Modernizáld fûtésedet legújabb termosztátunkkal!
Nem is olyan régen, a szobatermosztátok megjelenésekor a falra kerülõ szabályozóeszközök még mechanikus szerkezetek voltak. A hõmérséklettõl függõen táguló fém zárt egy áramkört, és így indította el a kazánt, ha a hõmérséklet a kívánt szint alá csökken. Máig sok helyen találkozhatunk még ilyen elven mûködõ termosztáttal, és megkockáztatjuk, hogy Magyarországon a legtöbb lakásban még egyetlen fali termosztáttal vezérelhetjük a fûtést. Bár a termosztátok lehetnek már akár digitálisak, programozhatóak és sokkal pontosabban mérõk is, ha nincs igény többzónás fûtésre (vagy azt nem lenne gazdaságos kialakítani), akkor a fali termosztátnak most is csak annyi dolga van, hogy a kívánt hõfok alatt „összeérinti” a falból „kilógó” két vezetéket, így utasítva a kazánt a fûtés megkezdésére. Ilyen felhasználáshoz készült az új MCO Home MH4959 szárazkontaktos, elemes termosztát, amely az okosotthon kényelmét kínálja a legegyszerûbb fûtéshez is.
Nem is olyan régen, a szobatermosztátok megjelenésekor a falra kerülõ szabályozóeszközök még mechanikus szerkezetek voltak. A hõmérséklettõl függõen táguló fém zárt egy áramkört, és így indította el a kazánt, ha a hõmérséklet a kívánt szint alá csökken. Máig sok helyen találkozhatunk még ilyen elven mûködõ termosztáttal, és megkockáztatjuk, hogy Magyarországon a legtöbb lakásban még egyetlen fali termosztáttal vezérelhetjük a fûtést. Bár a termosztátok lehetnek már akár digitálisak, programozhatóak és sokkal pontosabban mérõk is, ha nincs igény többzónás fûtésre (vagy azt nem lenne gazdaságos kialakítani), akkor a fali termosztátnak most is csak annyi dolga van, hogy a kívánt hõfok alatt „összeérinti” a falból „kilógó” két vezetéket, így utasítva a kazánt a fûtés megkezdésére. Ilyen felhasználáshoz készült az új MCO Home MH4959 szárazkontaktos, elemes termosztát, amely az okosotthon kényelmét kínálja a legegyszerûbb fûtéshez is.
Hová?
- A lakásban vagy házban jelenleg egyetlen fali termosztáttal szabályozható a fûtés.
- A meglévõ termosztát lehet még mechanikus vagy már akár digitális (jellemzõen elemes), feladata annyi, hogy a kazántól érkezõ vezeték érpárját összezárja (esetleg éppen szétkapcsolja), ha fûtést kér. (Ezt nevezzük „szárazkontakt” relének, az eszköz számára kb. mindegy, hogy milyen áram folyik a két vezetéken, feladata csak azok mechanikus össze- és szétkapcsolása.)
Miért ezt?
- Ha még régi, mechanikus termosztátunk volt, akkor bizonyosan élvezni fogjuk, hogy mostantól precízen, fél fokos lépésekben állítható be a kívánt szobahõmérséklet. (A gyártó adatok szerint a hõmérsékletmérés 0,1 fokos pontossággal történik.)
- A nagyméretû érintõképernyõn távolról is jól látszik a beállított hõfok, és egy láng ikon jelzi, ha éppen fût a kazán.
- Az aktuális és kívánt hõmérséklet mellett a jelenlegi páratartalmat is leolvashatjuk a kijelzõrõl. Ez segít az ideális páratartalom (kb.40–55%) beállítására a lakásban, elkerülendõ a száraz levegõt, vagy éppen a penészképzõdést.
- Az MH4959 a hét minden napjára, naponta 4 fûtési programot képes tárolni! Mivel belsõ órája van, tetszõleges idõpontokhoz tudunk tetszõleges hõmérsékleteket rendelni, naponta 4-szer. Praktikusan reggel ébredéskor melegebb szobában szeretnénk készülõdni, mint amiben éjjel aludtunk, így az ébredés és lefekvés elõtt kicsivel különbözõ hõfokokat érdemes rendelnünk. Maradt még két programozható idõpont minden napra. Ezek a legtöbb ember esetében a munkába indulás és a nap végén a munkából hazaérkezés idõpontjai, hiszen a magára hagyott lakást napközben bizonyosan érdemesebb alacsonyabb hõfokon tartani, mint ami kelleme délután és este, amikor otthon vagyunk. Hétvégén, vagy ha nem minden nap járunk dolgozni, akkor értelemszerûen más idõpontokban érdemes változtatni a hõmérsékletet a lakásban, ezért is adott a hét minden napjára teljesen független napi 4-szeri hõfok beállításának lehetõsége ezen a termosztáton. Az életritmusunkhoz igazodó programozás nem csak nagyobb komfortot garantál, de jelentõs megtakarítást is hozhat a fûtésszámlánkon.
