Te tudtad, hogy a ComfortClick tudja, mikor kel fel a nap?
Jelen cikkünkben a ComfortClick egyik érdekes „tudásáról” olvashatsz. A ComfortClick vezérlõközpontok tudják, hogy mikor kel fel és nyugszik le a nap a lakóhelyünk földrajzi pozíciójában. És ezt az információt számtalan módon képesek is felhasználni az automatizált otthonunk vagy irodánk eszközeinek irányításában.
Jelen cikkünkben a ComfortClick egyik érdekes „tudásáról” írunk. A ComfortClick vezérlõközpontok tudják, hogy mikor kel fel és nyugszik le a nap a lakóhelyünk földrajzi pozíciójában. És ezt az információt számtalan módon képesek is felhasználni az automatizált otthonunk vagy irodánk eszközeinek irányításában.
Az „okosotthon” szinonimájaként szokták használni az „otthonautomatizáció” kifejezést. Ez jól kifejezi az egyik fõ funkcióját is, hiszen az okosotthonok egyik feladata az otthonunkban található eszközök automatizált irányítása. Az automatizált eszközök mûködését a központunkon beállított programok irányítják. A programok legtöbbször események (pl. érzékelõk észlelései) vagy idõbeállítások (pontos idõpont vagy naptár szerinti ismétlõdés) alapján indítják a folyamatokat. De a pontosan meghatározható idõpontok mellett vannak olyan idõzítési esetek is, ahol a kívánt idõpont változó. Az egyik ilyen eset a napszakokhoz, napjáráshoz kötõdõ idõpontok. Sok olyan automatizálási feladat van, ahol a napjárás fényviszonyaihoz lenne jó igazítani a mûködést, ilyen például a kültéri vagy közös helyiségek világítása, redõnyök vagy más árnyékoló-megoldások automatikus irányítása. Az ilyen folyamatok vezérlését szinte lehetetlen pontosan beállítani, mivel a napkelte és napnyugta idõpontja folyamatosan változik. Próbálkozhatunk esetleg fényerõsség méréséhez kötni a folyamatokat, de ez nagyon bonyolulttá is tud válni, ha mondjuk a környezet vagy a kapcsolt lámpa saját fényerejét is figyelembe kell vennünk (de errõl majd talán egy késõbbi cikkben).
Van viszont egy nagyon elegáns megoldás, amit a ComfortClick központjai alap tudásaként kínál: a napjárás pontos követése. Ez azt jelenti, hogy a központ paraméterei között beállítjuk otthonunk földrajzi helyét, és így minden nap percre pontosan tudni fogjuk a napnyugta és a napkelte hivatalos idõpontját. Sõt, a napnyugta elõtti szürkületet és a napkelte elõtti pirkadatot is figyelembe veszi. Ezen adatok alapján természetesen bármilyen folyamat indítható.
A földrajzi helyünk beállítása egyszerû. Egy keresõvel, a város beírásával segítséget kapunk a ComfortClick bOS-tõl a helymeghatározáshoz. Természetesen földrajzi koordináták beírása is lehetséges, ha valaki úgy szeretné.
További beállításokkal adhatjuk meg, hogy hány perc idõeltéréssel kívánjuk értelmezni a hajnal és a nappal idõpontját a hivatalos napfelkeltéhez képest. És ugyanezt megadhatjuk a szürkület, napnyugta és éjszaka idõpontjai esetében is.
Az idõpontok felhasználása nagyon egyszerû és rengetegféle lehet. A hivatalos napfelkelte és napnyugta idõponton kívül kiszámolja nekünk a hajnal, szürkület, stb. idõpontjait is, sõt ezeket összefoglalva akár egy változóból számolgatás nélkül is kiolvashatjuk, hogy éppen nappal, szürkület, hajnal vagy éjszaka van. De még akár a nap aktuális pozícióját is megtudhatjuk.
És hogy mire is használhatjuk fel ezeket az adatokat? Természetesen az okosotthonunk eseményeinek, programjainak indítására, üzemmódok beállítására, mért értékek napszak szerinti értelmezésére. De hogy pár gyakorlati példát is mondjunk: a redõnyök vezérlésénél nagyon kényelmes, hogy szürkületkor vagy hajnalban többé nem kell kézzel vagy minden nap ugyanabban az idõpontban indítanunk a redõny mozgását, hanem az év minden napján a szürkület aktuális idõpontjában fog lezáródni. De egy kültéri vagy lépcsõház világításának mûködését is befolyásolhatja, hogy a napnak melyik idõszakában használjuk. Árnyékolórendszerek automatikus nyitását is köthetjük ezekhez az idõpontokhoz. Bizonyos esetekben akár még a riasztó berendezések mûködésébe is besegíthet, hogy tudjuk, a napnak melyik idõszakában vagyunk.
Aktuális ComfortClick-kínálatunk: link…