Öntözõrendszer – miért érdemes ezt is okosítani?
Az okos öntözõrendszer kiépítése nem csupán kényelmes és költséghatékony, hanem egyszerûen a helyes megoldás. Ahogy a Föld populációja lassan eléri a 8 milliárdot, úgy nõ a víz iránti igény is. A vízfogyasztás 70%-a jelenleg az öntözésre megy el. Nem meglepõ hát, hogy itt történik a víz legnagyobb pazarlása is. A pazarlás mértéke elérheti az általunk használt víz mennyiségének akár felét is! Ez a nem megfelelõ öntözéstechnikai megoldásoknak tudható be.
Az okos öntözõrendszer kiépítése nem csupán kényelmes és költséghatékony, hanem egyszerûen a helyes megoldás. Ahogy a Föld populációja lassan eléri a 8 milliárdot, úgy nõ a víz iránti igény is. A vízfogyasztás 70%-a jelenleg az öntözésre megy el. Nem meglepõ hát, hogy itt történik a víz legnagyobb pazarlása is. A pazarlás mértéke elérheti az általunk használt víz mennyiségének akár felét is! Ez a nem megfelelõ öntözéstechnikai megoldásoknak tudható be.
Okos öntözõrendszerrel magadnak és a Földnek is szívességet teszel!
Ebben a cikkben az okos öntözõrendszerrõl olvashatsz bõvebben. Ha amiatt aggódtál, hogy ez egy olyan megoldás, amit csak a felsõ tízezer engedhet meg magának, akkor ez az aggodalom felesleges volt! Olvass tovább, és tudd meg, hogyan lehetséges öntözõrendszered okosítása!
Teljes okos öntözõrendszer vagy okos öntözõberendezések?
Mert nem mindegy, melyiket tennéd okossá. Az öntözésszabályzók önálló egységek, amelyek az öntözést vezérlik. Mivel önálló készülékek, ellenõrizned kell, hogy az okosotthon vezérlõközpontoddal kompatibilis-e! Általában nem.
A másik – szerintünk gazdaságosabb és praktikusabb – megoldás a hagyományos öntözõberendezések okosítása. Az egyetlen dolog, ami a locsolófej vezérléséhez szükséges, az egy okosan kapcsolható relé, ami az adott öntözési körnél indítja a locsolást (esetleg indítja a szivattyút is). Amíg ez a modul kompatibilis a vezérlõközpontoddal, a használata nem jelenthet problémát. (De ha egy apró kertben mindössze arra van szükség, hogy egy kerti csapot mi vezérelhessünk távolról, akkor egy mechanikus csapelzáróval elegendõ lehet az okosotthonunk vezérlõközpontjához illesztve.)
A kerti tömlõk és berendezések motorizált szelepekkel mûködnek, amelyek az öntözésszabályzókat saját vízellátásukhoz kötik. Egy öntözõberendezés okosítása nem nagy ördöngösség, ha azonban a teljes öntözõrendszert szeretnéd okosabbá tenni, szükséged lehet egy profi tanácsaira és szakértelmére is. A teljes öntözõrendszer okosításának legfõbb elõnye, hogy több funkciót kínál – például a talaj és idõjárás paraméterei is figyelhetõk vele.
Hogyan mûködik a valóban okos öntözés?
Az okos öntözõrendszer információkat gyûjt érzékelõkön keresztül, majd ezeknek és a felhasználói beállításoknak megfelelõen kapcsolja ki és be a locsolófejet. Ezeket az adatokat a nedvességérzékelõk adják. Beállítod a nedvesség és hõmérséklet tartományát, majd amikor ezek elérik a határértéket, az okos öntözõberendezés mûködni kezd (vagy éppen leáll). Az öntözésvezérlõ arról is információt ad, hogy a víz valóban folyik-e, a csövek nincsnenek-e eltömõdve vagy nem szivárognak-e, stb. Ezeket mobil applikáción is követheted. Az idõjárás és az érzékelõk adataiból az okos öntözésvezérlõ eldönti, mikor van a tökéletes idõ a locsolásra, az meddig tartson és mennyi vizet fogyasszon.
5 meggyõzõ érv az okos öntözés mellett
1. Távoli vezérlés
A vezérlõ kválasztásánál a „hogyan fogom szabályozni az öntözést?“ kérdésre kell elõször is választ adnod! Azaz távolról, applikáción szeretnéd vezérelni vagy inkább manuálisan az eszközök gombjaival? Az utóbbi talán olyanoknak ad biztonságérzetet, akik nem szoktak még hozzá az okos technológiákhoz. Ha fontos a kényelem és az, hogy bárhonnan bármikor meg tudd nézni öntözõrendszered és -berendezéseid állapotát, javasoljuk a távoli applikációs vezérlést.
2. Öntözési zónák létrehozása különbözõ igényû növények számára
Minden szelep a saját területét öntözi. Ezt nevezzük öntözési területnek vagy zónának. Ezeket személyre szabhatod, így minden növény a számára megfelelõ mennyiségû vizet kaphatja. Annyi zónád lehet, amennyi szeleped van.
