Megszületett az okos termosztátok és kapcsolók Rolls Royce-a?
Hamarosan megjelenik kínálatunkba a HELTUN márka – meglepõen igényes eszközökkel. A 2014-ben Örményországban(!) alapított cég már az elsõ termékeivel magára vonta a figyelmet. Saját megfogalmazásuk szerint szeretnék újradefiniálni az intelligens otthonok irányítását. A márka haladó gondolkodását és igényességét jól mutatja, hogy minden eszközük Z-Wave 700-as chipet használ, ami biztosítja a legstabilabb és leggyorsabb mûködést. Figyelem! Hírünket csak a legjobbal megelégedõ olvasóink számára ajánljuk!
Hamarosan megjelenik kínálatunkba a HELTUN márka – meglepõen igényes eszközökkel. A 2014-ben Örményországban(!) alapított cég már az elsõ termékeivel magára vonta a figyelmet. Saját megfogalmazásuk szerint szeretnék újradefiniálni az intelligens otthonok irányítását. A márka haladó gondolkodását és igényességét jól mutatja, hogy minden eszközük Z-Wave 700-as chipet használ, ami biztosítja a legstabilabb és leggyorsabb mûködést. Figyelem! Hírünket csak a legjobbal megelégedõ olvasóink számára ajánljuk!
Ahogy ez a fotó is igazolja, az biztosan kijelenthetõ, hogy az elsõnek bemutatott fûtõ és fan coil termosztátok látványosan szépre, és funkcionalitásukban is nagyon igényesre sikerültek. Nagyméretû kijelzõjükön egyszerre leolvasható minden lényeges információ. Nem igényel sem érintést, sem gombnyomást, hogy lássuk az akár két helyen (alapvetõen padló és levegõ) mért aktuális és a kívánt hõmérsékletet, a páratartalmat, az idõt és más mûködési információt. De fényszenzort is tartalmaznak, így éjjel automatikusan csökkenthetõ fényerejük (15 fokozatban), illetve képesek „megmondani” vezérlõközpontunknak, hogy milyen fényviszonyok vannak éppen az adott helyiségben. A fali termosztátok általában csak 1,5–2°C pontossággal képesek megmondani a levegõ hõmérsékletét, mert saját elektronikájuk is folyamatosan termel hõt, illetve a faltól függõen különbözõ módon képes szellõzni. A HELTUN termosztátjai ezen a téren is különlegesek: összesen 4 belsõ hõmérõt tartalmaznak, hogy „kitalálják” a belsõ komponensek hogyan melegednek. Az eredmény: 0,2–0,3°C pontossággal meghatározott szobalevegõ-hõmérséklet – azaz magasabb komfortérzet! Fontos kiemelnünk, hogy bár a legújabb Z-Wave vezeték nélküli technológiát használják a HELTUN termosztátok, vezérlõközpont nélkül is teljes értékû készülékek. Tehát ha nincs (még) Z-Wave szabványra épülõ okosotthonunk, attól még bátran használhatjuk ezeket az eszközöket, hiszen az elõlapi gombokkal tetszés szerinti fûtési/hûtési programokat hozhatunk létre, akár 50%-ot is spórolva ezáltal a fûtésszámlán – ahogy ez napjainkban elvárható egy modern fali termosztáttól. Sõt, vezérlõközpont hiányában is akár 10 másik Z-Wave-es eszközzel kapcsolhatóak össze közvetlenül, vezeték nélkül (pl. a fûtést indító relé), így oda is felszerelhetõ, ahol csak áram van, de nincs vezetékes összeköttetés a kazánházzal.
A HELTUN termosztátok falon kívüli panelja mindössze 9 mm vastag. Ez a tulajdonság, a 30(!) színvariáció (6-féle elõlap 5-féle kerettel kombinálható) és az ízléses LCD-kijelzõ tényleg igazán elegáns külsõt biztosít a HELTUN falra szerelhetõ termékeinek. Ezek közé tartoznak a Touch Panel Switch nevû érintõgombos falikapcsolók is. Külsõre a termosztátok igényességét örökölték, és a keret formája, vastagsága, színválasztéka is megegyezik azokéval. Jelenleg 1–5 gombos változatban léteznek, de készül a 6 gombos modell is. A kapcsolási funkciókon kívül hõmérséklet, páratartalom és fénymérõ szenzorokkal is rendelkeznek:
Tehát, nem csak világítási köröket, dimmereket, redõnyöket, szellõzést, zárakat, eseményeket, motoros szelepeket vagy szinte bármit kapcsolhatunk velük (10 és 15A áramfelvételig), de a kapcsoló funkción túl kapunk gyakorlatilag egy termosztát és fényszenzor eszközt is az adott helyiségbe! Tehát a fali kapcsoló „megmondja” a vezérlõközpontunknak, hány fok van a szobában. A beállított programnak megfelelõen máris szabályozható az adott szoba fûtési köre, de akár a klíma is indítható. Tudjuk, milyen fényerõ van a szobában, így akár ehhez igazítható automatikusan a lámpák fényereje, a redõnyök állapota vagy az, hogy csak éjjel szükséges eseményeket indítson az okosotthon központja.
