Somfy árnyékolók kezelése ComfortClick-kel
Mostantól elérhetõ egy kiegészítõ plugin, amely lehetõvé teszi a Somfy RTS árnyékolók egyszerû vezérlését a ComfortClick bOS rendszerén keresztül. Ehhez egy Somfy RTS „átjáróra” van szükség, amelyhez a ComfortClick Modbus-on keresztül kapcsolódik. Mutatjuk, hogyan!
Mostantól elérhetõ egy kiegészítõ plugin, amely lehetõvé teszi a Somfy RTS árnyékolók egyszerû vezérlését a ComfortClick bOS rendszerén keresztül. Ehhez egy Somfy RTS „átjáróra” van szükség, amelyhez a ComfortClick Modbus-on keresztül kapcsolódik.
A Somfy egy idehaza is igen népszerû márka az árnyékolástechnika terén, kiváló minõségû és innovatív megoldásokat kínál. Újabb távvezérelhetõ termékeiknél egyedi rádiófrekvenciás technológiát használnak (RTS – Radio Technology Somfy). Bár a népszerû 433 MHz-es frekvencián mûködnek a Somfy RTS-képes eszközei, de ugrókód garantálja a biztonságos kommunikációt, így más okosotthon-rendszerekbe ezek a redõnyök és árnyékolók közvetlenül nem integrálhatók. Természetesen, a Somfy is kínál megoldást az épület-automatizációs rendszerekkel való kommunikációhoz, az RS485 RTS nevû eszköz segítségével.
Az RS485 RTS nagy külsõ antennája garantálja, hogy a lakás összes Somfy eszközét elérjék a rádiójelek. RS485-ös (azaz Modbus) vezetékes portján keresztül csatlakoztatható a Modbus interfésszel rendelkezõ vezérlõközpontokhoz (pl. ComfortClick Jigsaw PRO, vagy egy Modbus-USB adapterrel bármely egyéb ConfortClick központ). A ComfortClick bOS rendszerünkre ingyenesen telepíthetõ a megfelelõ szoftveres bõvítmény (Somfy RTS Shade Control). Ha mindez megvan, már valóban okosan mûködtethetjük a Somfy RTS árnyékolókat is, besegíthetnek a hûtésbe/fûtésbe, automatikusan reagálhatnak a nagyobb szélre, esõre, segíthetnek elhitetni, hogy a lakók otthon vannak, stb.
A Somfy RS485 RTS nem olcsó mulatság. Bár pontos hazai árát nem tudjuk, az európai webshopokban látható EUR árak alapján kb. 230 ezer forint körül lehet. Hogy ez sok vagy kevés, fõleg attól függ, hogy hány redõnyünk van a lakásban. Ha csak pl. 4, akkor 50+ ezer forintba kerülne egy redõny integrálása az okosotthonba, ami nyugodtan nevezhetõ drágának. Viszont, nem tudunk jobb megoldást, ha már megvannak a Somfy RTS-t használó redõnyök, és azokhoz nincs fali kapcsoló, csak a rádiós távvezérlõ.
Ahogy EBBEN a cikkünkben is felhívtuk rá a figyelmet, javasoljuk, legyen hagyományos fali kapcsolónk is minden redõnyhöz! Ekkor ugyanis a kapcsoló mögötti szerelvénydobozba már egyszerûen beszerelhetõ egy redõnyvezérlõ Z-Wave-es modul (pl. az Aeotec-féle, jelenleg mindössze 14 900 Ft-ért). Ha pedig még a redõnyök vásárlása elõtt állunk, válasszuk a legegyszerûbb motoros megoldást, NE a bizonyosan drágább RÁDIÓS TÁVVEZÉRLÉSÛT vegyünk! Ha az okosotthon központján keresztül fogjuk úgyis vezérelni elõbb-utóbb, teljesen feleslegesen költenénk sokkal többet a rádiós távvezérlésre. Ahogy a Somfy RS485 RTS kapcsán is látszik csak újabb komoly költséggel tehetjük elérhetõvé ezeket a motorokat az okosotthon számára, de más típusoknál az is lehet, hogy semmilyen módon sem integrálhatóak. Hagyományos vezetékes kapcsolóbemenettel rendelkezõ motorok minden árnyékológyártó kínálatában kaphatóak, ezekre lesz szükségünk (esetleg Z-Wave-es motorokra), ha valóban okos otthonban szeretnénk élni!
Aktuális ComfortClick-kínálatunk
A ComfortClick bOS 1 hónapos próbaverziója