Az Aeotec átvette a SmartThings hardvert a Samsungtól!
Valószínûleg sokaknak ismerõs lehet a Samsung SmartThings kifejezés, amely eddig a dél-koreai cégóriás okosotthon-„ökoszisztémájának” márkajelzése volt. Sok száz gyártó több ezer terméke kapta meg a SmartThings logót, jelezve, hogy garantáltan és könnyedén használható a Samsung vezérlõközpontjával. Ez több, mint 63 millió felhasználó számára meggyõzõnek is bizonyult, tehát egy igen sikeres megoldásról van szó. Mostantól azonban a SmartThings vezérlõközpont gyártása az Aeotec felügyelete alá kerülte, aminek köszönhetõen további lendületet kapott a termékfejlesztés az eddig fõleg Z-Wave kiegészítõket gyártó vállalatnál. Már kapható náluk a korábban Samsung logót viselõ vezérlõközpont, és számos – elsõsorban Zigbee-s – eszközük érkezik majd SmartThings logóval. Cikkünkben bemutatjuk a SmartThings eddigi történetét.
A SmartThings Inc. céget az USA-ban, Kaliforniában alapították 2012-ben. Az egyik tulajdonos, Alex Hawkinson hétvégi háza az elõzõ évben közel 80 ezer dolláros(!) kárt szenvedett el, miután lefagytak és eltörtek a vízvezetékek. Ez volt a legfõbb inspiráció (vagy az utolsó csepp a pohárban? :), hogy távolról felügyelhetõ okosotthon-központtal kezdjenek el foglalkozni. 2012 szeptemberében közöségi finanszírozáson (Kickstarter) keresztül próbáltak pénzt szerezni az addigra már mûködõ prototípus piacra dobásához. Ez a próbálkozás elég jól siketül, hiszen 250 ezer dollárt kívántak „összekalapozni” az elsõ körben, és 3 millió folyt be decemberre. 2013 augusztusában így már kapható is volt az elsõ vezérlõközpontjuk (SmartThings Hub V1), és év végére további 12,5 millió dollárt gyûjtöttek a kezdeti sikereket meglovagolva.
A SmartThings központja Z-Wave és Zigbee (illetve természetesen HTTP-n elérhetõ) eszközök vezérlésére készült, egyedivé és sikeressé a szoftvere és a hozzá kapcsolt felhõszolgáltatások tették. A cél minél több eszköz illesztése volt, ehhez publikálták a fejlesztõi környezetet, hogy gyakorlatilag bárki megírhassa egy-egy készülék csatlakoztatásához a kódot (plugin-t), és tetszés szerinti logikát hozhasson létre az okossá tett otthona vezérlésére. A SmartThings sikeressége a Samsungnak is feltûnt, amely jól érezte, hogy számos háztartási géppel, szórakoztató elektronikai eszközzel a kínálatában (no, és persze olyan konkurenciával ezen a területen, mint az Apple, Amazon, Google), nem maradhat ki az okosotthon-üzletbõl sem, így 2014 augusztusában – állítólag kb. 200 millió dollárért – felvásárolta az akkor még mindig csak 2 éves amerikai „startup”-ot.
A második generációs központ (SmartThings Hub V2) így már jóval erõsebb hardvert, USB-csatlakozót, 10 órás mûködést garantáló belsõ elemeket, és persze Samsung logót is kapott. Elõdjéhez képest már nem csak a SmartThings szerverén keresztül lehetett használni, a központ maga is képes volt bizony programok, automatizmusok lokális futtatására. A Samsung neve és tõkéje hatalmas segítség volt abban, hogy a szoftverfejlesztés töretlenül folytatódjon, de fõleg abban segített, hogy minél több gyártó büszkén kirakhassa terméke csomagolására, hogy ez bizony SmartThings-kompatibilis. Így függetlenül attól, milyen protokollon, kapcsolaton keresztül és hogyan kommunikál egy készülék, garantáltan zökkenõmentesen integrálható a SmartThings központok alá, ha rendelkezik a SmartThings minõsítéssel. Ez fõleg a kezdõ felhasználók számára nagy elõny, hiszen a kicsomagolt és bekapcsolt új eszközt a SmartThings központjuk automatikusan megtalálja és irányítása alá vonja – mindegy, milyen gyártótól származik. Ráadásul, a Samsung maga is elkezdett SmartThings kiegészítõket, szenzorokat gyártani, illetve kompatibilissé tette bizonyos hûtõszekrényét, sütõjét, mosógépét, mosogatógépét, TV-jét, légkondicionálóját és a Galaxy Watch okosórát, ezzel is segítve a vezérléközpont és a márka terjedését.