A belsõ relék a Touch Panel Switch esetében is biztosítják, hogy vezérlõközpont nélkül is használhatjuk fali kapcsolónkat, hiszen közvetlenül adhat áramot a csatlakoztatott lámpáknak és egyéb eszközöknek. Maguk a kapcsolók nem csak 85–265V váltóárammal, de akár 12V-os egyenárammal is mûködhetnek, és olyan extra képességgel is rendelkeznek, mint a HELTUN saját Advanced Zero-Cross technológiája. (Utóbbi lényege dióhéjban, hogy pontosan abban az idõpillanatban kapcsolják a csatlakoztatott eszközökre a váltóáramot, amikor a fázisváltás közben éppen 0 a feszültség, így stresszmentesen, fokozatosan felfutó feszültség mellett indítják a fogyasztókat, megnövelve azok élettartamát. Ezt a megoldás valamennyi HELTUN termék alkalmazza.)
Természetesen, a Touch Panel Switch-ek is akkor lesznek igazán okosak, ha Z-Wave-es vezérlõközponttal együtt használjuk õket – bár gombonként 20 eszközzel közvetlenül is párosíthatóak (asszociálhatóak) vezeték nélkül. A vezérlõközponton keresztül a gombok világítása a relék állapotától függetlenül is módosítható, így kapcsolónkat, annak piros és kék LED-jeit használhatjuk visszajelzõként is bármilyen esemény kapcsán. Csak néhány ötlet:
- Villogtassuk az összes kapcsolónk összes gombját kék fénnyel, ha a lakásban valahol vízszivárgást érzékelt a vezérlõközpontunk!
- Pulzáljon pirosan a kapcsoló, ha füstöt érzékelt a rendszer, így fejhallgatóval éppen zenét hallgató vagy hallássérült családtag is tudomást szerezhet a veszélyrõl!
- Reggel 6 és 7 óra között a hálószobában lévõ kapcsoló bal alsó LED-je villogjon kéken, ha odakint fagypont alá süllyed a hõmérséklet, vagy épp pirosan, ha esik az esõ!
A HELTUN jelenlegi kínálatában további két izgalmas relé is szerepel:
Az egyik a High Load Switch, egy 16A-t is kapcsolni képes, akár termosztát funkciókat is ellátó termék. 26 mm-es vastagságával a legtöbb szerelvénydobozba (pl. a konnektor mögé) befér. Alkalmas a legkülönfélébb elektromos eszközök vezérlésére. Például tetõt vagy felhajtót jégtelenítõ fûtõrendszerek, elektromos vízmelegítõk, radiátorok, kandallók, konnektorok, stb. Külsõ hõszenzort és akár egy mechanikus kapcsolót is csatlakoztathatunk hozzá, tehát nem csak vezérlõközpontunkon keresztül használhatjuk.
A másik relé egy Relay Switch quinto (5 channel) elnevezésû, 5 kimenettel és 2 bemenettel rendelkezõ elektronika (tehát két különbözõ feszültséget tudunk továbbítani 5 kimenetére). A kimenetek szárazkontaktus kapcsolók, tehát függetlenek a relét mûködtetõ tápfeszültségtõl. Akár 5 mechanikus kapcsoló is csatlakoztatható, így azokkal is kapcsolható 5 fogyasztó, vagy pl. 3 lámpa, és egy kétirányú motor (redõny, zsaluzia, stb.).
A HELTUN eszközök hamarosan – várhatóan októberben – megérkeznek hozzánk. Természetesen azonnal hírt adunk majd errõl, és részletesen bemutatjuk õket, ha elérhetõk lesznek kínálatunkban.
Aki addig is szeretne tovább ismerkedni a gyártóval, látogasson el a HELTUN honlapjára, de ezen kép alapján akár Örményországot is érdemes lenne megnézni: