Tedee okos zár ComfortClick bOS alatt
Az okosotthonok térnyerésével párhuzamosan nõ az igény az okos zárak iránt is. A Tedee egy feltörekvõ fiatal lengyel márka ezen eszközök piacán. Egyik fõ ereje a könnyed integrációban rejlik, hiszen API-juk révén gyorsan és hatékonyan illeszthetõ különbözõ okosotthon-rendszerekhez – beleértve a ComfortClick-et is.
Az okosotthonok térnyerésével párhuzamosan nõ az igény az okos zárak iránt is. A Tedee egy feltörekvõ fiatal lengyel márka ezen eszközök piacán. Egyik fõ ereje a könnyed integrációban rejlik, hiszen API-juk révén gyorsan és hatékonyan illeszthetõ különbözõ okosotthon-rendszerekhez – beleértve a ComfortClick-et is.
Az „okos zár” kifejezést számos, az ajtó bezárását és kinyitását végzõ eszközre könnyû ráakasztani; elegendõ, ha egy okostelefonnal is vezérelhetõ. Hasonló képesség miatt neveznek már okosnak egy mosógépet, hûtõszekrényt de akár egy villanykörtét is. Itt a Távvezérlés.hu-n már számtalan cikkben, hírben leírtuk, hogy a távirányíthatóság, távoli (interneten keresztüli) vezérelhetõség számos elõnyt hordoz, de ebben még semmi okosság nincs, nem dönt okosan egy készülék semmirõl, nem cselekszik magától. Okossá az otthonunk és annak készülékei valójában csak akkor válnak, ha maguktól, különbözõ események, információk alapján, elõre meghatározott program szerint is képesek mûködni. Nincs szükség a jelenlétünkre és az utasításainkra ahhoz, hogy számunkra hasznos módon mûködjenek, egy emberi logikát utánzó vezérlõközpontra bízzuk a lakás vagy a ház biztonságos mûködését.
Majd akkor lesz egy zár valóban okos, ha például:
- A lakás riasztórendszerét élesítve, kis késleltetés után bezárja az ajtót utánunk.
- Ha valamennyi lakó mobiltelefonja (GPS koordinátája alapján) mondjuk 50 méterre elhagyta a lakást, bezár az ajtó, ha valaki pár méterre megközelíti érkezéskor, akkor kinyitja.
- Tûzet érzékelve – vagy pl. egy lakó vészjelzésére – automatikusan kinyílik a zár, hogy a segítségre érkezõk be tudjanak jönni az ajtó betörése nélkül.
- Minden nap pl. este 10-kor, ha még nem lenne bezárva, bezárja az ajtót.
- Megadhatunk egy kódot például a takarítónak, amellyel mondjuk szerdánként 14–14:30 között be tud jönni a lakásba.
- Ha nyitjuk a kertkaput, majd a garázsajtót (azaz hazaérkezünk), akkor kinyílik az ajtózár is, ha elõbb a garázst, majd a kertkaput nyitjuk (azaz távozunk), akkor bezár az ajtózár.
Tehát ha egy gyártó valóban jól, okosan használható ajtózárat szeretne készíteni, akkor gondolnia kell arra, hogy legalább az ismertebb vezérlõközpontokhoz könnyedén lehessen illeszteni. Ennek a legegyszerûbb módja egy publikussá tett dokumentáció és szoftverkörnyezet (Application Programming Interface) arról, hogyan lehet – a saját mobilalkalmazásához hasonlóan – más készülékeknek, szoftvereknek is kommunikálniuk a zárral (közvetlenül vagy a gyártó szerverén keresztül).
A Tedee láthatóan tisztában van mindezekkel, mivel rendelkezik API-val, amely leírása ITT található. A jelenlegi kedvenc okosotthon-platformunk, a ComfortClick bOS számára így már adott a lehetõség az integrációra, az illesztés már az alábbi linkrõl le is tölthetõ bárki számára. Letöltést követõen importálni kell a rendszerünkbe, majd a zár autentikációs adatait megadva máris használhatjuk azt.
A Tedee API a gyártó szerverén keresztül használható, ami azt jelenti, hogy semmi gond a zár vezérlésével mindaddig, amíg van internetkapcsolat a lakásban, és elérhetõ a szerver. Ahol viszont nincs stabil és állandó internet, nincs egy mobilinternetes tartalék kapcsolat sem a routerben (vagy akár az okosotthon központjában), az ilyen „felhõ alapú” megoldások idõnként nem mûködnek. Ilyen helyekre inkább egy Z-Wave-es ABUS vagy Danalock zár javasolt, amelyet egy Z-Wave-es központ bármikor el tud érni, internettõl függetlenül.
Aktuális ComfortClick-kínálatunk
A ComfortClick bOS 1 hónapos próbaverziója