Nyomkodj és tekergess kedvedre!
A világítás szabályzására számtalan eszköz áll rendelkezésünkre, így könnyedén megoldható a fények dimmelése az okosotthon megoldásoknál is. Viszont abban rejlik egy ilyen rendszer nagy elõnye, hogy az eszközök közötti összefüggéseket szabadon testre szabhatjuk. Ha érdekel mit lehet kihozni egy okos világításból, olvasd tovább cikkünket!
A világítás szabályzására számtalan eszköz áll rendelkezésünkre, így könnyedén megoldható a fények dimmelése az okosotthon megoldásoknál is. Viszont abban is rejlik egy ilyen rendszer nagy elõnye, hogy az eszközök közötti összefüggéseket szabadon testre szabhatjuk.
Tételezzük fel, hogy van egy fõvilágítás a szobánkban, amit szeretnénk a falról és az okos eszközökrõl vagy akár automatizálva is vezérelni, de jó volna ezt megtenni a szoba másik végében lévõ éjjeli szekrényrõl is! Elalvás elõtt kényelmes egy gombnyomással kisebbre venni a fényerõt, vagy teljesen lekapcsolni a lámpát. De nem csak ebben az esetben lehet érdekes az okos vezérlés. Gyakran találkozunk azzal az igénnyel, hogy nem akarnak falat vésni, és átalakítani az elektromos hálózat vezetékeit, de szükség lenne alternatív kapcsolási pontokra. Tehát több helyrõl is szeretnék kapcsolni a világítást, de nincsenek kiépítve ehhez a vezetékek.
Ezekben az esetekben remek szolgálatot tehetnek az olyan fali távirányítók, melyeknek megjelenése olyan mint egy hagyományos (bevésett szerelvénydobozt igénylõ) fali kapcsoló, viszont elemmel mûködnek, és bárhova elhelyezhetõk. Használhatjuk falra csavarozva, bútorra ragasztva, rögzíthetõ bármilyen felületen, akár üvegen is.
Az eszközök összerendelését is több féle módon végezhetjük el. Ha a távirányítót csak a világítás vezérlésére szeretnénk használni, akkor úgynevezett „asszociációs” összerendelést alkalmazunk a relé modull és a távirányító között. Ennek nagy elõnye, hogy a mûködtetés nem terheli a vezérlõközpontot, és akkor is kapcsolni fog, ha a központ nem üzemel. Viszont ebben az esetben dedikáltan erre az egy feladatra tudjuk használni a távirányítónkat. A másik lehetõség, hogy a programozás során rendeljük össze a világítást vezérlõ relét, és a távirányítót. Ebben az esetben az okosotthon központja dolgozza fel a távirányító parancsait, és a megírt programoknak megfelelõen hajtja végre a vezérléseket. A program könnyedén, bármikor módosítható, de akár feltételek is módosíthatják folyamatosan a mûködést.
Az alábbi videóban láthatjátok a fentebb említett „felállást” mûködés közben. Ebben az esetben a világítást vezérlõ dimmer (Heatit Z-Dim), és a távirányító (Heatit Z-Push Button 2) közvetlenül kerültek összerendelésre. Kapcsolhatjuk a világítást akár a dimmer eszközrõl, akár a távirányítóról, sõt nem csak ki/bekapcsolásra van lehetõségünk, hanem szabályozhatjuk is a fényerõsséget mindkét ponton. A vezérlõ megnyomásával tudjuk fel és lekapcsolni a lámpát, tekeréssel pedig szabályozni azt. A kapcsoló esetén az I/0 gombok rövid nyomásával tudunk kapcsolni, és a hosszú nyomással lehet szabályozni a fényerõsséget.
A fenti videóban látható távvezérlés tehát mûködik vezérlõközpont nélkül is (bár a két eszköz asszociálásáig szükség van egyre), így ha jelenleg csak ennyire lenne szükségünk az okosotthonból, akkor két eszköz megvásárlása elegendõ – ha azokat elõre összerendelve is meg tudjuk kapni az kereskedõtõl.