Új, dizájnos termosztátok a Heatit-tõl
A Heatit termosztátjai eddig is közkedveltek voltak a Z-Wave-es okosotthonok tulajdonosai körében. Fali és elemes modelljeik is nagyon sok háztartásban irányítják a kazán és/vagy a fûtéskörök mûködését. Most egy új fali termosztát érkezik a márka kínálatába, Z-TRM6 néven. Még elegánsabb és modernebb dizájn, Z-Wave 800 chip és más extrák...
A Heatit termosztátjai eddig is közkedveltek voltak a Z-Wave-es okosotthonok tulajdonosai körében. Fali és elemes modelljeik is nagyon sok háztartásban irányítják a kazán és/vagy a fûtéskörök mûködését. Most egy új fali termosztát érkezik a márka kínálatába, Z-TRM6 néven. Még elegánsabb és modernebb dizájn, Z-Wave 800 chip és más extrák...
A Z-TRM6 újdonságait értelemszerûen a jelenlegi „csúcsmodell”, a Heatit Z-TRM3 tulajdonságaihoz érdemes hasonlítani. Mivel egy fali termosztátról van szó, amely elsõsorban elektromos (max. 16A-t igénylõ) fûtési/hûtési rendszerek (pl. padlófûtés) vezérlésére készült, forradalmi újdonságokat felesleges várni, de mind a külsõ, mind a belsõ kialakítás terén van említésre méltó változás.
Külsõ megjelenés
A Z-TRM3 modellek érdekessége az, hogy kikapcsolt kijelzõ mellett nem is lehet látni, hogy van egyáltalán képernyõje a termosztátnak, a LED-ek az egyetlen elembõl álló elõlapot átvilágítva jelentették meg az információt aktív kijelzés esetén. A Z-TRM6 egy különálló, (matt) fekete kijelzõpanelt kapott, amely elválik még a matt fekete termosztát esetében is az elõlap többi részétõl. Az egyelõre még csak a RAL9003 árnyalatban kapható fehér kivitel elõlapját a fekete kijelzõ természetesen még markánsabban meghatározza. Az új kijelzõ elõnye, hogy már egyszerre képes megjeleníteni a mért és a kívánt (beállított) hõfokot is, ez gyorsabbá teszi a manuális használatot. Változott a termosztát kerete is; a korábbi lekerekített sarkak helyett az aktuális divat szerint modernebb éles szögben találkoznak az oldalak. A keret most már egyetlen téglatest, a Z-TRM3 esetében a falhoz közeli fele kisebb méretû volt, így egy lebegõ érzést adott a megjelenésnek, kicsit viszont talán nehezítette a keret letakarítását, portalanítását. A fal síkjából kiemelkedõ keret és az annál vastagabb elektronikát tartalmazó középsõ rész összesen 21,3 mm-t tettek ki az eddigi modellnél, a Z-TRM6 esetében 22 mm-t emelkedik ki a falból a termosztát.
Ahogy azt a falra kerülõ Heatit szerelvényeknél megszokhattuk, a System 55 rendszert támogatva készülnek, azaz más szerelvénygyártók hasonló sorolókereteibe is beleillenek, sok ismert kapcsolócsalád kapcsolói és konnektorai mellé tehetünk a falra 2-es, 3-as, stb. keretekbe akár egy Z-TRM6 termosztátot is, megõrizve így a fali kapcsolók, konnektorok egységes megjelenését, sorolhatóságát. A Heatit fényerõszabályzós kapcsolójához, nyomógombjaihoz és a nemrég bemutatott fali hõszenzorjaihoz hasonlóan – ellentében a korábbi fekete vagy fehér Z-TRM3-mal – a Z-TRM6 termosztát várhatóan 3 színárnyalatban (matt fekete, RAL9003 és RAL9010 fehérek) lesz elérhetõ, de jelen pillanatban még csak a fekete és a RAL9003 rendelhetõ.
A matt fekete Z-TRM6 remekül illik a manapság divatos matt fekete csaptelepekhez, fürdõszobai színekhez...
...a fehér és vajszínû változat pedig pl. a világos, modern ajtókhoz passzolhat
Belsõ elektronika
Egy 2023-ban megjelenõ Z-Wave-es készülék esetében nem meglepõ, hogy a legújabb Z-Wave 800-as chipre épül a termék, így a legtakarékosabb, legbiztonságosabb és legnagyobb hatótávú vezeték nélküli kapcsolatot várhatjuk el tõle. 5–40ºC között képes mérni, hiszterézise továbbra is 0,3–3,0ºC között állítható. A kijelzõ alatt itt is érintõgombokat találunk, így az elõlap egyetlen síkot alkot, könnyen tisztítható és nem juthat be semmi a gombok körül a készülék belsejébe. A belsõ hõmérõ mellett a Z-TRM6 mellé is kapunk egy külsõ (alapvetõen a padlóba szánt) hõszenzort, illetve itt is van egy külön bemenet egy harmadik érzékelõ számára is, pl. egy fali hõmérõnek. Ez hasznos lehet, ha nagyobb helyiség távoli részeinél is garantálni szeretnénk az kívánt hõfokot, vagy ha a termosztátot a láthatóság és kezelhetõség érdekében csak olyan (pl. huzatos) helyre tudjuk elhelyezni, ahol nem praktikus mérni a helyiség hõmérsékletét. A max. 3 hõszenzor adatainak felhasználása szabadon beállítható a Z-TRM6-on, így bizonyosan megoldható, hogy a nekünk tetszõ módon határozza meg és menedzselje a szobák hõmérsékletét. Újdonság, hogy itt még többféle hõszenzor is használható (6/8/10/12/15/22/33/47/100 kΩ-os is), mint a Z-TRM3 esetében, így szinte biztos, hogy egy már meglévõ, korábban beépített szenzor is csatlakoztatható lesz.
A fûtésvezérlés terén új funkció az úgynevezett PWM (pulse-width modulation) vezérlési mód, így még többféle fûtési megoldás, fûtõ-hûtõ készülék mellé használható a Heatit új termosztátja. A mûködési módok nem változtak: fûtés, hûtés és ECO választható ki a Z-TRM6-on. Tehát télen-nyáron használható ott, ahol meleg és hideg vizet is képes keringtetni a rendszer, évszaktól függõen. A korábbi Heatit termosztátokhoz hasonlóan az újdonság is képes érzékelni a nyitva hagyott ajtót vagy ablakot (azaz, amikor igen gyorsan megváltozik a helyiség hõmérséklete), így ha ez a funkció engedélyezve van, akkor nem indítja el feleslegesen pazarló módon a fûtést vagy hûtést.
A Z-Wave hálózat mûködését ismerõknek lehet hasznos információ, hogy a Z-TRM6 akár 10 másik Z-Wave-es eszközzel is asszociálható (azaz azokat közvetlenül vezérelni képes), így több termosztát szinkronizálható (akár radiátortermosztátotok is állíthatóak a falról), vagy egyéb relék (pl. a keringtetõ motor, kazánindító) vezérelhetõek bármilyen vezérlõközpont és programozás nélkül is.
A matt fekete Heatit Z-TRM6 adatlapja
A RAL9003 fehér Z-TRM6 adaptlapja
Aktuális Heatit-kínálatunkért kattints ide!