Tudtad, hogy egy villanykapcsolóval megspórolható a termosztát?
Mivel egy jobb (okos) villanykapcsoló is tartalmazhat hõszenzort, ezért akár otthonunk fûtését vagy hûtését is vezérelhetjük az adatai alapján. És természetesen minden más hõmérsékletmérésre alkalmas Z-Wave eszköz is megfelelõ erre a feladatra, ha kihasználjuk okosotthon-központunk képességeit. Megmutatjuk, hogyan!
Mivel egy jobb (okos) villanykapcsoló is tartalmazhat hõszenzort, ezért akár otthonunk fûtését vagy hûtését is vezérelhetjük az adatai alapján. És természetesen minden más hõmérsékletmérésre alkalmas Z-Wave eszköz is megfelelõ erre a feladatra, ha kihasználjuk okosotthon-központunk képességeit. Megmutatjuk, hogyan!
Használjuk ki Z-Wave-es eszközeink olyan képességeit is, ami nem a fõ funkciójukkal kapcsolatos! Nézzünk például egy Heltun Touch Panel Switch Quinto 5 gombos érintõkapcsolót. Egy régebbi 5 részes cikksorozatunkban már részletesen bemutattuk ezeket a kapcsolókat (ide kattintva olvasható az sorozat elsõ része). Most viszont nézzük meg, mire használhatjuk a Touch Panel hõmérõ funkcióját!
Mi is kell egy fûtésvezérléshez? Kell egy hõmérõ, kell egy kapcsoló eszköz (relé), amely jelet ad a fûtés bekapcsolására a kazánnak, és kell valami logika (program), ami felügyeli a folyamatot; figyeli a hõmérsékletet és kapcsolja a relét. Egy klasszikus fali termosztátban ez a három dolog együtt van egyetlen eszközben. De nem feltétlenül kell egy készülékházban lennie e három összetevõnek. Lehet a Heltun kapcsolónk a hõmérõ, egy szárazkontakt relé a kazánkapcsoló, és az okosotthon központunk pedig tartalmazza majd a programot, amely irányítja a folyamatot.
Nézzük sorban! A Heltun Touch Panel Switch kapcsolók tartalmaznak egy hõmérõ (sõt egy fénymérõ és egy páratartalom-mérõ) szenzort is. Ez a hõmérõ folyamatosan jelentést küld a központnak a helyiség aktuális hõmérsékletérõl. Kell egy kapcsoló, ami pl. egy szárazkontakt relé, amely egy érpár összekötésével indítja a kazán mûködését. Ezek az eszközök legtöbbször szerelvénydobozba vagy kötõdobozba szerelhetõ relék, de létezik falra szerelhetõ változat is kimondottan kazánkapcsolásra tervezve, melynek nyomógombjaival még akár kézzel is elindíthatjuk vagy leállíthatjuk a kazánt. Ha több körös padlófûtést vezérlünk, akkor használhatunk sokcsatornás relésorokat, melyek az osztó-gyûjtõ mellé telepítve irányítják a szelepek nyitását.
Az aktuális hõmérsékletet – és persze az általunk kívántat – ismerve a központ eldönti, hogy indítsa vagy leállítsa a kazánt vagy a fûtéskört. A legtöbb Z-Wave központ tartalmaz olyan, úgynevezett „virtuális” termosztátot (ComfortClick) vagy fûtésvezérlõ panelt (Fibaro), amelynek mûködéséhez – nagyon egyszerûen – csak a hõmérõ (input) és a kapcsoló (output) eszközünket kell beállítani, és már mûködik is a termosztátfunkció. A szokásos módon beállítható a kívánt hõmérséklet (setpoint) a kezelõprogram felületén, és központonként különbözõ módon ugyan, de akár idõzített programot vagy programokat is rendelhetünk a fûtésünkhöz. Az olyan központokban, ahol nincs kimondottan fûtésvezérlésre kialakított virtuális eszköz (jelenleg ilyen pl. a SmartThings platform), egyszerû utasításokkal is létrehozhatjuk a ki-/bekapcsoló termosztát funkcióhoz tartozó logikát.
Okosotthonunk tervezésekor érdemes az ilyen lehetõségeket átgondolni, hiszen miért vennénk minden szobába külön termosztátot, ha egyébként villanykapcsolóként hõmérsékletet is mérõ kapcsolókat szereltünk be, melyek a szoba falán pont abban a magasságban vannak, ahova egy fali termosztátot is elhelyeznénk? Természetesen, ha gyakran és manuálisan szeretnénk módosítani a kért hõfokot (vagy ezt lehetõvé tenni pl. vendégeink számára, akik nem férnek hozzá a vezérlõközpont szoftveréhez), akkor az ezt lehetõvé tevõ fali vagy akár hordozható termosztát eszköz lesz az ideális számunkra. De ha belegondolunk, inkább az a gyakori, hogy egy szoba hõmérséklete elõre beállított program alapján alakuljon, illetve sokunk számára nem kényelmetlen egy telefont, tabletet, számítógépet elõvenni otthon, ha mégis beavatkoznánk a fûtésbe vagy hûtésbe. Ekkor viszont akár százezreket spórolhatunk azzal, ha nem kerülnek termosztátok bizonyos helyiségekbe.
További információ és segítség telepítõ partnereinknél és a fórumunkon kérhetõ!