Minden, amit a dimmerekrõl tudni szeretnél (2. rész)
Az elõzõ cikkben a dimmerek általános tudnivalóiról olvashattál. Most, hogy már „dimmer szakértõ“ lettél, a következõ lépés az okos dimmerekbe való mélyebb betekintés.
Az elõzõ cikkben a dimmerek általános tudnivalóiról olvashattál. Most, hogy már „dimmer szakértõ“ lettél, a következõ lépés az okos dimmerekbe való mélyebb betekintés. Az otthonautomatizációs projektek elsõ lépése gyakran a világítás okosítása, hiszen ez egyszerû, és hozzájárul otthonod kényelméhez, biztonságához, nem beszélve arról, hogy sokkal energiahatékonyabb.
Ehhez egy okos dimmerre és egy dimmelhetõ égõre van szükséged. A piacon rengeteg különbözõ terméket találhatsz, a megfelelõ kombináció és kompatibilitás azonban trükkös lehet.
Összegyûjtöttük a különféle okos dimmerek közti különbségeket, és lépéseket, amiket ajánlunk elvégezni a világítás okosítása elõtt.
Mi az okos dimmer?
Az „okos“ szó magáért beszél, az egyszerû dimmelésen túl az okos dimmerrel távolról is vezérelheted a világításodat, de rengeteg más funkcióval is bír, ami munkával teli napjaidat leegyszerûsíti.
Az interneten nézelõdve, blogokat olvasva, fórumokon kérdezõsködve vagy okosotthon szakértõt faggatva rájössz, hogy okos dimmerekbõl rengeteg van a piacon. A sok információ miatt nehéz megtalálni a legmegfelelõbbet. Alább olvashatsz egy rövid, de részletes listát az okos dimmerek különbségeirõl. Tõled függ, melyiket tartod a legjobb választásnak.
- Dimmer csatlakoztatás típusa:
- Vezetékes
- Vezeték nélküli:
- Mesh hálózattal vagy anélkül
- Mûködés:
- Helyi + manuális
- Távvezérlés + manuális
- Vezérlõközponttal kombinálva
- Fizikai vagy virtuális felhasználói felülettel
- Installáció:
- Falra
- Falba szerelvénydobozba
- Falba elektronikai dobozba
- Tápellátás:
- Hálózati feszültség
- Kisfeszültség
- Elem-mûködtetés
- Dimmer típusa:
- Univerzális (legtöbb világítással kompatibilis)
- Speciális töltéshez
Mire képes egy okos dimmer?
Egy meghatározott felhasználói felülettel rendelkezõ dimmer tudja:
- távolról vezérelni a dimmelési szintet;
- ellenõrizni a világítás állapotát;
- idõzíteni, hogy a dimmelés szintje mikor változzon;
- összekötni az okos hálózat többi készülékét eseménysorok elindításához;
- mérni az áramfogyasztást, felhasználási statisztikát, stb.
Ezek alapján elmondhatjuk, hogy egy okos dimmer valóban sokoldalú. Ha meg szeretnél gyõzni valakit az okos dimmer vásárlásának hasznosságáról, csak mondd az alábbi érvek egyikét – vagy akár mindet:
- Ha vakációzni mentél, és nem szeretnéd, hogy betörjenek otthonodba, kapcsold fel a világítást, hogy a betörõ azt higgye, valaki van otthon!
- Ha lekéstél a romantikus vacsoráról, állíts be olyan eseménysort, hogy az a partnered hangulatát javítsa!
- Tedd féltékennyé szomszédaidat olyan világítással, ami végigkísér a bejáratodig!
Mielõtt megvennéd az okos dimmert…
Ellenõrizd otthonod elektromos rendszerét!
Az egyik legnagyobb probléma kezdõ okosotthon tulajdonosoknak (a megfelelõ kommunikációs technológia, dimmer és égõ választása, stb. mellett) meghatározni, hogy otthonukban 3- vagy 2-vezetékes rendszer (nullás vezeték nélküli) van. Ennek tisztába tétele nagyon fontos, ha az egész épület világítását okossá szeretnéd tenni!
Honnan tudhatom, hogy 2- vagy 3-vezetékes rendszer van otthonomban?
Elõször is, egy vagy több kötõdobozba kell benézned (a kapcsolót a falról vedd le, ahogyan a videóban láthatod), és megnézned, hogy van-e bennük nullás vezeték!
Ezt az alábbi képeken láthatod:
- Ha az elsõ képhez hasonló bekötést látsz, érezd magad szerencsésnek, hiszen így sok költséget megspórolsz!
- Ha azonban a második képhez hasonló a vezetékelés, akkor se add fel! Vannak választási lehetõségeid.
- alternatíva – Válassz olyan okos dimmert, amihez nem szükséges nullás vezeték!
Számos olyan okos dimmer található a piacon, amely nem igényel nullás vezetéket, mégis kiválóan mûködik. Néhányan képesek nullás vezetékkel vagy anélkül is mûködni. Ez azt jelenti, hogy ha van olyan kötõdobozod, amiben nullás vezeték található és olyan is, amiben nincs, akkor is elegendõ ezt az egy típust választanod, a kompatibilitás itt is tökéletes lesz!
- alternatíva – Köss be nullás vezetéket!
Nullás vezeték hozzáadása is egy opció. Azt azonban jobb észben tartani, hogy a falakban végighúzni egy új vezetéket nagy munkával, nagy költséggel és nagy fejfájással is végzõdhet. Ez az egyik legköltségesebb alternatíva, de technikailag a legjobb. Ha emellett döntenél, a munkát hagyd meg a szakértõknek!
- alternatíva – Vegyél okos égõt!
Ha otthonodban ki szeretnéd terjeszteni az okos megoldásokat (ablakokra, ajtókra, kapukra, fûtésre, stb.), akkor egy okos égõ nem lenne a legmegfelelõbb választás. Egy ilyen égõ legnagyobb hátránya, hogy elõfordulhatnak kompatibilitási problémák a rendszerrel, technológiákkal. Hacsak nem tudatosan azt a márkát vagy technológiát veszed, amit már használsz, és használni fogsz. Nem mellesleg, az okos égõ kivitelezése limitált, nincs nagy stílus-választék.
Most, hogy megtudtad, milyen elõnyei vannak az okos dimmereknek, nem csodálkoznánk, ha máris elképzelted az általuk biztosított kényelmes életet. Mindenek elõtt ne felejtsd el ellenõrizni az elektronikus rendszeredet, illetve az égõ és dimmer kompatibilitását, hogy elkerüld a felesleges költségeket!
FIGYELEM! Nem minden dimmer kompatibilis az összes típusú égõvel!
A Qubino csapata több, mint 35 égõt – dimmelhetõ és nem dimmelhetõ – tesztelt, hogy Neked ne kerüljön idõdbe, energiádba és pénzedbe. Ezeket több gyártótól szerezte be: Ikea, Osram, Philips, Verbatim, stb.
Az eredményekért kattints ide!
Abban egyetérthetünk, hogy az elsõ és második cikk elolvasása után nem okoz problémát megtalálnod az otthonodban legjobban mûködõ dimmert. Higgy Nekünk! Ha egyszer dimmelsz, nincs visszaút! ????