Új Aeotec eszközök Z-Wave 700-zal
Az Aeotec weboldalán feltûnt több, Z-Wave 700-as chipre épülõ, ez év végére várható újdonság is. Mielõtt megnéznénk ezeket az „elsõ fecskéket”, ismerkedjünk meg a jelenleg elérhetõ legújabb vezeték nélküli kommunikációs protokollal, a Z-Wave 700-al, más néven Gen7-tel. Vajon milyen elõnyöket kínál a korábbi generációkhoz képest? Tavaly már hírt adtunk a Gen7 bejelentésérõl, most, hogy sorra érkeznek az erre épülõ eszközök (Heatit, Heltun, Aeotec), itt az ideje, hogy alaposabban is bemutassuk!
Az Aeotec weboldalán feltûnt több, Z-Wave 700-as chipre épülõ, ez év végére várható újdonság is. Mielõtt megnéznénk ezeket az „elsõ fecskéket”, ismerkedjünk meg a jelenleg elérhetõ legújabb vezeték nélküli kommunikációs protokollal, a Z-Wave 700-al, más néven Gen7-tel. Vajon milyen elõnyöket kínál a korábbi generációkhoz képest? Tavaly már hírt adtunk a Gen7 bejelentésérõl, most, hogy sorra érkeznek az erre épülõ eszközök (Heatit, Heltun, Aeotec), itt az ideje, hogy alaposabban is bemutassuk!
A Távvezérlés.hu visszatérõ olvasói számára remélhetõleg nem mondunk újdonságot: a Z-Wave egy nemzetközi szabvány, melyet vezeték nélkül kommunikáló otthonautomatizálási eszközök számára fejlesztettek ki – és fejlesztenek tovább –, immár 20 éve. Mostanra közel 900 gyártó több ezer terméke közül válogathatunk, miközben a szabvány piaci részesedése 70% körüli! A népszerûségének oka a megbízhatóság, a kompatibilitás (a különbözõ gyártók Z-Wave-es termékei hibátlanul mûködnek egymással) és a remek ár/érték arány. Ezek alapján érthetõ a Z-Wave-es rendszerek gyors fejlõdése, elterjedése és piacvezetõ szerepe napjainkban. (Aki most ismerkedik a Z-Wave-vel vagy általában az otthonautomatizálással, annak elõször egy korábbi írásunkat ajánljuk: link...)
Ahhoz, hogy a Z-Wave megõrizhesse piacvezetõ pozícióját, természetesen nem ülhet a babérjain, és szerencsére folyamatosan fejlõdik is; a Gen7 immár a 5. komolyabb mérföldkõ ezen az úton (100-as, 200-as, 300-as, 500-as és 700-as chip). A leglényegesebb változások az alábbi területeket érintik:
Hatótávolság
Az egyik legfontosabb kérdés – vezeték nélküli megoldásoknál – a hatótávolság. Az új chippnek köszönhetõen ez jelentõsen megnõtt. Ha az egyik eszközrõl a másikra történõ adatátvitelt vesszük alapul (tehát az egységek egymás között jelerõsítõként mûködnek) kültéren akár 800 méter, beltéren akár 400 méter távolságba is eljuttatható az információ. Természetesen ez a számítás a rádiójelek terjedése szempotjából ideális körülményeket veszi alapul, és az eszközök között lehetõ legnagyobb távolságokat mutatja. De mivel az okosotthonok jellemzõen egy lakásban/házban (plusz kert) kerülnek kiépítésre, megnyugtató adat. A hatótávot persze tovább csökkentik a falak, fémszerkezetek, egyéb rádiójeleket árnyékoló és befolyásoló tényezõk. Viszont már az 500-as széria is nagyon jó gyakorlati hatótávolsággal rendelkezett, ezt sikerült a fejlesztõknek most további 33%-kal megtoldani, ami egy nagyon szép eredmény!
