Végre: jöhet a Z-Wave Long Range Európába is!
Néhány évvel korábban írtunk a Z-Wave Long Range (ZWLR) megjelenésérõl. Akkoriban még nem volt egyértelmû, hogy kezdetben csak észak amerikai kontinensen lesz elérhetõ. Február végén a Z-Wave Alliance bejelentette, hogy az európai piacra vonatkozó ZWLR specifikáció elkészült, és az hamarosan elérhetõvé válik a gyártók számára a termékfejlesztéshez. Ez mindent gyökeresen megváltoztat a Z-Wave szabvány kihasználhatósága terén!
Néhány évvel korábban írtunk a Z-Wave Long Range (ZWLR) megjelenésérõl. Akkoriban még nem volt egyértelmû, hogy kezdetben csak észak amerikai régiókban lesz elérhetõ. Február végén a Z-Wave Alliance bejelentette, hogy az európai piacra vonatkozó ZWLR specifikáció elkészült, és az hamarosan elérhetõvé válik a gyártók számára a termékfejlesztéshez. Ez mindent gyökeresen megváltoztat a Z-Wave szabvány kihasználhatósága terén!
Kezdjük a legfontosabb jó hírrel: a nagy hatótávolságú Z-Wave jelátvitel – azaz a Z-Wave Long Range – nem igényel újabb Z-Wave chipet, a 700-as sorozattól kezdve (jelenleg Z-Wave 800 is van már néhány készülékben) szoftveres úton engedélyezhetõ. Tehát, ha a termék gyártója kiad egy firmware-frissítést pl. a meglévõ Z-Wave 700-as szenzorunkra, akkor az optimális esetben akár 1.5 km-re is elhelyezhetõ a központunktól.
Long Range, azaz nagy távolság
Míg a jelenlegi Z-Wave jelátvitel hatótávja tégla és beton épületekben jellemzõen 20–40 méter között van, a Long Range szabvány ezt akár több száz méterre is növelheti. A különbözõ értekezések általánosan 4-szeres hatótávot, és így kb. 20-szoros alapterület lefedését saccolják. Szabadtéren 1,6 km-es hatótávot is sikerült a tesztek során megbízhatóan áthidalni!
Mindebbõl egy átlagos lakásban, egy átlagos méretû telken épült családi házban sok elõnyünk nem származik, de társasházak, szállodák, mezõgazdasági üzemek, ipartelepek számára annál több. Ráadásul a jóval nagyobb hatótáv nem megy az áramfogyasztás rovására a Long Range használatával; az elemes eszközök továbbra is elérhetik az akár 10 éves mûködési idõt is!
Hálózati topológia
A jelenleg használt Z-Wave-es hálózataink mesh-rendszerûek. Ez dióhéjban annyit jelent, hogy nem kell pl. egy érzékelõnek a vezérlõközpont hatósugarában lennie, elég, ha a rádiójele el tud érni egy másik, jeltovábbítóként is mûködõ Z-Wave-es eszközt, amin keresztül (maximum 4-en át) a jel már eltalál a központig. A nem elemmel mûködõ, hanem állandóan áramellátás alatt lévõ Z-Wave-es eszközök alapvetõen jeltovábbítók is.
A ZWLR eszközök alapvetõen viszont csillagpontos hálózati elrendezés szerint, közvetlenül csatlakoznak (természetesen továbbra is vezeték nélkül) a vezérlõközponthoz. Ha szükségünk van a Long Range képes eszköz megnövekedett hatótávjára, azt közvetlenül kell tehát a központhoz csatlakoztatni, nem lehet másik eszközön keresztül továbbítani a rádiójelét. A kompatiblitás megtartása és a rugalmas felhasználhatóság miatt azonban nem szükséges egy ZWLR eszközt a fentebb bemutatott, úgynevezett Long Range módban hozzáadnunk a hálózatunkhoz! Ha „normál” módban párosítjuk, akkor a korábbi Z-Wave-es eszközökhöz hasonlóan, mesh-hálózatban is tud mûködni. Valahogy így néz ki egy meglévõ Z-Wave hálózat, miután egy ZWLR eszközt is hozzáadtunk Long Range módban (pl. a 80 méteres kert végében mûködõ idõjárás-állomást vagy öntözésvezérlõt):
Bõvíthetõség
Talán az egyik legizgalmasabb elõnye a ZWLR-nek a rugalmas és szinte határtalan bõvíthetõség, skálázhatóság. A ZWLR szabvány képes akár 4000 eszköz kezelésére egyetlen központ esetén is. A Z-Wave-hez (max. 232 eszköz) képest ez egy hatalmas, 20-szoros növekedést jelent az eszközszámban! Természetesen, ebbõl sem egy családi háznál tudunk profitálni, de egyszerûbbé és fõleg olcsóbbá válik nagyobb intézmények, telepek Z-Wave eszközökkel történõ vezérlése.
A fentiek alapján izgatottan várjuk az elsõ Európában is használható ZWLR eszköz megjelenését, vagy az elsõ firmware-frissítést meglévõ Z-Wave 700/800-as termékünkhöz, amely lehetõvé tesz már a Long Range módban történõ használatot is. Amint lesz ilyen, természetesen olvasóink elsõként értesülhetnek majd róla tõlünk – reméljük még az idei évben.