Minden, amit a dimmerekrõl tudni szeretnél (1. rész)
Azok az idõk, ahol a fényt csak arra használták, hogy egy teret megvilágítsanak, rég elmúltak. A modern otthonokban már-már elengedhetetlenek a dimmerek és azok a megoldások, amelyekkel a fényt szabályozni lehet.
Azok az idõk, ahol a fényt csak arra használták, hogy egy teret megvilágítsanak, rég elmúltak. A modern otthonokban már-már elengedhetetlenek a dimmerek és azok a megoldások, amelyekkel a fényt szabályozni lehet. A fényforrások dimmelhetõvé tétele ma már nagyon egyszerû, mégis akadnak még kérdések ezzel kapcsolatban:
Milyen égõt válasszak? Mi a különbség dimmelhetõ és nem dimmelhetõ között? Mi az a dimmer? Lehetséges egy nem dimmelhetõ égõ dimmelhetõvé tétele? Mi van akkor, ha azt egy dimmer kapcsolóhoz kapcsolom? Miért zümmög és pislog az égõ? Az alábbiakban olvashatsz pár jótanácsot, információt és választ a kérdéseidre, amivel a dimmelés sikeres lehet.
Dimmelés – Mit jelent, és miért fejlesztették a dimmereket?
A dimmelhetõség azt jelenti, hogy a fényerõ szabályozható. A dimmerek elsõsorban költséghatékonyság miatt jöttek létre, azaz elsõszámú rendeltetésük a fényforrás áramfogyasztásának csökkentése volt. A LED égõk – mint fõ fényforrások – megjelenésével ma már nem csak az energiahatékonyság az egyetlen funkciójuk.
Mik azok a dimmerek?
Ahogy a fentiekben is olvashattad, a dimmerek olyan eszközök, amelyekkel szabályozni lehet egy-egy fényforrást. Leggyakrabban ezt a lámpa tápfeszültségének megváltoztatásával érheted el. Így a fény intenzitása mellett a fogyasztásod és a költségeid is csökkenni fognak. Egy másik elõnye a kevesebb izzócsere, ami szintén kevesebb kiadást jelent. Mindezek mellett rengeteg minden szól a dimmerek használata mellett. Kattintsd ide az okos dimmer megtekintéséhez!
Milyen típusú dimmerek léteznek?
A piacon többfajta dimmer is elérhetõ:
- Analóg – a fény analóg módon szabályozható, nem pedig digitálisan (bit)
- Fázis-dimmelés a tápfeszültség megváltoztatásával
- Belépõ él
- Kilépõ él
- 1–10 VDC-szabályozás
- Érintés
- Digitális – a dimmelési jelek bitté alakulnak
- DALI
Dimmelhetõ és nem dimmelhetõ égõk
Mielõtt égõket vásárolnál, érdemes elgondolkoznod azon, mire és hogyan fogod használni azokat. A fényerõt szeretnéd velük szabályozni, vagy csak fel- és lekapcsoláshoz szükségesek?
Ha az utóbbi, használhatsz dimmelhetõ és nem dimmelhetõ égõt is. Azonban, ha szabályozni szeretnéd a fényt, csakis egy dimmelhetõ égõ mûködik megfelelõen. A Qubino mítoszrombolás céljából tesztelt nem dimmelhetõ égõket, amelyek egy részérõl kiderült, hogy képes a dimmelésre is. Ezt azonban ne vedd készpénznek! Mindig a gyártók leírásaira támaszkodj!
Dimmelhetõ égõk
A tápfeszültség megváltoztatásával a teljesítményt vagy fényerõt változtatjuk meg – ez a dimmelés. A leggyakrabban használt dimmelhetõ égõk:
- Hagyományos vagy halogén izzók
- Fluoreszkáló izzók (CFL)
- LED izzók
Alapvetõen a hagyományos és halogén izzók dimmelhetõek. Ez nem mondható el minden kategóriáról. Például a LED és CFL égõknek jóval kisebb dimmelési tartományuk van. Egy minõségi LED vagy CFL égõ a teljesítményt 10–15%-ra tudja dimmelni, levinni. Egy izzólámpa 1–2 %-ra is le tud menni.
Ezek alapján a dimmelési tartomány 3 dologtól függ:
- Elektronikus rendszer (3- vagy 2-vezetékes installáció – nullás vezetékkel vagy anélkül)
- Égõ fajtája (hagyományos, halogén, LED, CFL)
- Dimmer modul
Dimmer módban a dimmelhetõ égõ mûködhet dimmerként, vagy be- és kikapcsolási módban normális kapcsolóként. Mindkét használathoz tökéletes választás lehet.