Fogyasztás
A másik kiemelkedõen fontos szempont a fogyasztás. Mivel az érzékelõk nagy része elemekkel/akkumulátorokkal mûködik, így nem mindegy, milyen gyorsan merülnek le. Ebben kimagasló áttörést értek el a fejlesztõk, ugyanis az 500-as szériához képest 500%-kal hosszabb akkumulátor élettartam is elérhetõ egyes eszközöknél. Még a leggyakrabban kommunikáló, úgynevezett multiszenzorok esetében is sikerült minimum 100%-kal növelni, azaz megduplázni az elemélettartamot. Ezzel az érzékelõk akár 4–10 évig is mûködhetnek egyetlen elemmel, annak cseréje nélkül! Azért láthatunk ekkora szórást az elemélettartamok között, mert egyes beállítások mellet ritkábban, más esetben gyakrabban kommunikálnak az érzékelõk, és a kommunikáció (amikor is rádiójelet kell kiadni) erre az értékre nagy hatással van.
És hogyan tudták mindezt elérni? Úgy, hogy bár lényegesen erõsebb processzor került az új chipbe, ennek ellenére mégis 64%-kal csökkentették a fogyasztását. Így ugyanaz az információ rövidebb idõ alatt, és kevesebb energiafelhasználással került továbbításra.
Biztonság
Természetesen nem mehetünk el a biztonság mellet sem, hiszen a Z-Wave szabványnak ez az egyik fõ erõssége. Az elõzõ protokoll esetében már opcionálisan választható volt a háromszintû biztonság. Ez az új szériában már nem választható, hanem alapértelmezett tulajdonság. Az egyedi hálózati azonosítókat AES 128-bites titkosítás védi, melyet az Aeotec termékek összes 700-as szériájú eszköze alapértelmezetten használni fog – a maximális biztonság érdekében.
Akik számára fontosak a részletes adatok, azoknak az alábbi táblázatba összegyûjtve láthatók a különbözõ Z-Wave generációk (300, 500 és 700) közötti eltérések, jól szemléltetve a protokollban rejlõ lehetõségeket (zölddel jelölve a legjobb érték az adott sorban):
Most, hogy az új generációs chip lehetõségeit megismertük, térjünk rá az Aeotec-re, ahol a cég indulása óta nagy hangsúlyt fektetnek az innovációra! Az Aeotec több mint 13 éve készít Z-Wave-es eszközöket, így a legnagyobb múlttal rendelkezõ okosotthon-gyártók közé tartozik. Megszokhattuk tõlük, hogy csak igényes kivitelû eszközöket adnak ki a kezük közül, melyek megjelenése és anyagminõsége is kiváló. A gyártó weboldalán már megjelentek az új Gen7-es eszközök ismertetõi, és amint elérhetõk lesznek kínálatunkban a termékek, további cikkekben részletes bemutatjuk majd õket. Addig is vegyük sorra, milyen eszközök várhatók a közeljövõben!
Aeotec Autopilot
Feltehetõen ez lesz az elsõ Z-Wave 700-as chippel szerelt okosotthon-központ a piacon – de az bizonyos, hogy az Aeotec elsõ ilyen eszköze, mert eddig vezérlõközpontjuk még nem volt.
Aeotec aërQ
3 az 1-ben multiszenzor, amely a hõmérsékletet, páratartalmat és a harmatpontot (amikor a felületen vízcseppként lecsapódik a pára) monitorozza:
Aeotec Range Extender 7
Nagy hatótávolságú jelerõsítõ (amit egyszerûen egy szabad konnektorba kell dugni), amely segítheti a vezérlõközponttól távol elhelyezett eszközök stabil kapcsolatát – pl. a Z-Wave jel feljuttatását az emeletre:
Recessed Door Sensor 7
Ez egy befúrható nyitásérzékelõ eszköz (korábban is volt már ilyenük), amely láthatatlanul teszi a dolgát:
Az Aeotec és a hozzá hasonló ismert gyártók eszközpalettája minden bizonnyal egyre több 700-as chipre épült eszközzel bõvül majd a közeljövõben. A protokoll legfrissebb generációja komoly elõnyökkel kecsegtet, így érdemes figyelni majd a megjelenésüket!
Aktuális Aeotec-kínálatunk: link...
Z-Wave 700-as Heatit termosztát: link...
A Heltun szintén 700-as termékeit bemutató hírünk: link...