A Távvezérlés.hu bemutatja: ComfortClick – „Operációs rendszer” épületek számára
Egy újabb márkával bõvül kínálatunk, amely – a Qubino-hoz hasonlóan – Szlovéniából érkezik. Több szempontból is különleges megoldásokat kínál az eddig forgalmazott eszközeinkhez képest, pl. a tetszõleges Windows-os számítógépen (tehát akár saját hardverünkön is) futtatható vezérlõprogram, amely ráadásul teljes mértékben testre szabható a kezelõfelület tekintetében.
Egy újabb márkával bõvül kínálatunk, amely – a Qubino-hoz hasonlóan – Szlovéniából érkezik. Több szempontból is különleges megoldásokat kínál az eddig forgalmazott eszközeinkhez képest, pl. a tetszõleges Windows-os számítógépen (tehát akár saját hardverünkön is) futtatható vezérlõprogram, amely ráadásul teljes mértékben testre szabható a kezelõfelület tekintetében.
Különösebb kockázat nélkül kijelenthetõ szerintünk, hogy az okosotthon-rendszerek esetében is a szoftver a leglényegesebb „hozzávaló”. Természetesen a hardver is sokat számít, de ezt olyan nagy, nemzetközi szabványok esetében, mint pl. a Z-Wave alapvetõen a szabványt birtokló, a fejlesztést egy kézben tartó cégek garantálják, és hosszú évek alatt már olyan szintre fejlesztették, amely gyermekbetegségekkel, váratlan mûködési zavarokkal nem rendelkezhet. A vezérlõközpontok esetében is a szoftver az, ami igazán különlegessé, érezhetõ, látványos módon a konkurenciától eltérõvé tehet egy készüléket. A vezérlõközpontok alapvetõen számítógépek, amelyek felépítése nem sokban különbözhet egymástól, hiszen néhány processzorgyártó létezik csak a világon, és a processzor határozza meg a számítógép alapvetõ felépítését, képességeit, lehetõségeit. Bármely gyártó választhatja a jelenleg kapható legerõsebb Intel processzort is akár vezérlõközpontjához, ezzel bizonyosan biztosíthat egy adott adatfeldolgozási képességet. De sem számottevõen olcsóbb nem lehet az adott hardvert használva, sem sebességben nem tûnhet ki az adott árkategórián belül. Választhat a hardver „fölé” Linux, Windows vagy mondjuk Android operációs rendszert (amelyek már szoftverek), mely szintén nem tõle származik, de ezekkel jelentõsen módosíthatja a kész termék mûködését, ha sebességre, stabilitásra, lehetõségekre vagy épp biztonságra gondolunk. Mindezek után jön a saját szoftvere, amely már valóban csak az okosotthon vezérlésért felelõs, illetve az ehhez tartozó kezelõfelület. Ez az utóbbi két komponens az, ami valóban különbséget tesz gyártó és gyártó között, hiszen ezek már egyértelmûen azt mutatják, amire az adott fejlesztõ képes, ahogy az adott fejlesztõ elképzeli az okosotthon mûködését.
A szlovén ComfortClick cég egy viszonylag fiatal, és fiatalokból álló vállalkozás. 12 éve, 2008-ban alapították, az akkoriban az otthonautomatizálásban domináló KNX rendszerek telepítése volt a fõ tevékenységük. Az évek és a számtalan otthon- és irodaokosítás során komoly tapasztalatra és tudásra tettek szert az eszközök és a szoftverek, programozás terén is. Folyamatosan szembesültek azzal, mit is vár el a megrendelõ az automatizált épületétõl, és milyen problémák nehezítik a kiépítõk dolgát. Ezt a tapasztalatot az utóbbi 7 év során arra használták, hogy telepítõ cégbõl fejlesztõ céggé váljanak, megalkotva az elsõ úgynevezett „Building Operation System”-et (ComfortClick bOS), azaz egy olyan rendszert, amely hardvertõl gyakoratilag függetlenül használható épületautomatizálási feladatokra. A szoftverfejlesztésre fókuszálva ugyan, de nagyobb projektek tervezésében, tanácsadásban és megvalósításában is szerepet vállanak. Jelenleg az õ megoldásuk vezérel több, mint 5000 lakó- és üzleti épületet világszerte. A ComfortClick tagja a Z-Wave és a KNX szövetségnek is, hiszen mindkét platformhoz kínálnak minõsített hardvert. Elkötelezettek abban, hogy folyamatosan újabb és újabb rendszerekkel, eszközökkel legyen kompatibilis a bOS, így a legnagyobb rugalmasságot biztosítsák minden körülmények között a felhasználók és a kiépítõk számára – mostanában épp a ZigBee integráción dolgoznak, más fejlesztésekkel párhuzamosan.
