Készülj a télre okosotthonnal!
Még javában tart nálunk az indián nyár, de hamarosan vége a jó idõnek és beköszönt a tél. Ami azt jelenti, kényelmes és meleg takaróink alatt forrócsokit szürcsölhetünk, de emellett a hideg idõjárás miatt a gáz és villanyszámlánk költségei bizony jócskán megnõnek. Sõt, még kellemetlenebb lehet, ha elfagy valamelyik fontos vezeték. Ne hagyd, hogy idén a kíméletlen tél gyõzzön. Mutatunk néhány tippet, amikkel megfelelõen felkészülhetsz a hidegre.
1. Kövesd nyomon számláidat okostermosszal!
Minden évben, amikor a hõmérséklet esni kezd, a számláidon a számok nõni kezdenek. Idén végre elkerülheted, hogy többet fizess a fûtésért. Egy okostermosz segítségével szabályozhatod a fogyasztást, így sokkal hatékonyabban és gazdaságosabban fûtheted otthonodat.
Például beprogramozhatod az okostermoszt, hogy a napirendedhez viszonyítva mûködjön. Ha reggel elmész otthonról, akkor a hõmérsékletet automatikusan lejjebb veszi, illetve fél órával, mielõtt hazaérkeznél, automatikusan felveszi a fûtést. Így már kellemes meleg vár otthon, és nem megy egész nap feleslegesen a fûtés az üres lakásban.
2. Fûts hatékonyan okos ablakredõnyökkel!
Hogy tényleg hatékonyan felkészülhess a rideg téllel szemben és spórolj a fogyasztáson, érdemes megfontolni egy okos ablakredõny beszerzését. A redõny napközben felhúzva maradhat, hiszen a Nap attól rengeteg természetes fényt és hõt sugározhat a lakásba, de beprogramozhatjuk a rendszert úgy, hogy napnyugtakor automatikusan eresszen le a redõny, így a hõt jobban benntarthatjuk, mire kint már lehûl a levegõ. Illetve, ha egy fénymérõ szenzort is applikálunk a redõnyhöz, akkor a rendszer még ennél is hatékonyabban dolgozhat, hiszen tudja magának szabályozni, hogyha például nyáron sok fény jut a szobába, akkor automatikusan lehúzza a redõnyt. Télen is lehet kamatoztatni ezt a megoldást. Ha a benti hõmérséklet az optimális alá csökken, és nem szeretnénk fölöslegesen terhelni fûtésszámlánkat, akkor felhúzhatjuk a redõnyt, hogy egy kis természetes napfény jusson a lakásba. Ha pedig kint túl alacsony a hõmérséklet, akkor a redõny lehúzódik, ezzel segíti a hõszigetelést. Tehát önmagában is használható az okos ablakredõny, de több szenzorral kiegészítve sokkal hatékonyabban mûködtethetõ a rendszer.
3. Tartsd szemmel az esetleges fagykárokat okosérzékelõkkel!
Többet fizetni közüzemi számláinkra a hideg hónapokban egyébként sem jó móka, de arra legalább biztosan számíthatunk, hogy magasabb kiadásaink lesznek. Azonban az elfagyott vezetékek, berozsdásodott vízmelegítõk, szivárgó háztartási eszközök borzasztó kellemetlen meglepetésként érhetnek téged, és a pénztárcádat is.
Hogy segítsd elkerülni az efféle problémákat, szereld fel házadat Z-wave technológiával. Ezek az okoseszközök képesek észlelni a ház környezetében a változásokat (a hõmérséklet drasztikus emelkedését, csökkenését, vagy azt, ha valahonnan víz szivárog). Ezek az eszközök új szintre emelik otthonodban a felkészültség biztonságérzetét, hiszen amint problémát érzékelnek, az okostelefonodra küld a rendszer visszajelzést. A gyors reagálásnak köszönhetõen szinte azonnal hozzá lehet fogni a probléma elhárításához, szerelõt lehet hívni, vagy egyéb megoldásokkal akár meg is szüntethetõ a probléma. Így nem arra kell hazaérned, hogy térdig érõ víz áll a fürdõszobában.
Hogy a legtöbbet hozd ki az okosérzékelõkbõl, helyezd el õket olyan helyekre, ahol a legvalószínûbb az esetleges meghibásodás veszélye. Például víztározók közelében, mosószobában, vagy a fürdõszobai háztartási gépeknél.
Közeleg a tél! Még néhány napig kiélvezhetjük a kellemes õszies idõt, de nemsokára beüt a zimankó, és akkorra már érdemes megtenni minden óvintézkedést, hogy kényelmesen hátra dõlve figyelhessük a hóesést, anélkül, hogy a számláink, vagy egy meghibásodás miatt fájna a fejünk.