Fûtési komfort okosan: Donexon radiátortermosztát
A német Eurotronic Donexon varmo TZ eco elemes radiátortermosztát ideális választás lehet a közelgõ fûtésszezonra. Ez az eszköz nem csak gazdaságossá és automatizálttá teszi a hagyományos radiátoros fûtést, de akár távolról is szabályozhatod vele. Extra funkciókkal is rendelkezik, mint pl. az ablaknyitás-érzékelés és a gyerekzár, így minden igényt kielégít egy eszközben.
A német Eurotronic Donexon varmo TZ eco elemes radiátortermosztát ideális választás lehet a közelgõ fûtésszezonra. Ez az eszköz nem csak gazdaságossá és automatizálttá teszi a hagyományos radiátoros fûtést, de akár távolról is szabályozhatod vele. Extra funkciókkal is rendelkezik, mint például az ablaknyitás-érzékelés és a gyerekzár, így minden igényt kielégít egy eszközben.
A radiátorokra egyszerûen feltekerhetõ okostermosztátok a leggyorsabb és legolcsóbb megoldást kínálják a radiátoros fûtészabályzáshoz ott, ahol nem lehet motoros szelepeket tenni az osztó-gyûjtõkre (lásd a radiátoros fûtés okosításáról szóló részletes tavalyi cikkünket ITT). Ha tehát okos radiátortermosztát a kulcs a takarékosabb és komfortosabb fûtéshez Nálad, akkor mindenképpen érdemes közelebbrõl megismerned aktuális kínálatunkból a Donexon varmo TZ eco-t!
Ahogy egy modern radiátortermosztáttól manapság már elvárható, a Donexon terméke is képes érzékelni a nyitva hagyott (felejtett?) ablakot vagy ajtót. Akár szellõztetni szeretnénk, akár csak feledékenyek vagyunk, könnyen belátható, hogy nincs esélye a radiátoros fûtésnek (se) télen a nyitott ablakkal, ajtóval szemben. Semmi értelme, sõt kifejezetten pénzkidobás fûteni egy helyiséget, amelynek ablaka vagy ajtaja a szabadba nyílik. Valljuk be, igen kevesen vagyunk, akik egy 10 perces szellõztetés miatt a szoba összes radiátorát elzárjuk, pedig nem kis hõmennyiség távozik ekkor feleslegesen, fõleg, ha egy hagyományos radiátortermosztát ilyenkor maximálisan kinyílik – hiszen nagyon nagy különbséget érzékeli az aktuális és a kívánt szobahõmérséklet között. Ezzel szemben egy valóban okos termosztát felismeri, hogy irreálisan gyorsan csökkent le a szobahõmérséklet (pl. a nyitott ablak miatt), és ilyenkor nem kezd el hiábavalóan fûteni, sõt azonnal teljesen elzárja magát! Nyugodtan szellõztessünk ezentúl, nem kell törõdnünk a fútés ideiglenes elzárásával csak az adott helyiségben, ezt az okos radiátortermosztát megteszi helyettünk!
Egy másik fontos funkció egy radiátortermosztát esetén a gyerekzár. Minden kisgyermek imád gombokat nyomogatni, tekerõket tekergetni, de ezen tevékenységek nem igazán kívánatosak itt. Amíg nem képes tudatosan kiválasztani egy gyerek a szobahõmérsékletet, addig a legjobb, ha nem tudja az módosítani, majd a szülõk beállítják az optimálisat. Így egy valóban okos termosztát – ahogy a Donexoné is – rendelkezik gyerekzárral, amit aktiválva már hiába nyomogatja bárki is a fizikai gombokat rajta, miközben természetesen, az okosotthon vezérlõszoftverén keresztül továbbra is bármikor módosítható a kívánt hõfok.
További extra szolgáltatás a „Boost” fûtési mód, ami a középsõ gomb lenyomásával aktiválható. Ekkor az adott termosztát 5 percig maximálisan nyitott állapotba kerül, majd visszaáll a gombnyomás elõtti állapotba. Bizonyosan már sokaknak van ötlete, mikor is lehet hasznos ez a funkció:
- ha egy helyiség hûvösebb pontján kell tartózkodnunk egy kis idõre, amelyhez az átlagosnál melegebb hõfok lenne az optimális,
- ha váratlanul haza szaladunk valamiért pár percre, és gyorsan egy kicsit melegebbre lenne szükségünk, mint a napi program szerint a távollétünkben lentebb vett hõmérséklet,
- kicsivel hamarabb érünk haza, mint ahogy szoktunk, mint ahogy a fûtés idõzítése alapján beáll az otthonlétünkhöz kívánt hõmérséklet,
- egy gyors zuhanyzáshoz lenne szükségünk az éppen beállítottnál melegebbre, stb.
Egy okosotthonban alapvetõen a napi rutinunkhoz igazított program szerint mûködik a fûtés automatikus vezérlése. Ha ezt csak pár perce kellene egy váratlan esemény miatt megváltoztatni, kényelmesebb a Boost funkció, mint a program módosítása vagy a beállított hõfok emelése (amit esetleg majd elfelejtünk visszaállítani).
A varmo TZ eco rendelkezik egy jól látható, háttérvilágítású LCD-kijelzõvel és gombokkal is, így manuálisan is szabályozhatod a hõmérsékletet, nem csak az okosotthon alkalmazásán keresztül. A kijelzõn megjelenõ információ elforgatható, így ahhoz igazítható, hogyan könnyebb leolvasnunk felszerelés után. Minden M30 × 1,5 mm-es radiátorszelepre felcsavarható, szakembert nem igényel az üzembe helyezése. Más méretû szelepekhez a csomagban 3-féle adaptert is találunk (RAV, RA és RAVL szabványok), így a legtöbb, Magyarországon használt radiátorral használható – pl. Heimeier, Junkers Landy + Gyr, MNG, Honeywell, Braukmann, Danfoss. (Ha valakinek nagyon különleges radiátorszelepe lenne, amelyhez egyik mellékelt adapter sem megfelelõ, szívesen készítünk 3D-nyomtatással egyedit is!)
Mint a legtöbb Z-Wave-es eszköz esetében, a Donexon termosztátnál is további beállítási lehetõségeink vannak a Z-Wave-es paraméterek módosításával (pl. kijelzõ háttérvilágítása, inverz megjelenése, nyitott ablak detektálás ki-/bekapcsolása, stb.). Ezek csak egy Z-Wave vezérlõközponton keresztül kezelhetõk, de a valódi kényelemhez, automatizáláshoz és távirányításhoz egyébként is szükségünk lesz egy központra. A Távvezérlés.hu kínálatában megtalálható valamennyi vezérlõközponttal kompatibilis a varmo TZ eco.
A kívánt hõmérséklet 8–28 ºC között, 0,5 ºC-os lépésekkel állítható be. Az érték betartását egy öntanuló algoritmus segíti, így az idõ elteltével egyre kisebb lesz a hõingadozás az adott helyiségben, ahogy a Donexon termosztát egyre pontosabban fogja tudni, hogy mikor mennyire nyisson ki vagy éppen zárjon el. Mindezt most Z-Wave-es eszközhöz képest kiugróan kedvezõ áron, 23 500 Ft-ért vásárolhatod meg partnereinknél!
A Donexon varmo TZ eco termékoldala: link...
Akciós SmartThings vezérlõközpont kamerával a termosztát mellé: link...