinto nevû 5 körös villanykapcsolóját, a központ nélkül is használható alapfunkción át az egészen különleges képességekig, segítve megérteni, miért gondoljuk azt róla, hogy a manapság kapható legokosabb kapcsoló.
Az észtországi Tallinn legelõkelõbb részén 44 lakást szereltek fel megfigyelni és vezérelni képes okoseszközökkel, amelyek irányításáért a ComfortClick Colibri vezérlõközpontja felel.
Tudtad, hogy a SmartThings rendszer kompatibilis a Sonos hálózati zenelejátszókkal? Így Aeotec okosotthonod nem csak vezérelheti a zenelejátszást, lehet az ajtócsengõd, védelmi rendszered szirénája, de fontos eseményekrõl értesíthet Téged – akár élõ szóban is. A részletekért olvasd tovább cikkünket, és kattints a bemutató videóra!
Miért van szükség újabb szabványokra? Hiszen már így is annyi közül tudunk választani. Ezúttal azonban biztosak vagyunk abban, hogy egy új szabvány valóban lehetõvé teszi a különbözõ rendszerek közötti együttmûködést és átjárhatóságot, amire egy okosotthon-felhasználónak szüksége van.
A recept a következõ: légminõség érzékelõkkel monitorozunk, és egy szellõztetõ rendszer ennek megfelelõen automatikusan végzi a légcserét. Így az okosotthon nap mint nap hozzá tud járulni a frissességünkhöz és az egészségünkhöz. A beszívott levegõ légszûrõkön keresztül is áthalad, így kevesebb por és pollen jut be otthonunkba. Ha érdekelnek a megvalósítás mûszaki részletei, kattints a cikk elolvasásához!
A FIbaro az egyik legismertebb (európai) gyártó a Z-Wave világában. Termékei között megtalálható a vezérlõközponttól az érzékelõkön át a végrehajtó eszközökig (pl. relék) gyakorlatilag minden. Azt, hogy miért érdemes pont most Fibaro termékeket venni, cikkünkbõl megtudhatod.
Megjelent az ultravékony, különleges kialakítású Sensative érzékelõk Z-Wave 700 chip-et tartalmazó új generációja! Elsõként a Sensative Strips Guard 700, a széria nyitásérzékelõje vált elérhetõvé. Kialakítása hasonló az elõdjéhez, de a Z-Wave 700 sokmindenben jelent elõrelépést.
A spanylországi Almeríában automatizált, központi bOS szerverrel vezérelt, teljesen személyreszabott grafikus felhasználói felülettel rendelkezõ KNX öntözõrendszert hozott létre a ComfortClick. A projekt igen összetett volt, amihez a ComfortClick Jigsaw KNX szervere tudására volt szükség. Nem beszélve a vezérlõközpont DIN-sínre helyezhetõségének lehetõségérõl és a KNX integrációjáról!
Megújult a SmartThings központ applikációja! Még a réginél is letisztultabb és átláthatóbb lett. Az Aeotec Smart Home Hub ideális közponi egység lehet azoknak, akik maguk kívánják menedzselni okosotthon-rendszerüket. Ha kíváncsi vagy miben újult meg a kezelõfelület, és érdekelnek a részletek, akkor kattints!
A meteorológiai nyár megérkezett, sõt, régen volt aktuálisabb a klíma használata. Sokunk fejében ez a mai napig úgy él, hogy belépünk egy helyiségbe, ahol meleg van és távirányítót ragadva bekapcsoljuk a legnagyobb fokozatra a hûtést. Egy ilyen „hirtelen hûtés” rengeteg energiát használ el és a szervezetünket is megviseli. A fûtéshez hasonlóan a hûtés vezérlése is sokkal hatékonyabb, ha okosotthon-rendszerbe integrálva használjuk. Erre kiváló eszköz a Remotec Z-Wave-es infra vezérlõ.
A Z-Wave relékbõl mára széles kínálat érhetõ el. Egy ilyen, elsõ látásra egyszerû eszköznél igen csak igyekeznie kell a gyártónak, ha valamivel szeretne kitûnni a konkurensek közül. Vannak pl. nagyon helytakarékos modulok (segítség a telepítõ szakembernek), sok relét tartalmazók – akár 5 áramkör vezérlésére is –, külsõ hõmérõt is fogadók, újabb Z-Wave szabványt is támogatók vagy éppen nagy áramot is kapcsolni képes típusok. A Heatit ZM Single Relay specialitása a nagy teljesítmény biztonságos kezelése, hiszen képes akár 16 Ampert is kapcsolni, de már a legújabb Z-Wave 700 chipre épül!
A globális demográfia egy elöregedõ társadalmat mutat. A második világháborút követõ baby boom idõszakában születettek mára már átlépték az 60–70. életévüket. Az USA közzétett helyi demográfiai adataiból jól látszik, hogy 77 millióan (vagyis a társadalom több, mint 20%-a) már beléptek az idõs korba. Közülük is közel 44 millióan ápolnak náluk idõsebb embereket. Számos európai és ázsiai nemzetnél ez a szám még nagyobb. A Z-Wave ellenõrzésre, vezérlésre és riasztásra is alkalmas megoldásai rendkívül hasznosak az idõsödõ szerettek ápolására. Ezek az eszközök nagy számban megtalálhatóak a piacon.
A világítás szabályzására számtalan eszköz áll rendelkezésünkre, így könnyedén megoldható a fények dimmelése az okosotthon megoldásoknál is. Viszont abban rejlik egy ilyen rendszer nagy elõnye, hogy az eszközök közötti összefüggéseket szabadon testre szabhatjuk. Ha érdekel mit lehet kihozni egy okos világításból, olvasd tovább cikkünket!
Bár tökéletes megoldásnak azt tartjuk, amikor egy professzionális riasztórendszer központját összekapcsoljuk az okosotthon „agyával”, kisebb lakásokba gyakran nem kérnek külön riasztóközpontot a felhasználók.Ebben az esetben nyújthat riasztási funkciókat egy Z-Wave rendszer a biztonsági eszközeivel. Egy riasztórendszer alapvetõ készüléke a sziréna, hiszen hiába kapunk értesítést a nem kívánt eseményrõl (betörésrõl) a világ bármely pontján telefonunkon keresztül az okosotthonunk központjától, ha nincs senki a helyszínen, aki azonnal cselekedne, és nincs semmi, ami elijeszthetné a behatolót. Az Aeotec Indoor Siren with Backup Battery-nél (a továbbiakban csak Aeotec Siren) egyszerûen telepíthetõ vezeték nélküli eszköz, így akár lakáson kívül (pl. lépcsõházban, erkélyen) is elhelyezhetõ.