Az okosotthon õrszeme: Aeotec Cam 360
Alapvetõen a biztonságikamera-rendszer nem szerves része az okosotthonnak. A kamerák általában saját „központjukra”, a rögzítõre (NVR, NAS) csatlakoznak, és ennek az eszköznek a kezelõfelületén, szoftverén keresztül férünk hozzá az élõ képhez és a felvételekhez is. Ettõl függetlenül több lehetõségünk is van arra, hogy az okosotthon központja valamilyen szinten hozzáférjen a kamerákhoz, ha másért nem, akkor csak azért, hogy azok képét a saját felületén is elérhetõvé tegye. De a kamerák által észlelt mozgásra kiváltott riasztás is az okosotthon tudtára adható. Léteznek azonban már kifejezetten az okosotthonhoz tervezett kamerák is, melyek között több szempontból is különleges a – nemrég még Samsung, most már Aeotec – Cam 360. Mai cikkünk is szervesen kapcsolódik a korábbi SmartThings témájú írásainkhoz.
Az Aeotec Cam 360 egy beltéri Wi-Fi kamera, amely képes 360 fokban körbefordulni, és 96 fokban bólintani. Széles látószögének köszönhetõen tökéletesen alkalmas akár egy nagyobb helyiség távoli megfigyelésére. További elõnye, hogy rendelkezik hang- és mozgásérzékelési funkcióval, így ha a SmartThings app-ban beállítunk ezekre az eseményekre értesítést, akkor nem maradunk le semmirõl, ami az otthonunkban történik a távollétünk alatt. Hogy miként tudod mindezt beállítani, és milyen lehetõségekkel kombinálhatod az Aeotec Smart Home Hub-bal, az mutatjuk most meg.
A Cam 360 1080p-s (azaz fullHD-s, 2 MP-es) kamera, amit Wi-Fi hálózatunkhoz csatlakoztathatunk. A folyamatot a SmartThings app segítségével tudjuk végrehajtani. Elõször töltsük le okostelefonunkra/tabletünkre a SmartThings alkalmazást, majd hozzunk létre egy SmartThings fiókot (ha van valakinek Samsung fiókja, azzal is bejelentkezhet), ezután pedig lépjünk be az alkalmazásba!
Ha megnyitottuk az alkalmazást és beléptünk a fiókunkba, elkezdhetjük a kamera beállítását. Csak válasszuk ki a jobb felsõ sarokban lévõ „+” jelet, majd lépjünk az „eszközök” menüpontba! A legördülõ listában koppintsunk a „kamera/Aeotec/Cam 360” ikonokra! Ezután már csak be kell olvasnunk a kamera talpán lévõ QR kódot, majd hozzáadnunk az eszközt az otthoni Wi-Fi hálózatunkhoz. Ezzel a folyamattal gyorsan és egyszerûen beüzemelhetjük a kamerát, és máris elkezdhetjük használni. Fontos megjegyezni, hogy Wi-Fi-je csak 2,4 GHz-et támogat (802.11 b/g/n), így 5 GHz-es hálózatra ne próbáljuk csatlakoztatni! Ha sikeresen hozzáadtuk a kameránkat, akkor a SmartThings appon belül megjelenik a kamera videóképe, sõt akár távolról is, akármikor forgathatjuk a kamerát. További hasznos funkció az úgy nevezett mozgáskövetés, amely képes magától követni a kameraképen mozgó személyeket. Ez a funkció akkor tud hatékonyan mûködni, ha kellõ távolságra vagyunk a kamerától (pl. a helyiség sarkában helyeztük el), így a kamerának van ideje felismerni a személyt vagy tárgyát, a mozgás irányát, és megfelelõen követni azt. Ha közeli területet (1–2 méteren belül) szeretnénk figyelni, célszerûbb kézzel beállítani a látóteret, és kikapcsolni a mozgáskövetést.
Egy másik hasznos funkció a hangra és/vagy mozgásra kiváltott riasztás, ugyanis a kamera használható erre is – mint minden biztonsági kamera is. Beállíthatunk értesítéseket, amely push üzenet és pillanatkép formájában tájékoztat minket az állapotváltozásról. Ezeket az eseményeket az elõzményekben visszanézhetjük, naplózásra kerülnek a mozgás- és hangérzékelés idõpontjai. Ha videót szeretnénk rögzíteni, akkor a „REC” gomb megnyomásával 10 másodperc felvehetõ. Ha a SmartThings Home Monitor panelen élesítjük a „riasztórendszert”, akkor mozgás vagy zaj esetén a rendszer automatikusan felvesz 10 mp-et, és a SmartThings szerverére – felhõjébe – továbbítja. Ezeket a videókat a felvételtõl számított 24 órán belül van lehetõségünk letölteni vagy megosztani, ezután automatikusan törlõdnek a szerverrõl.
Aki rendelkezik SmartThings központtal – Smart Home Hub-bal –, az használhatja a kamerát az okosotthon mozgás- és hangérzékelõjeként is. Ez annyit jelent, hogy az otthonunkban lévõ egyéb eszközök is vezérelhetõk, automatizálhatók, ha az „Automatikus folyamat” menüpontban beprogramozzuk mi történjen, ha mozgást vagy épp hangot érzékel a kameránk (pl. tapsra/hangra vagy épp mozgásra kapcsoljon fel egy lámpa).
Végül nézzük pontokba szedve milyen paraméterekkel rendelkezik az Aeotec Cam 360!
- Tápellátás: 5 V, 2 A, microUSB adapterrel
- Üzemi hõmérséklet: -20–50°C
- IP védettség: IP20 (beltéri használatra)
- Kommunikáció: 802.11 b/g/n, 2,4 GHz wifi-kapcsolaton
- Felbontás: 1920×1080 pixel
- Fókusztávolság: 3,9 mm
- Kamera vízszintes látószöge: 110°
- Éjszakai mód: igen (max. 10 méter)
- Forgathatóság: 360° körbefordulás, 96° bólintás
- Mikrofon: beépítve
- Hangszóró: hangszóró beépítve
Összegzés
Ha szeretnénk egy távolról elérhetõ, nappal és éjjel is használható fullHD-s kamerát, ami ráadásul rendelkezik okos funkciókkal, akkor az Aeotec Cam 360 remek választás. Rendelkezik kétirányú hangátvitellel (tehát távolról hallható lehet otthon a hangunk a kamerából; családtagokhoz, háziállatokhoz szólhatunk), képes naplózni a hang- és mozgásérzékeléseket, illetve a 24 órás felhõszolgáltatásnak köszönhetõen a mentett videók 1 napig lementhetõk akkor is, ha mi magunk nem rögzítjük a kamera képét. Továbbá értesítést tud küldeni mobilunkra, tabletünkre hang vagy mozgás detektálása esetén.
Az Aeotec Cam 360 termékoldala nálunk: link...
Az Aeotec Smart Home Hub termékoldala nálunk: link...
Aktuális Aeotec-kínálatunk, amely a következõ napokban több ZigBee-s eszközzel bõvül majd: link...
SmartThings alfórumunk a fórumban (csak regisztrációs kártyával rendelkezõk számára érhetõ el): link...