Hogyan támogatja az okos technológia a független életet?
A VERA központok gyártója, az EZLO Innovation angol nyelvû blogján találkoztunk ezzel az érdekes cikkel, amely pár példát mutat arra, hogyan gondoskodhatunk idõsebb hozzátartozóinkról egy okos otthon segítségével. Pár gondolattal mi magunk is kiegészítettük az írást annak reményében, hogy Magyarországon is sokaknak izgalmas lehet mindaz, amire felhívja a figyelmet. Ráadásul nem csak magánlakások, de pl. egy idõsotthon esetén is hasznos lehet az érintettek mindennapjainak megkönnyítése és biztonságosabbá tétele érdekében „okosabbá” tenni az épületet. Hiszen manapság már nem csak egy ember gondoskodhat egy másikról, de az elektronika, technológia is nagyon sokat segíthet – ráadásul a nap 24 órájában, mivel „õ” nem alszik...
Az Amerikai Népszámlálási Hivatal által közzétett statisztika szerint az USA-ban tízezer ember életkora éri el a 65-öt naponta, valamint az idõsek 65%-a támaszkodik kizárólag a családjára a mindennapi életben. Ez nem könnyû sem a családnak, sem az egészségügyi problémákkal küzdõ idõs vagy éppen mozgáskorlátozott rokonnak. A független élet reményében fordulnak egyre többször az innovatív, okos technológiákhoz.
Most összegyûjtöttünk néhány fontosabb szempontot, amivel biztosíthatod idõs rokonaid független, biztonságos és kényelmesebb életét. Valóban csak pár példáról van szó, hiszen említhetnénk még a nyitva felejtett vízcsapra reagáló fõcsapelzárást, a nagyot hallóknak fénnyel jelzõ csengõt, vagy éppen a látássérülteket hangjelzéssel – akár magyar beszéddel – segítõ megoldásokat.
Biztonság (mozgásérzékelõs ellenõrzés, füstérzékelõk, kamerák)
Mozgásérzékelõ vagy ajtónyitásjelzõ. Ez csupán kettõ azon okos technikák közül, amelyekkel a család vagy ápoló meg tudja figyelni az idõs embert miközben az élvezheti a függetlenségét. Az okos rendszer azonnal értesít minden mozgásról, eseményrõl: amikor nagyi kimegy a szobából vagy kinyitja a gyógyszeres szekrényt. Vagy épp arról, hogy már hosszabb ideje nem hagyta el az adott helyiséget.
A standard füstérzékelõ hanggal és fénnyel is jelzi a füstöt. Az extra biztonságért felszerelhetsz figyelõrendszert is, az okos füstérzékelõvel együtt használva automatikusan értesíti a sürgõsségi szerveket a Te mobilodra vagy a gondozó telefonjára érkezõ üzenet mellett.
Ha a házban – de akár a ház körül is – biztonsági kamerákat szereltetsz fel, gyakorlatilag bármikor szem elõtt lehetnek idõsebb hozzátartozóid. Még ha nincs is komolyabb probléma, ha telefonon felhívnak, láthatod, hogy mit szeretnének megoldani, így könnyebben tudsz segíteni távolról. A kamerák is képesek mozgást érzékelni (bár teljesen másképpen, mint dedikált mozgásérzékelõk), így akkor is kaphatsz értesítést bizonyos eseményekrõl, ha nem figyeled éppen az aktuális élõképet a kameráról.
Kényelem (termosztátok és klíma, világításprogramok)
Az okos termosztátok megkönnyítik a mozgásproblémákkal küzdõ rokonaid életét, hiszen azok nem csak manuálisan, de távvezérelve is szabályozhatók. Így be tudják állítani a számukra megfelelõ hõmérsékletet, akár mobil eszközrõl, akár egy kulcstartó méretû távvezérlõvel is. Az okos világítás is egyike azon technológiáknak, melyekkel elkerülhetõek bizonyos balesetek – más családtagok is vezérelhetik telefonon applikáción keresztül. De a fényforrások, színes LED-ek kiválóan használhatóak arra is, hogy vizuálisan közöljenek fontos információt hallássérültekkel (pl. víz a padlón, bedugva felejtett vasaló, füst a konyhában, szénmonoxid a pincében, stb).
Az okoseszközök „okosságát” az automatizáció adja. Ezzel bizonyos körülmények után automatikusan indulnak el eseménysorok – például este, mozgást érzékelve felkapcsolódik néhány lámpa, majd napkeltekor már nem így mûködnek; a külsõ hõmérsékletet vagy beltéri hõmérséklet-érzékelõt figyelembe véve igazítja a benti hõmérsékletet; elindul a szellõztetés füst esetén, stb.
Segítõ technológiák (kulcs nélküli ajtónyitás, távvezérlõk és pánikgombok, hangvezérlés, videós kaputelefonok)
Ha fáj valamid vagy mozgási nehézségeid lennének (hiszen ezek nem feltétlenül idõskori problémák), nehézkesen tudnál az ajtóhoz menni. Egy okos kaputelefonnal nem kell felállnod, ezzel az ajtóban álló személyt láthatod (mobilon, tableten is) és kommunikálhatsz is vele.
A videós kaputelefonok, okos zárak, távvezérlõk és – az akár a csukón, óraként hordható – pánikgombok mind az idõs vagy gondozásra szoruló ember független és biztonságos életét garantálják. Léteznek olyan eszközök, amelyek értesítik a mentõket, ha az ember elesik, de az ajtót nekik fel kell törniük ahhoz, hogy be tudjanak jutni és segíteni. Okos rendszerrel ideiglenes PIN-kód hozható létre, amivel a mentõk be tudnak lépni, míg Te vagy a gondozó úton vagytok. Ezt akár hangvezérléssel is be tudod állítani, de egy pánikgomb is nyithatja a bejárati ajtót, felhúzhatja a redõnyöket, villogtathatja a belsõ világítást, stb., stb.
Mostantra már akár MAGYARUL kiadott hangutasításokkal is megoldható szinte bármi vezérlése a lakáson belül. Akár a tévénézés (pl. csatorna- és hangerõváltás), akár a fûtés, világítás, vagy éppen a zárak (ajtó, garázs, kapu) irányítása.
De ez csak néhány példa arra, hogy az idõs vagy mozgáskorlátozott emberek hogyan tudnak okosotthonnal független és biztonságos életet élni. Nem mellesleg egy kis plusz kényelmet is jelent az okoseszközök használata.
Manapság már sokkal egyszerûbb, biztonságosabb és jóval megfizethetõbb az okos rendszerek telepítése, ami így rengeteg ember számára elérhetõvé vált. Bizton állíthatjuk, hogy az okosotthonban a család kényelemben és nagyobb biztonságban tudhatja mindennapi életét, és az idõsebb családtagok számára otthon is megközelíthetõ az a biztonság, amit korábban csak egy idõsotthon vagy állandó személyes felügyelet kínált.
Ha idõsebb szeretteid számára hoznál létre okosotthont, vedd fel velünk a kapcsolatot, és találjuk ki közösen, mi lenne az ideális megoldás az adott körülmények között!
Forrás: link...