3. Öntözés idõzítése
Gondolkodj elõre! Az idõzítõ nagyon hasznos funkció, hiszen így nyugodt maradhatsz; a növényeid akkor sem fognak kiszáradni, ha nyaralni mész, vagy egyszerûen csak kimegy a fejedbõl, hogy öntözni kellene. Nedvességérzékelõvel összekapcsolva automatikusan csökkenti vagy hosszabbítja a locsolásra szánt idõt. Általában a legalkalmasabb idõ locsolásra reggel 10 elõtt van, de természetesen úgy idõzítheted, ahogy Te szeretnéd, ahogy a Te kertedben ideális.
4. Értesítések
Ez egy roppant hasznos és kényelmes funkció. Értesülhetsz arról, mikor kapcsol be és áll le a locsolás, van-e bármilyen probléma vagy hiba, vízérzékelõvel értesítést kaphatsz a nem kívánatos szivárgásokról is – pont úgy, ahogy okosotthonod jelez, ha a mosógépbõl folyik a víz.
5. Még okosabb öntözés
Ha nagyon profi öntözést szeretnél, tehetsz még egy lépést elõre, és a környezetet, illetve a hõmérsékletet alapul véve indíthatod automatikusan a locsolást. Az idõzítõvel nem csupán az idõpontot mondhatod meg, hanem azt is, milyen idõjárási feltételek mellett hagyja abba vagy kezdje meg a locsolást – például automatikusan kikapcsolja, ha esõt érzékel.
Alacsonyabb ár + környezettudatosság = kevesebb fogyasztás
Afelõl nincs kétség, hogy az okos öntözés jóval több vizet tud megspórolni, mint hagyományos társai. Kutatások bizonyítják, hogy az okos öntözõrendszerek a víz 20–50%-át takarítják meg (lásd Irrigation Association).
Környezetvédelmi szempontból is fontos lenne a mezõgazdaságnak minél hamarabb alkalmazni az okos öntözést, mivel ez a legnagyobb vízfogyasztó faktor. Ezzel egyidõben egyre több a példa az okos mezõgazdaságra. Az ehhez használható nagy hatású okos öntözésrendszerek már kaphatók.
A háztulajdonosoknál a helyzet kevésbé volt kedvezõ: a legtöbb öntözõrendszer nagy kereskedelmi területekre készült, nem pedig kisebb háztartásoknak. Az okosotthonok megjelenésével alapjaiban változott meg a helyzet. Az otthonunk világítását, árnyékolóit, biztonsági rendszerét, klimatizálását kontrolláló vezérlõközpontunk pont olyan könnyedén kapcsolhatja az öntözési köröket a kertben, ahogy a fûtési köröket kapcsolja a szobákban!
Kinek való az okos öntözés?
Nos, nem kell hatalmas kerttel rendelkezned, sõt, technológiai zseninek sem muszáj lenned! A meglévõ öntözõrendszer okosítása egyáltalán nem bonyolult, nem is költséges. Ha még nincs öntözõrendszered, vélhetõen a legegyszerûbb megoldást elegendõ választanod, és Te magad okosíthatod a vezérlõközpontodon keresztül. Ha bizonytalan lennél, bátran kérdezz minket, vagy fogadj fel szakembereket! Hosszabb távon az alacsonyabb vízfogyasztás eredményeként a befektetett költség is megtérül. Miután installáltad, az idõzítõk beállítása és a programozás gyerekjáték lesz! Ne hagyd, hogy bármi eltántorítson a késõbbi kényelemtõl és megtakarításoktól!
Okos öntözés hangvezérléssel
Mivel mostanra a legtöbb okosotthon-központ hangvezérlést is támogat (Amazon Alexa, Google Assistant, Apple Siri), így természetesen az öntözésfunkciók is irányíthatóak beszéddel – akár magyarul is!
A fentiek alapján elmondhatjuk, hogy az okos öntözés megvalósítása kertedben nem csak modern, hanem kényelmes és hasznos megoldás is:
- Applikáción keresztül vagy hanggal is vezérelheted.
- Idõzítheted az öntözést.
- Érzékelõket csatlakoztathatsz hozzá további adatokért és funkciókért.
- Értesítéseket kaphatsz az állapotokról és az esetleges hibákról.
- Környezettudatosan élhetsz – környezetbarát megoldás.
- Alacsonyabb vízszámlákat kaphatsz.
Egyes okoseszközök vásárlása preferencia kérdése, de valljuk be, az okos öntözés egy valóban okos döntés lenne! Ha nem is vagy annyira oda az okos technológiákért, ennek a megoldásnak annyi elõnye van, hogy képtelenség figyelmen kívül hagyni. Megértjük, ha a lámpáidat nem szeretnéd hangvezérléssel dimmelni, vagy az irodából, távolról bekapcsolni otthon a klímát egy forró napon, de az okos öntözés kényelme és költséghatékonysága elég kell legyen ahhoz, hogy meggyõzzön: „ez nekem is jól jönne“!