- Egyetlen érintéssel válthatunk az üzemmódok között: AUTO (az általunk beállított programok szerint), VACATION (amikor magára hagyjuk hosszabb idõre a lakást, a termosztát egy elõre meghatározott – alaphelyzetben ez 16 ºC, de 1–99 ºC között bármi beállítható – hõmérsékletet fog állandóan tartani, megakadályozva a fagykárokat, vagy akár a növények megfázását) és MAN (kézi mód, a kijelzõn beállított hõfokot tartja, nem nézi a programokat, ha vannak).
- Egy rejtett menün keresztül beállítható a használható legkisebb és legmagasabb hõmérséklet is. Tehát korlátok közé szorítható a beállítható hõfok. Alaphelyzetben 5 és 37 ºC közötti értéket állíthatunk be az MH4959 termosztátot. A vezérlõközpont segítségével 1–99 ºC között választható a maximális, és 0–98 ºC között a minimális hõmérséklet.
- Meghatározható, hogy áramszünet után (elemes mûködésnél egy az elemek lemerülését, 24V-os táplálásnál az áramforrás leállíását jelenti) hogyan folytatódjon a termosztát mûködése, miután ismét kap áramot: kikapcsolva, bekapcsolva, az áramszünet elõtti állapotnak megfelelõen.
- Beállítható, hogy a kijelzõn megjelenõ gombok érintését visszajelezze-e hangjelzéssel a termosztát, illetve ha igen, milyen legyen a hangereje (3 fokozatban).
- Ha úgy találjuk, hogy nem pontos a termosztát által mért hõmérséklet (vagy pl. elhelyezése miatt érdemes lenne kicsit eltolni a mért értéket), kalibrálhatjuk azt 0,1 ºC-os lépésekben. Hasonlóan kalibrálható a páratartalom mérése is, 1%-os lépésekben.
- Bekapcsolható az automatikus lefagyásvédelem! 5 ºC alatti hõmérsékletet mérve fûtést kér a termosztát, 8 ºC-ot elérve kikapcsolja azt. A lefagyásvédelmet bekapcsolva az a fûtési programok és a manuálisan beállított hõfoktól függetlenül is mûködni fog.
- Egyed hiszterézis állítható be 0 és 9 ºC között, 0,5 ºC-os lépésközökkel. A hiszterézis az a hõmérséklet, amennyi eltérést enged a termosztát a beállított hõfokhoz képest, mielõtt beavatkoznia. Tehát ha 1 ºC az aktuális értéke a hiszterézisnek, mi pedig mondjuk 22 ºC-ra állítjuk a kívánt hõmérsékletet, akkor a termosztát 21 ºC-os mért hõmérsékletnél fog bekapcsolni, és 23 ºC-nál kapcsol ki. Ha a hiszterézis 0,5 ºC, akkor 21,5 ºC-nál bekapcsol a fûtés, 22,5 ºC-nál pedig kikapcsol. Tehát kisebb hiszterézisnél gyakrabban kapcsol ki/be a fûtésünk (ami nem biztos, hogy a leggazdaságosabb és a kazán számára a legkímélõbb mûködést eredményezi), viszont kevesebbet ingadozik a szoba hõmérséklete.
- Z-Wave rendszerû vezeték nélküli okosotthon vezérlõközpontjához párosítva számtalan plusz funkciót kapunk, illetve az interneten keresztül, távolról is vezérelhetõ a fûtésünk (lásd lentebb)!
Az MCO Home MH4959 termosztát az elsõ saját szárazkontakt relével is rendelkezõ elemes termosztát a kínálatunkban. Ha lehetõségünk van rá, az MH4959 is megtáplálható külsõ áramforrásból (24V egyenárammal), de legegyszerûbben 4 darab 1,5V-os ceruzaelemmel használható. Így biztosan felszerelhetõ bármely régi fali termosztátunk helyére (legyen az falon kívüli vagy szerelvénydobozt igénylõ süllyesztett) anélkül, hogy akár csak a tapétát is megsértenénk. A hátlapján elegendõ a kazántól érkezõ két vezetéket csatlakoztatnunk a korábbi relénknek és kazánunknak megfelelõ módon (egyik vezetéket az NO – ha a fûtésigényt az áramkör zárása jelenti – vagy az NC – ha a fûtést az áramkör megszakításával kell jeleznünk a kazánnak –, a másikat pedig a COM bemenetre kell kötni):
Ahogy látható, az MH4959 gyakorlatilag mindent tud, amit csak elvárhatunk egy kazánt vezérlõ fali termosztáttól. Sõt, olyat is tud(hat), amirõl sokan talán azt sem tudják, hogy elvárható... Hogy minden képességét kihasználhassuk, párosítsuk egy Z-Wave-es vezérlõközponthoz (pl. a Samsung SmartThings rendszerét használó Aeotec Smart Home Hub-hoz)!
