Okosotthon és a multimédia
Korábbi cikkeinkben számtalan funkciót mutattunk be, ami egy okosotthon-rendszer részét képezheti: automatizált és okosan vezérelhetõ fûtés, hûtés, árnyékoló, világítás és egyéb kényelmi funkciók. Jelen cikkünkben az okosotthon és a multimédiás eszközök közötti kapcsolatról elmélkedünk. Kattints, és tudj meg többet arról, milyen mozi- és zenefunkciókkal egészíthetõ ki egy okosotthon, és milyen lehetõségeket kínálhat egy okos rendszer!
Korábbi cikkeinkben számtalan funkciót mutattunk be, ami egy okosotthon-rendszer részét képezheti: automatizált és okosan vezérelhetõ fûtés, hûtés, árnyékoló, világítás és egyéb kényelmi funkciók. Jelen cikkünkben az okosotthon és a multimédiás eszközök közötti kapcsolatról elmélkedünk.
Rengeteg minden összekapcsolható egy okosotthonnal, mégis érdemes megvizsgálni, hogy az adott funkciónak van-e számunkra valódi haszna. Ez egy szubjektív kérdés, mivel mindenkinek más és más a fontos, eltérõ igényekkel rendelkezünk. A legegyszerûbb úgy megvizsgálni egy funkció létjogosultságát, hogy a már meglévõ szokásainkból indulunk ki, és ebbe illesztjük bele egy-egy igényünket. Nézzünk pár példát, milyen lehetõségeket rejt a multimédia és az okosotthon a szórakoztatóelektronika szerelmeseinek!
Házimozi okosan
Szeretsz filmet nézni otthon? Családdal, kedveseddel vagy a haverokkal? Az otthoni mozizásnak – a rengeteg egyéb mellett – van egy hatalmas elõny: a rendszer összes elemét egy gombnyomással ki/be tudjuk kapcsolni. Tehát ha mozizni támad kedvünk, akkor egyetlen gombnyomással képesek leszünk lehúzni a redõnyt, bekapcsolni a TV-t vagy projektort, lehúzni a motoros vásznat, elindítani a médialejátszót, és akár diszkrét háttérfényt kapcsolni. Sõt, halkabbra állítani a légkondit, hogy ne zavarjon a film alatt! Természetesen, ha végeztünk a filmnézéssel ugyanezt a folyamatot megfordítva – szintén csak egy gombnyomással – befejezhetjük.
Számos médialejátszó (pl. Dune HD) vezérelhetõ úgynevezett HTTP-parancsokkal (az otthoni ethernet- vagy Wi-Fi-hálózatunkon keresztül). Ilyen parancsokat pedig szinte minden vezérlõközponttal ki tudunk adni. Így pont olyan egyszerûen indíthatunk el egy filmlejátszást, ahogy utasítunk egy villanykapcsolót, hogy kapcsolja fel a lámpánkat, vagy egyszerûen szüneteltethetjük automatikusan a lejátszást, ha éppen becsengetnek hozzánk mozizás közben.
Zene mindenek felett
Otthonunkban többféleképpen kaphatunk zenei élményt. Vannak, akiknek az nyújt kikapcsolódást és örömet, hogy olyan audiorendszert használnak, ami több vagy akár az összes helyiségben képes zenelejátszásra. Ilyen esetben kiválasztható, hogy a szobákban azonos vagy eltérõ zenék szóljanak. Ezt a rendszert multiroom (többszobás) audionak hívjuk. Mások inkább a kristálytiszta hangok, a tökéletes színpadkép és valóságosnak tûnõ hangszerek hangjától boldogok. Õk a Hi-Fi vagy a még magasabb Hi-End kategóriájú hangrendszerek szerelmesei.
Akár a tökéletes zenei élményt, akár a multiroom elõnyeit élvezzük, a lejátszás vezérlése egy okosotthon kezelõfelületérõl történik. Egy okos rendszer applikációjának segítségével könnyed és áttekinthetõ vezérlést alakíthatunk ki, eltûntetve a felesleges gombokat.
De emellett persze automatizmusokkal is kiegészíthetõ a vezérlés, tehát különbözõ élethelyzetekhez beállíthatunk egy-egy magától mûködõ eseményt. Például, ha nagy házunk van, akár a multiroom rendszer minden zónáján lejátszhatunk egy csengõ dallamot, ha becsöngetnek. Így nem kell zavaróan hangos csengõ az elõtérbe, és a legtávolabbi helyiségben is hallani fogjuk, hogy valaki érkezett hozzánk. Egy másik automatizálási példa pedig – ami az audio rendszerek mellet akár a fent említett házimozi eszközeire is vonatkozhat –: az otthonról történõ indulás vagy érkezés esetén ki/be kapcsolhatja a zenelejátszókat, erõsítõket.
És ez még nem minden!
Ez csak néhány kiragadott példa ami a multimédia eszközök kapcsán érdekes lehet, az egyedi igényeknek és otthoni rendszereknek megfelelõen ezek a vezérlések mind személyre szabhatók. Az okosotthonnal együttmûködõ hangszórók, lejátszók nem csak zenehallgatásra használhatóak, de otthonunk „agya”, a vezérlõközpont gyakorlatilag bármilyen információt közölhet velünk hangokon keresztül is. Akár magyarul is szólhat hozzánk a központ zenelejátszóinkon, ahogy ezt több TV-s szereplésünk során is bemutattuk már.
Mivel manapság a legtöbben már nem CD/DVD-lemezeket, videokazettákat használnak, hanem számítógépes formátumokban, médiafájlokban tárolják a zenéiket, fotóikat, videóikat (pl. egy NAS-szerveren), így ezek a fájlok bármikor elérhetõek számítógép-hálózatunkon keresztül az okosotthon számára is. Ebbõl következik, hogy a vezérlõközpont által érzékelt eseményekhez köthetünk egy-egy zenefájl lejátszását egy adott zenelejátszón. Becsöngetéskor – ha nem vagyunk otthon – megszólalhat egy kutyaugatás. Behatolást érzékelve a lakás minden hangszóróján rendõrségi sziréna sivíthat, miközben a redõnyök felhúzódnak és a lámpáink villognak. Vagy saját hangunk figyelmeztetheti a betörõt egy távoli szobából, hogy tudjuk, hogy a házban van és hívjuk a rendõrséget. A jelenlétszimuláció során kiegészíthetjük a lámpák szokásos kapcsolgatását zenék, beszéd, filmrészletek megszólaltatásával, ezzel is meggyõzve a betörõt, hogy vannak emberek a lakásban. Ha éjjel a gyerekágyban mondjuk feláll a kisgyermek (vagy csak gyakori mozgását jelzi egy mozgásérzékelõ, esetleg sírását, hangját érzékeli egy zajszintmérõ), automatikusan elindulhat halkan a szobájában egy altató zene. Végtelenségig sorolhatnánk még hasonló, hasznos, vicces vagy éppen „menõ” megoldást, amikor is az okosotthon kezeli a hangszóróinkat, zenelejátszóinkat is…
Böngéssz okoseszközeink között ITT!