Samsung hûtõszekrény beépített androidos felülettel és SmartThings kompatibilitással,
így a SmartThings alkalmazás is futtatható rajta, akárcsak a gyártó TV-készülékein
Hogy még nagyobb részesedést érjen el az okosotthon piacán, a Samsung a SmartThings Hub V3 megjelenésekor csökkentette az árat! Igaz, az áramszünetet kivédõ belsõ elemes/akkus biztonság eltûnt, és gyengébb lett a hardver is (pl. fele annyi RAM), de megjelent a WiFi, amely vezeték nélkül is lehetõvé tette a központ beillesztését az otthoni számítógép-hálózatba:
Talán épp az új központ olcsósága lehetett az oka, de tavaly júniusban a Samsung bejelentette, hogy a SmartThings szoftverre (addigra talán már akár ökoszisztémának is nevezhetjük) szeretne koncentrálni, és kiszáll a hardvergyártásból. Szerencsére jó helyre került a hardver, mivel 2020 végére kiderült, hogy a Z-Wave kiegészítõi révén az egyik legnagyobb gyártó, az Aeotec kapta meg Európát, Ausztráliát, Kanadát, az Egyesült Királyságot és az USA-t is – ezekre a piacokra ettõl kezdve õk gyártják a SmartThings Hub V3-at, és majdani utódait is:
Sok konkrétumot még nem tudunk, de úgy tûnik, 2021 februárja óta a szoftver és a felhõszolgáltatások (és így az ezeket használó több, mint 63 millió vásárló) is az Aeotec-hez kerültek, azaz mintha teljesen átadta volna a Samsung a SmartThings márkát – bár lehet, a licenceket és jogokat megtartja, ami biztos, kiszámítható és rendszeres bevételt jelenthet neki. Akár hogy is van (vagy lesz), számunkra örvendetes tény, hogy az Aeotec portfóliója a SmartThings márkával is bõvült, hiszen több éve jó kapcsolatunk van az Aeotec-kel, így a SmartThings termékeket (WWST – Works With SmartThings) is forgalmazzuk mostantól Magyarországon. Kínálatunkban mától elérhetõ az immár az Aeotec által gyártott SmartThings Hub V3, a következõ napokban pedig az Aeotec WWST termékei is felkerülnek oldalunkra. Ezek alapvetõen Zigbee-s eszközök, így természetesen nem csak a SmartThings Hub-bal használhatóak, illetve elméletileg bármely Z-Wave-es szenzor és egyéb termék is használható a SmartThings Hub-bal is. Azon termékek listája, amelyek a „dobozból kivéve” azonnal és teljes körûen garantáltan használhatók a SmartThings központtal az Aeotec oldalán ITT találhatók gyártó szerint rendezve.
Ezen írásunk csak a bevezetõje a SmartThings „ökoszisztémát” és aktuális termékkínálatot bemutató cikksorozatunknak. A következõ napokban folytatjuk az eszközök és a kezelõfelület, programozhatóság bemutatásával, illetve folyamatosan feltesszük az újabb és újabb SmartThings minõsített termékek adatlapját is a Termékek aloldalunkra. Egy ilyen újdonság pl. az Aeotec elsõ kamerája: link... Fórumunkban megnyitottuk a SmartThings alfórumot – azok számára, akik a hozzáférést biztosító Távvezérlés.hu regisztrációs kártyával vásárolnak partnereinknél SmartThings központot –, itt tetszõleges témák indíthatóak, mi pedig igyekszünk mielõbb válaszolni majd a felvetett kérdésekre.
A SmartThings hivatalos weboldala: link...
Az Aeotec éppen megújuló weboldala: link...
A Távvezérlés.hu csak SmartThings-kompatibilis termékeket és SmartThings híreket tartalmazó változata: link...