Lépcsõs dimmelhetõ égõk
Ma gyakran keresik és használják a háromlépcsõs dimmelhetõ égõket. Többnyire a tartományok 10, 50 és 100%. Az ilyen égõk használata valójában nagyon egyszerû: cseréld ki a hagyományos, nem dimmelhetõ égõdet erre, és már készen is vagy! A kapcsolót kapcsold be, ekkor az égõ 100%-os fényererjû, de minden további be- vagy kikapcsolásnál ez lecsökken 50, majd 10%-ra. Az égõcsere mellet semmi egyébre nincs szükséged.
Nem dimmelhetõ égõk
Egy nem dimmelhetõ égõvel a fényerõ növelése vagy csökkentése nem ajánlott, nem megengedett vagy nem is elérhetõ. Ennek ellenére, egy dimmerrel (dimmer vagy be- és kikapcsolási módban) kombinálva, néhány korlátozással használható dimmelésre. Az egyik ilyen korlátozás az, hogy amikor a dimmer dimmer módban van, akkor az égõnek 100%-os tápellátást kell kapnia. Ez gyakorlatilag egyenlõ azzal, amikor be- és kikapcsolási módban bekapcsolod.
Az alábbi két helyzetben ez hasznos lehet:
- Munkaszüneti nap van, a boltok zárva, és a konyhádban a dimmelhetõ égõ kiég. A csereizzó egy régi, nem dimmelhetõ égõ. Ezzel kicseréled, és a dimmer fényerejét 100%-ra állítod.
- Otthonod automatizálása mellett döntöttél, de az egész házban nem dimmelhetõ égõk vannak. Nem lenne észszerû jól mûködõ égõket kidobni. Így hát installálhatsz dimmert a szükséges helyekre, és be- és kikapcsolási módban használhatod, míg a nem dimmelhetõ égõ kiég, vagy míg úgy nem döntesz, hogy lecseréled.
Gyakori kérdések a dimmerekrõl, dimmelhetõ világításról
Honnan tudom, hogy egy égõ dimmelhetõ-e vagy sem?
Az égõ dobozán található jelzéseket kell figyelned. Ha egy áthúzott dimmelési görbét látsz, akkor az az izzó nem dimmelhetõ.
Kicserélhetem a dimmelhetõ égõt nem dimmelhetõ égõre?
Igen, de nagy figyelmet igényel. Azaz, a nem dimmelhetõ égõ csak 100%-os feszültségen tud mûködni.
Kicserélhetem a nem dimmelhetõ égõt dimmelhetõ égõre?
A kicseréléssel nem lesz problémád. Az egyedüli hátrány ezzel az, hogy nem tudod majd kihasználni a dimmelhetõ égõ fõ funkcióját – a dimmelést (hacsak nem egy lépcsõs dimmelhetõ égõvel cseréled ki). Abban a rendszerben, ahol eredetileg nem dimmelhetõ égõket használtál, hiányzik az az áramkör, amely képes a dimmelésre.
Tudok dimmelni egy nem dimmelhetõ égõt?
Ha egy dimmelhetõ rendszerbe egy nem dimmelhetõ égõt helyezel, akkor nagy valószínûséggel mûködni fog akkor, ha a dimmer maximális (100%) teljesítményre van állítva. Egy nem dimmelhetõ égõ dimmelése a dimmer és/vagy az égõ idegen mûködésének számít. Elõfordulhat zümmögés és/vagy pislogás.
A dimmerekrõl és a dimmelésrõl röviden:
- Soha ne köss minimum alatti vagy maximum feletti töltéseket a dimmerhez! Ez veszélyes helyzetekhez vagy meghibásodáshoz vezethet.
- Egyszerre ne köss össze különbözõ típusú égõket vagy vezetõket! Ezek egymástól eltérõen mûködnek, meghibásodásokat és/vagy instabilitást okoznak.
- Ha LED vezetõt kapcsolnál a dimmerhez, gyõzõdj meg arról, hogy a vezetõ maga dimmelhetõ-e! Ha csak a LED fény dimmelhetõ, az nem jelenti azt, hogy a vezetõ is az.
- Egy dimmert ne szabályozz más dimmerrel! Ekkor legjobb esetben is az egyik meghibásodik.
Most, hogy már többet tudsz a dimmerekrõl/dimmelésrõl és a különbözõ izzótípusokról, vess egy pillantást arra, hogyan tudod nem csak dimmelhetõvé, de okossá is tenni fényforrásaidat az okos dimmerrel!