HELTUN redõnyvezérlés – A másik megoldás
Nemrégiben megjelent cikkünkben beszámoltunk arról, hogy a HELTUN érintõkapcsolói redõnyök és zsaluziák vezérlésére is alkalmasak. Részletesen bemutattuk, hogyan kapcsolható össze az érintõkapcsoló egy redõnyvezérlõ relével, így nyújtva teljes körû funkcionalitást. Említettük, hogy van egy egyszerûbb megoldás is, kompromisszumokkal. Most ezt szeretnénk bemutatni.
Nemrégiben megjelent cikkünkben beszámoltunk arról, hogy a HELTUN érintõkapcsolói redõnyök és zsaluziák vezérlésére is alkalmasak. Részletesen bemutattuk, hogyan kapcsolható össze az érintõkapcsoló egy redõnyvezérlõ relével, így nyújtva teljes körû funkcionalitást. Említettük, hogy van egy egyszerûbb megoldás is, kompromisszumokkal. Most ezt szeretnénk bemutatni.
A most bemutatandó megoldásban a redõnyöket nem egy redõnyvezérlõ modul fogja irányítani, melyet az érintõkapcsolóval tudunk vezérelni, hanem a HELTUN Touch Panel önállóan, saját reléit használva. A mûködés egy egyszerû fali kapcsolós redõnyvezérléshez hasonló azzal a különbséggel, hogy nem egy „hagyományos” mechanikus kapcsolót használunk, hanem a HELTUN érintõkapcsoló gombjait (és a hozzájuk rendelt két relét).
Hogyan mûködik?
A redõny irányításához két relét kell használnunk a HELTUN Touch Panel Switch-ben rendelkezésre állók közül. Az egyik a redõnymotor fel, a másik a le irányú mozgatáshoz ad majd áramot. Ahhoz, hogy ez a két relé tényleg úgy (felváltva) mûködjön, ahogy ez egy redõnymotor vezérléséhez szükséges, ki fogjuk használni a HELTUN érintõkapcsolók egy nagyszerû képességét: kijelölhetünk relé párokat, melyek együttmûködve pontosan az ehhez hasonló alkalmazások irányítására adnak lehetõséget. A két összerendelt relé tehát együtt dolgozik oly módon, hogy biztosak lehetünk benne, hogy egyszerre csak az egyik lesz bekapcsolva. Ha az egyiket felkapcsoljuk, a másik lekapcsol, így a redõnymotorunk biztosan nem kap egyszerre mindkét irányba vezérlõáramot. A két relé párba rendelése Z-Wave paraméterek beállításával lehetséges. Sõt, a 4 és 5 gombos Touch Panel Switch-nél 2 pár relét is kijelölhetünk, így egyetlen HELTUN kapcsolóval akár két redõnyt is vezérelhetünk közvetlenül.
A két összerendelt reléhez alapesetben két érintõgomb is tartozik. Így az irányítás teljesen hasonló lesz a mechanikus redõnykapcsolókhoz. Az egyik gombot megnyomva indul az egyik irányba a redõnyünk, a másik gombot megnyomva átvált a másik irányra. Ha ugyanazt a gombot nyomjuk, amivel indítottunk, akkor leáll a mozgás.
Az elõbb azért „alapesetet” említettünk, mert létezik egy olyan megoldás is, hogy nem a relékhez tartozó „saját” gombjukkal irányítjuk a folyamatot, hanem akár egyetlen gomb használatával is kapcsolhatjuk a két összerendelt relét. Erre például olyankor lehet szükségünk, amikor a HELTUN kapcsoló többi érintõgombját már felhasználtuk más funkciókra és egyetlen gombunk maradt csak a redõny irányítására. Az ilyen, egygombos irányításnál mindkét reléhez ugyanazt a gombot kell hozzárendelnünk Z-Wave paraméterek beállításával.
Ebben az esetben a mûködés a következõ négy lépés ismétlõdése lesz:
1. gombnyomás: Elsõ relé bekapcsol
2. gombnyomás: Elsõ relé kikapcsol
3. gombnyomás: Második relé bekapcsol
4. gombnyomás: Második relé kikapcsol
Elõnyök és hátrányok
Amint a bevezetõben is említettük, a redõnyvezérlés ilyen, közvetlen HELTUN kapcsolókkal való megoldása nem jár kompromisszumok nélkül. Nézzük meg az elõnyeit és hátrányait!
Elõnynek elsõsorban azt említhetjük, hogy egyetlen eszközzel oldottuk meg a szoba világításának és redõnyeinek vezérlését. Ezzel megspóroltunk egy redõnyvezérlõ modult és egy hagyományos redõnykapcsolót is. Egyetlen HELTUN Touch Panel Switch segítségével kapcsoljuk a helyiség lámpáit és irányítjuk a redõnyöket, sõt, akár még más funkciókat is, ha maradt még nem használt gombunk például egy 5 gombos Touch Panel-en.
Azonban azzal, hogy külön redõnyvezérlõ modul nélkül vezéreljük a redõnyöket, sajnos nem kapjuk meg a teljes funkcionalitást: a redõnymotor mûködése nem lesz egy bekalibrált folyamat, tehát nem fogjuk ismerni a redõny végállásait, így a központ a végállások közti mozgatáson kívül a %-kal kifejezhetõ köztes állásokba mozgatást nem fogja tudni tökéletesen megoldani. Természetesen ettõl még programozható és távirányítható lesz a végállások közötti mozgás, és a kézzel-, a kapcsolón történõ mûködés ugyanolyan lesz, mint egy mechanikus redõnykapcsoló esetén.
Végül meg kell említenünk még egy dolgot: ennek a módszernek a használata csak redõnyök, esetleg rolók, függönyök irányítására alkalmas. Tehát olyan eszközöknél mûködik, ahol csak egyetlen iránya van a mozgásnak. Zsaluziák esetén, ahol az eszköz kétféle mozgást is végezhet, csak redõnyvezérlõ modul beszerelésével tudjuk megoldani az okosotthonba illesztést és a vezérlést.
HELTUN termékek a Távvezérlés.hu-n: link…
Redõnyvezérlõk a Távvezérlés.hu-n: link…