A bOS, mint önálló program Windows operációs rendszerekre (7/8/10) vásárolható meg, de elõre telepítve a Linux és Windows alapú ComfortClick vezérlõközpontokkal együtt is elérhetõ. Tehát, ha saját, bármikor bõvíthetõ, tetszõleges teljesítményû, és a bOS futtatása mellett akár más feladatokra is használt számítógépünket szeretnénk okosotthonunk vezérlõközpontjaként is használni, megvásárolható a szoftverlicenc az egyébként ingyen letölthetõ, és 30 napig kipróbálható bOS szerverhez. Az, hogy milyen szabvány szerint kommunikáló eszközöket vezérelhetünk a segítségével, azon múlik, milyen eszközökkel tud a számítógépünk kommunikálni. Z-Wave hálózat létrehozásához egy AEOTEC Z-Stick-et csatlakoztassunk USB-n! Ha Modbus/BACnet kommunikációs eszközöket is használnánk, egy újabb USB-portra dugjunk egy ILYEN adaptert! Integrálnánk pl. egy D.S.C riasztóközpontot is? Egy RS-232 interfésszel már az is mûködni fog. Van egy KNX-hálózat is, amelyet most Z-Wave-vel bõvítünk éppen? Számos gyártó USB-s KNX-adapterét is kezeli a bOS.
Ha valakinek most csak egy jövõbiztos és megfizethetõ árú, internetrõl is elérhetõ KNX-központra van szüksége, akkor neki készült a ComfortClick Jigsaw KNX. Ez már alaphelyzetben csatlakoztatható a KNX-hálózatra, de a fentebb említett USB-s adaptereknek köszönhetõen bármikor bõvíthetõ akár Z-Wave-es eszközökkel is, kihasználva az újabb szabvány vezetéknélküliségét, rugalmasságát, óriási kínálatát és kedvezõbb árait. „Egy központ mind felett!” – és a felhasználó számára már nem is látszik, hogy melyik eszköz melyik szabványt használja, hiszen egyelten kezelõfelületen, egymással tökéletes kapcsolatban kezelhetõ mind, elfelejthetjük a szabványokat és protokollokat, amelyek korábban csak megkötötték a kezünket és csökkentették lehetõségeinket.
Az elõzõ mondatban szóba került kezelõfelület feltétlen említést érdemel a ComfortClick esetében. Az itt is ingyenesen letölthetõ iOS és Android mobil alkalmazásokon túl ugyanis külön kliensprogramot kapunk Windows alá is. Így ha éppen nem mobilról, hanem számítógéprõl vezérelnénk otthonunkat, nincs szükség webböngészõre, mert nem webes felületen érhetõ el a bOS. Ez sokkal gyorsabb és stabilabb mûködést garantál, mint a webes megoldás, de jelenleg pl. macOS-re nem elérhetõ. Mindezek mellett azonban a kezelõfelület legnagyobb különlegessége az, hogy gyakorlatilag NINCS. Legalábbis a többi központ gyártójától megszokott módon nem kapunk egy szebb-csúnyább grafikával, azonnal érthetõ vagy éppen kicsit nyakatekert logikával elrendezett funkciókat, gombokat, paneleket. A szintén csak Windows-ra elérhetõ bOS Configurator alkalmazást kell használnunk a saját szájunk íze szerint kialakítható kezelõfelület megszerkesztéséhez. Mekkora, milyen színû és milyen grafikájú gombokat szeretnénk, ezeket milyen rendszerbe rendezzük vagy éppen a szobánk fotóján ott helyezzük el õket, ahol a valóságban is vannak – mindez rajtunk múlik. A számos elõre elkészített grafikai elem mellett saját magunk vagy mások által készítetteket is használhatunk, így bizonyosan senki más nem irányítja otthonát pont úgy, ahogy mi, és minden funkció ott található, ahol számunkra kényelmes vagy logikus. Mindezekbõl persze az is következik, hogy nem mindenki számára ideális választás a ComfortClick bOS, vagy esetleg hozzáértõ szakemberre, grafikusra is szükségünk lesz a tökéletesen egyedi kezelõfelületünk kialakításához.
A fentiek miatt végfelhasználók számára csak a ComfortClick Colibri Z-Wave vásárolható meg webshopból, a többi központ és szoftverlicenc csak telepítõ partnereinktõl vagy a Távvezérlés.hu-tól megrendelt kiépítés során érhetõ el. A Colibrinél erõsebb és drágább központok egy lakáshoz szinte bizonyosan feleslegesek, nagyobb irodákhoz, panziókhoz, szállodákhoz javasoljuk õket. Az ilyen feladatokhoz viszont már szakemberre lesz szükség, így kérjük az érdeklõdõket, forduljanak hozzánk vagy partnereinkhez!
Hamarosan részletesen bemutatjuk a ComfortClick egyedi termékkínálatát, addig is reméljük, sikerült felkelteni az érdeklõdést az új márkánk iránt, illetve a fontosabb adatok megtalálhatók termékoldalaink részletes leírás füle alatt.