Miért okosotthon-központtal?
- Hogy interneten keresztül a világ bármely pontjáról tudjuk vezérelni! Ha a megszokottnál (a beprogramozottnál) korábban érünk majd haza, idõben emeljük fel a hõmérsékletet, hogy meleg lakás fogadjon! Vagy ha hétvégi házunkba tartunk (ahol napi programok beállításának nincs értelme az alkalmankénti használat miatt), érkezés elõtt, útközben indíthatjuk a fûtést. Ha elmegyünk otthonról, és nincs beállítva program a hõmérséklet csökkentésére – vagy csak késõbbi idõpontban történne –, akkor lentebb vehetjük, kikapcsolhatjuk mobiletelefonunkról a fûtést, hogy takarékoskodjunk.
- Az MH4959 belsõ órája képes magát szinkronizálni a vezérlõközpont órájához, ami pedig az internetrõl kapja a „halálpontos” idõt és dátumot, így mindig pontosan fog járna, akár több hónap után is, illetve automatikusan átvált a téli/nyári idõszámítás között – amíg erre szükség lesz.
- A fentebb bemutatott összes beállítási lehetõség elérhetõ a vezérlõközponton keresztül, tehát bármikor, bárhonnan módosíthatjuk a termosztát minden mûködési paraméterét, illetve természetesen a fûtés programokat is.
- Egy okosotthonban könnyen létrehozhatunk olyan extra funkciókat, mint pl. a riasztó állapotához kapcsolt fûtésvezérlés. Ha nincs értelme elõre meghatározott programokhoz kötni a fûtést (mert nincs rendszeres napi rutinunk), akkor praktikus lehet, ha a riasztó élesítése távozáskor automatikusan lentebb veszi a kívánt hõfokot. Egy gombnyomásra az okosotthon mobiltelefonos programjának kezelõfelületén (nevezzük ezt a gombot pl. „Hazaindulok”-nak) beállhat a termosztát hõmérséklete a számunkra ideálisra, hogy ez fogadjon pár perc múlva, ha hazaértünk.
- Egy vezérlõközpont segítségével számos adatot figyelembe vehetünk, ami szerint érdemes automatizálni a hõmérséklet beállítását. Ilyen lehet pl. a interneten elérhetõ idõjárás-elõrejelzés vagy épp egy kültéri hõmérõ jelzése.
- Az MH4959 folyamatosan tájékoztatja az okosotthon központját az elemek töltöttségérõl. Ez az infó igen fontos pl. egy ritkán látogatott nyaraló esetén, hiszen idõben kapunk értesítést arról, ha már kezd lemerülni az elem, így megelõzhetjük, hogy lefagyás történjen az épületben, vagy csak ne fogadjon kellemes meleg az érkezésünkkor kellemetlen meglepetés okozva. (Természetesen, az elem állapota az LCD-kijelzõn is látható folyamatosan.)
Még valószínûleg számos elõnyt fel tudnánk sorolni, miért is van haszna egy termosztát esetében is az okosotthon-rendszerbe való integrációnak – hiszen a Távvezérlés.hu oldal éppen az egy központtal vezérelt és felügyelt épületek, otthonok elõnyeirõl szól. De ha még ezt nem is érzed aktuálisnak, vagy még ha azt is gondolod, okosotthont nem érdemes kiépítened (szinte bizonyosan nincs igazad, keress minket és meggyõzünk errõl! :), az MCO Home új termosztátja bárkinek jó választás lehet, ha szeretné lecserélni a meglévõ (szárazkontaktos) fali termosztátját, hogy komfortosabb és fõleg takarékosabb fûtést élvezhessen ezentúl!
Ha többzónás fûtésre van szükséged, javasoljuk az MCO Home 8-zónás vezérlõjét, illetve a radiátoros fûtés okosításáról szóló cikkünket is! Ha további segítségre lenne szükséged a fûtés és hûtés hatékony és takarékos vezérléséhez, kérdezz tõlünk bármikor a fórumunkon keresztül!
MCO Home MH4959 termosztát részletes oldala itt!
Aktuális MCO Home-kínálatunkért kattints ide!