Mire való a Z-Wave jelismétlõ?
A Z-Wave eszközök rádióhullámokon kommunikálnak, így mint minden vezeték nélküli rendszernek, ennek is van hatótávolsága. Cikkünkbõl kiderül, mekkora távolságokat képesek áthidalni egyes eszközök, és mikor javasolt a jelismétlõk használata. Cikkünk apropója egy hamarosan érkezõ új Heatit termék.
A Z-Wave eszközök rádióhullámokon kommunikálnak, így mint minden vezeték nélküli rendszernek, ennek is van hatótávolsága. Cikkünkbõl kiderül, mekkora távolságokat képesek áthidalni egyes eszközök, és mikor javasolt a jelismétlõk használata. Cikkünk apropója egy hamarosan érkezõ új Heatit termék.
A Z-Wave-es eszközök a chip generációtól függõen beltéren 25–60 méter, kültéren pedig 70–150 méter távolságba képesek pont-pont közötti kommunikációra. Ez azt jelenti, hogy a jelerõsítésre képes eszközök között ekkora távolság lehet, hogy a kommunikáció megfelelõ legyen. (Jelerõsítésre azok az eszközök képesek, amelyek állandóan külsõ áramforrásra csatlakoznak. Ilyenek alapvetõen pl. a kapcsolók, konnektorok mögé épített Z-Wave-es relék, az RGB égõk, hiszen ezek folyamatosan a 230V-os hálózathoz vannak kötve.) Az elemes – jelerõsítésre nem képes – eszközök pedig szintén ilyen távolságokra lehetnek a legközelebbi jelerõsítésre képes eszköztõl. Ez a gyakorlatban annyit jelent, hogy a legtöbb Z-Wave alapú okosotthonban nincs szükség csak jelerõsítõként mûködõ eszközre, mert alapvetõen van elég erõsítõként is mûködõ relé, melyek lefedik a teljes házat/lakást:
A fentiek alapján már kitalálható, mikor is van szükségünk a címben szereplõ jelerõsítõre. Abban az esetben, ha a ház/lakás elrendezése és a szükséges funkciókból adódó eszközök területi elhelyezkedése nem fedi le a fent leírt távolságokat, vagy sok elemes eszközzel (érzékelõvel) látjuk el rendszerünket, viszont vezérlõ egységeket nem alkalmazunk (bár ez inkább otthonfelügyeleti rendszer, mint okosotthon). Ebben az esetben lehet szükség kimondottan jelismétlõ eszköz használatára.
A Heatit kínálatába is hamarosan érkezik egy ilyen eszköz, nézzük meg, mire számíthatunk!
A Heatit Z-Repeater a jelerõsítés mellett rendelkezik majd egy beépített akkumulátorral is, így ha a központi egységet is szünetmentes tápegységgel láttuk el, akkor az elemes eszközök információi 6 órán keresztül továbbítódnak ezen a készüléken keresztül! További elõnye, hogy egyszerûen a konnektorba dugható, így nem szükséges a beépítéséhez villanyszerelõt hívni. A Heatit tervezõi nem álltak meg itt, úgy gondolták, manapság sosem lehet elég az USB töltõkbõl, így a jelerõsítõn található 2 darab USB csatlakozóról tölthetünk bármilyen kütyüt, amelynek a 2 Amperes töltõáram elegendõnek bizonyul (a két USB-portra kötött eszközök között oszlik meg az összesen 2 Amperen, azaz 10 Watton). A Heatit Z-Repeater fõbb paraméterei:
- Chip: Z-Wave 500
- Tápfeszültség: 240V AC
- Akku kapacitása: 200 mAh
- Mûködési hõmérséklet: 0–45 ºC
- Max. páratartalom: 85%
- Hatótáv: minimum 40 méter
- Fizikai méretek: 55×55×66 mm
- Garancia: 2 év
Az esetek túlnyomó részében egy Z-Wave-es rendszer nem fog ilyen eszközt igényelni. Viszont jó tudni, hogy ha a fent leírt okokból mégis kellene ilyen eszköz, van megoldás a problémára, és még egyéb praktikus funkciót is kaphatunk a stabil kommunikáció mellé.
Aktuális Heatit-kínálatunk: link...
Jelenlegi hatótávnövelõink: link...