Okosotthon vagy otthonautomatizáció?
Egyre gyakrabban láthatod/hallhatod az „okosotthon“ és az „otthonautomatizáció“ szavakat. Sok esetben ezeket szinonimaként használják. Nem csoda, ha elgondolkozol azon, mi értelme több kifejezést használni, ha a kettõ egy és ugyanazt jelenti. Mai cikkünkben ezt a két fogalmat igyekszünk tisztázni.
Egyre gyakrabban láthatod/hallhatod az „okosotthon“ és az „otthonautomatizáció“ szavakat. Sok esetben ezeket szinonimaként használják. Nem csoda, ha elgondolkozol azon, mi értelme több kifejezést használni, ha a kettõ egy és ugyanazt jelenti. Mai cikkünkben ezt a két fogalmat igyekszünk tisztázni.
Valójában, a két szó között van különbség. Egyszerûen fogalmazva: az otthonautomatizáció csak egyetlen funkciója az okosotthonnak. Ha még most sem lenne elég világos, gondold el így: egy okosotthon összekapcsolt eszközök együttesét jelenti – azaz egy közös hálózaton osztoznak (pl. wifi, ethernet, vagy éppen olyan speciális hálózaton, mint Z-Wave), és ezen keresztül kommunikálnak egymással. Ilyen eszközök az okoskapcsolók és dimmerek, amelyek távvezérléssel is mûködnek, a biztonsági kamerák, amelyek egy másik szobából vagy akár egy másik kontinensrõl is vezérelhetõek, a termosztátok, amelyek a saját magad igénye szerint beállíthatóak, akár telefonról is, a fogyasztásmérõk, amelyek fogyasztásaidról vezetnek precíz naplókat. Több különféle hálózat is alkothat egyetlen nagyot, ha biztosított közöttük az átjárás. De ez csupán csak a felszín! Szinte minden olyan készülék, amelyet mûködtetni tudsz, amellyel megfigyelhetsz, vagy amely információt küld neked, része az okosotthonnak.
Mi a helyzet az otthonautomatizációval?
Feltétele, hogy az összes okos eszköz tudja, hogyan kommunikáljon egymással. A kommunikációt és a mûködést testre szabhatod, automatizálhatod, megkímélve magadat a mindennapi stressztõl, erõfeszítéstõl és kiszámíthatatlanságtól – például, ha bedugva hagytad a vasalót, akkor az eszközök értesítik egymást és a vezérlõközpontot, majd telefonodra kapsz egy üzenetet, és távvezérelve meg is oldhatod a problémát, de akár maga a rendszer is áramtalaníthatja a vasaló által használt konnektort.
Néhány további példa:
- A telefonoddal kapcsolod fel az elõszobában a lámpát, mielõtt még kinyitnád a bejárati ajtót? Ez az okosotthon mûködés közben. Beállítani a vezérlõközpontodat úgy, hogy az elõszoba világítása automatikusan bekapcsoljon akkor, amikor nyílik a bejárati ajtó? Az már otthonautomatizáció. Ha ezt tovább szeretnéd finomítani, egy fénymérõ segítségével azt is beállíthatod, hogy a világítás csak kevés fény mellett kapcsoljon be.
- Ha szeretnéd megkönnyíteni a reggeli kelést, egyetlen gombnyomással indíthatod el a kedvenc zenédet és közben a kávéfõzõt. Vagy ami még jobb: elindíthatod az egyiket, ami aztán elindítja a másikat (ezt nevezzük eseménysornak, automatizmusnak)!
Természetesen ahhoz, hogy mindez üzemképes legyen, biztosnak kell lenned abban, hogy az eszközeid tudnak kommunikálni és mûködni egymással! Ennek legegyszerûbb módja ellenõrizni, hogy az okosnak mondott záron, világításvezérlõ relén, konnektoron és vezérlõközponton szerepel-e a Z-Wave logó. Ebben segít Neked a Távvezérlés.hu hírekkel, tudástárral, fórummal, kiépítéskalkulátorral, minõségi termékek részletes bemutatásával és az eszközöket árusító és/vagy beépítõ partnerek listájával, de mi magunk is szívesen segítünk személyesen otthonod okosításában – és fõleg automatizálásában! És hogy miért épp a Z-Wave szabványt ajánljuk? ITT részletesen bemutattuk érveinket.