Athéni luxusvilla ComfortClick vezérléssel
A görög Belogic vállalkozás 2007 óta foglalkozik épületautomatizálással. Alapvetõen vezetékes megoldásokkal foglalkoznak, elsõsorban KNX-szel. Egyik legutóbbi kiépítésük kapcsán a ComfortClick bOS és egy Grinder Black központ bizonyult a legjobb választásnak a különleges elvárások és a már meglévõ eszközök miatt.
A görög Belogic vállalkozás 2007 óta foglalkozik épületautomatizálással. Alapvetõen vezetékes megoldásokkal foglalkoznak, elsõsorban KNX-szel. Egyik legutóbbi kiépítésük kapcsán a ComfortClick bOS és egy Grinder Black központ bizonyult a legjobb választásnak a különleges elvárások és a már meglévõ eszközök miatt.
Az ügyfél azzal a kéréssel kereste meg a Belogic csapatát, hogy szüksége van egy rendszerre, amivel tudja a teljes villát ellenõrizni és vezérelni egyetlen applikáción keresztül. Szükség volt nagy teljesítményû hardverre, hatékony szoftverre és egy testreszabható felhasználói felületre.
Az villa okos funkciói
Minden helyiségben dimmelhetõ LED égõket telepítettek, amelyek a lakók kényelmét szolgálják. Minden ablakon sötételõk találhatók, ezeket mindenki a maga igénye szerint kezelheti. Minden világítás, sötétítõ és szúnyogháló egyedileg vezérelhetõ KNX hálózaton keresztül, de lehetõség van eseménysorok beállítására is. Ezek bármikor, szükség szerint átkonfigurálhatók.
A villa minden zónája rendelkezik KNX-es páratartalom-érzékelõvel a termosztátok mellett. Ezek azonban csak a hõmérséklet és páratartalom adatokat szolgáltatják, a harmatpontot nem. A harmatpontnak viszont igen nagy a jelentõsége, fõleg olyan éghajlaton, ahol a levegõ páratartalma és hõmérséklete gyorsan és tág határok között változhat. A harmatpont az a hõmérséklet, amely alatt az adott páratartalmú levegõbõl az adott légnyomás mellett már kicsapódik a nedvesség, tehát a lakásban megjelenik a víz a harmatpontnál hidegebb felületeken (pl. üveg, fém felületek, de akár a mennyezeten is, fõleg ha hûtõvíz kering benne). A kicsapódó víz által okozott károkat felesleges részleteznünk, de a korróziótól az átnedvesedésig, rövidzárlatig nagyon sokféle lehet. A penészgomba megjelenése pedig már egészségre is ártalmas következmény.
A rendelkezésre álló KNX vezérlõk azonban nem támogatják a logaritmikus számításokat, pedig a harmatpont kiszámításához erre lett volna szükség. Szerencsére ez nem probléma a ComfortClick bOS rendszer számára, amely szinte tetszõleges bonyolultságú matematikai mûveleteket képes végrehajtani. Így a bOS-re épülõ okosotthon tudja nyitni/zárni a fûtési-hûtési köröket a párakicsapódást megelõzve. Konfigurációs felületen ez átláthatóan, könnyen beállítható logikai modulokkal és szkriptekkel.
Az egyik legfõbb ok, amiért az ügyfelek az okosotthont választják, az a költségek csökkentése, amit a HVAC (hûtés-fûtés) rendszerük optimális vezérlésén keresztül érhetnek el. Itt minden releváns érték – hõmérséklet, páratartalom, szelepek és hûtõközeg-állapotok – tárolásra kerül, azokból az egész épület ellenõrizhetõ. Az értékekbõl napló készül, amit a rendszer késõbb az épület optimalizálására használ fel.
Az integrátor gondolatai
„Könnyû konfiguráció, rengeteg integrálható alrendszer és egy robosztus platform. Ezek a legfõbb törekvéseink egy rendszer vizualizációjánál. Nyilvánvaló, hogy a ComfortClick bOS esetében a lehetõségek határa csak az integrátor képzeletétõl függ“ – állítja Fotis Zaranis (Belogic).
A projekt specifikációi
ComfortClick vezérlés egy Athén külvárosában található luxusvillában (Voula, Attiki, Görögország).
Telek területe: 1500 m2. Helyiségek:
- 6 hálószoba (ezek közül 2 a személyzetnek),
- 2 nappali,
- 2 étkezõ,
- 2 konyha,
- beltéri medence,
- mosókonyhák,
- fedett garázs,
- kültéri parkoló,
mindez 4 emeleten.
ComfortClick központ: Grinder Black. Ethernet-en (IP-n) keresztül irányítja a KNX alrendszert, amely:
- automatizált világításvezérlésre,
- árnyékolók vezérlésére,
- HVAC szabályozásra külsõ és belsõ hõmérséklet és páratartalom alapján,
- valamint biztonsági rendszer funkcióinak ellátására képes.
A ComfortClick Grinder, Grinder Black és Sledgehammer vezérlõközpontok nem tartalmaznak speciális interfészt (pl. Z-Wave kártyát), csak ethernet-portot, gyakorlatilag univerzális számítógépekrõl van szó, amelyek Windows 10 iOT operációs rendszeren az egyedi bOS szerverprogramot futtatják. Különbség közöttük a hardver teljesítménye, amelybõl úgy van szükség egyre többre, ahogy egyre több automatizmust kell mûködtetnie az okosotthon központjának. Ha Z-Wave-es eszközöket szeretnénk irányítani, egy USB-s Z-Wave interfészre lesz szükségünk, ha KNX-hálózatot vezérelne, akkor egy USB-s vagy ethernetes KNX-interfész a megoldás, ha Paradox, D.S.C. vagy egyéb riasztóközpontot felügyelne, akkor általában egy USB-s RS232-es interfészre lesz szükség. Maga a ComfortClick központon futó bOS alkalmazás természetesen fel van készítve ezen eszközök kezelésére, így azokat csak csatlakoztatni kell, és máris átveheti központunk az irányítást az interfész mögött található készülékek felett – ahogy ez a fenti görög villában is történt.
A ComfortClick márkát bemutató hírünk itt olvasható: link...